Emekli Maaşı ile PTT’den Kredi Nasıl Alınır?

Emekli Maaşı ile PTT’den Kredi Nasıl Alınır?

Emeklilerin en çok kullandığı bankalar, genelde devlet bankalarıdır ve Ziraat, Halk Bankası gibi kuruluşlarda sıklıkla ATM kuyruğuna bu sebeplerden rastlamanız mümkün; ancak son yıllarda PTT de bankacılık kuruluşlarından biri arasında girdi.

Postane ve iletişim hizmetlerinden sonra, bankacılık konusunda da önemli adımlar atan PTT, artık emekli maaşlarını da verebiliyor. Hatta, yaptığı bir kampanya ile maaşlarını PTT’den alan emeklilere uygun faizlerle kredi sunuyor. Peki, emekli maaşı ile PTT’den kredi nasıl alınır?

Bu yazımızda sizin için bu soruyu cevaplarken, aynı zamanda detaylı olarak faiz oranları hakkında da bilgilendirmelerde bulunacağız. Siz de, emekliyseniz ve maaşınızı PTT’den alıyor, yahut PTT’ye taşımayı planlıyorsanız, en uygun faizlerle acil nakit ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi gelin hep birlikte öğrenelim.

PTT’den Emeklilere Kredi

PTT'den Emeklilere Kredi

Emeklilere sunduğu pek çok olanakla dikkat çekici bir kuruluş haline gelen PTT, günümüzde kredi ürünlerini de emeklilere özel olarak sunuyor. İhtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilen bu krediler, pek çok banka ile anlaşmalı olarak veriliyor. Bu bankalar arasında Denizbank, Burganbank ve TEB ve daha pek çok kuruluş var.

Emeklilere kredi fırsatından yararlanmak için yapmanız gereken tek şey, öncelikle maaşınız PTT’de değilse bu kuruma taşımak. Herhangi bir PTT şubesine giderek, çok kısa bir sürede maaşınızı bu kuruma taşıyabilir ve banka kartınız aracılığı ile size yakın ATM’lerden paranızı çekebilirsiniz.

Maaşını PTT’ye Taşıyana Özel 60,000 TL Kredi

60.000 TL’ye kadar, en uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile emekli kredisi ister misiniz? PTT’ye maaşınızı taşımanız halinde, anında bu krediyi kullanabilirsiniz. Yapılan kampanya kapsamında, aşağıdaki bankalarla anlaşmalı olarak kredi işlemleri derhal tamamlanabiliyor.

 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • TEB
 • ING Bank
 • Denizbank

Yukarıdaki bankaların her biri “ihtiyaç kredisi” kapsamında, emeklilere özel krediyi PTT işbirliği ile sunmakta. PTT’den maaş alan emeklilerin başvuru için sağlaması gereken bazı şartlar olduğunu da hatırlatalım. Bu şartlar, aşağıdaki gibi listeleniyor.

 • Kredi notunuzun kredi çekmek için elverişli olması gerekiyor.
 • Kredi başvurusu esnasında bireyin 84 yaşının altında olması gerekiyor.
 • Emekli maaşı gelirinizin en az yarısının aylık taksit tutarını ödemeye yetmesi şartı da son olarak sunulmakta.

Başvuru yolu

Emekli maaşı ile PTT’den kredi almak için yapmanız gereken tek şey, en yakın PTT kurumuna giderek ihtiyaç kredisi konusunda bilgi almak ya da direkt olarak yukarıda belirttiğimiz bankaların herhangi bir şubesine giderek başvuru yapmak. Yanınızda kimliğiniz ve emekli olduğunuza dair belli belgeler ile birlikte, bu bankalardan ihtiyaç kredisi başvurunuzu hemen gerçekleştirebilir ve kısa sürede kredinizi hesabınızda görebilirsiniz.

Yüksek tutarlar için kredi notunuzun yüksek olması gerektiğini hatırlatan PTT, bunun yanında düşük tutarlı kredi ürünleri için genelde kredi notunun ortalama düzeyde olmasını yeterli görüyor. Özellikle emekli maaşınızın yarısı aylık tutara denk ise, genelde herhangi bir problem olmuyor ve kefil istenmiyor.

Faiz Oranları

Son olarak faiz oranlarına değinmekte de yarar var. Emekli maaşı ile PTT’den kredi almak için yukarıdaki beş bankadan biri ile görüşüyorsunuz. Görüşmeniz süresince, size belli faiz oranları, tutara ve vade seçeneklerine göre sunuluyor. Bu faiz oranları, genelde hemen her bankada dönemsel olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Dolayısıyla, PTT’den emeklilere kredi ürününün sabit bir faiz oranı bulunmuyor. Ancak hem garanti ödeme olanakları sebebiyle hem de ihtiyaç kredisi kategorisinde bulunmasından dolayı faiz oranlarının %1,20 ile %2,50 arasında oynadığını belirtmemiz mümkün.

Siz de ayrıntılı bilgi için hemen bir PTT şubesine ya da anlaşmalı bankaların şubelerine uğrayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ
 • Erdoğan3 ay önce
 • Emekli yim emekli maaşı mın üzerinden kredi çekmek istiyorum

 • Fatma6 sene önce
 • Ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum emekli maaşımdan otomatik ödeme yaptıracağım çok ihtiyacım var