Emekliye Kredi Veren Bankalar 2019Emekliye Kredi

Hayatının büyük bölümünü çalışarak geçirmiş ve bunun sonucunda her ay düzenli olarak maaş almaya hak kazanan kişilere emekli denmektedir. Aylık alınan sabit gelir ise emekli maaşı olarak adlandırılır. Kişilerin ekonomik koşulları nedeniyle hemen her yaşta nakit ihtiyaçları baş göstermektedir. 18 yaşını dolduran hemen her birey, ihtiyaç duyduğu tüm anlarda banka kredilerine başvurmaktadır.

Öğrenciler, çalışanlar, işsizler ve emekliler. Emeklilik primini doldurarak emeğinin karşılığında maaş alan kişilerin de çeşitli sebeplerden dolayı finansal desteğe ihtiyaç duymaktadır. Yaş itibariyle çalışması güç olan bu kişiler, genellikle evlilik çağına gelmiş çocuklarının düğün ya da ev alma isteğine karşın kredi kullanmaktadır. Emeklilerin gelir kaynağının düzenli ve sabit olması, bankaların bu müşterileri kendi potansiyellerine çekme isteğini arttırmıştır. Yani çekilen kredinin geri ödemesi, belirli bir maaşa dayanacağından bankalar, emeklilere çok rahat kredi vermektedir.

emekliye kredi veren bankalar

Emekliler nasıl kredi alabilir?

Emekli olan kişinin kredi kullanması son derece kolaydır. Sabit ve düzenli maaşın olması bunun en temel sebebidir. Hemen her banka emekliye özel kampanyalar geliştirerek emekli müşteri sayısınıarttırmayı hedeflemektedir. Öyleki emekliye verebilen krediler büyük oranda kampanya kredileri olmaktadır. Yapılan kampanyaların en karlı özelliklerinden bir tanesi de 0 fazi imkânıdır. Çekilen kredi kadar geri ödemesinin yapılması emekliler için büyük avantaj teşkil etmektedir.

Emekli kişiler maaşlarını genelde PTT şubelerinden ya da devlet bankalarından almaktadır. Bu bilgiler dâhilinde bankalar, emekli kişinin maaşını kedi bünyesine taşımak adına da birçok kampanya yapmaktadır. Örneğin maaşını x bankasına taşıyana 2 çeyrek altın ve belirli miktara kadar faizsiz kredi imkânı sunmak gibi.Bankaların kredi verecekleri hemen vatandaştan belirli koşulları tamamlamasını beklemektedir. Bu doğrultuda emekliler içinde bazı prosedürlerin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bunlar koşullar şöyledir.

  • Tüm bankaları kapsamamakla birlikte büyük oranda 70 -80 yaş arasında olan kişiler kredi kullanabilmektedir. Bazı bankalar kampanyaları gereği yaş sınırlarını esnek tutarak 85 hatta üstü kişiler içinde kredi kullandırabilmektedir.
  • Emekli kredileri için bir diğer önemli husus ise, kredi notu ve banka sicilidir. Aslında kredi notu, tüm krediler için dikkat edilen bir koşuldur. Geçmişte banka ile olan ilişkilerin, kullanılan kredi ya da kredi kartlarının geri ödemesi hususunda gecikme yapmaması ya da yasal süreçlerden geçmemiş olunması son derece önemli olmaktadır.

Emekliye Kredi Veren Banka Bankalar

Emekli kişinin kredi kullanması için bankalar, kefil, ipotek gibi şartlar kullanmamaktadır. Belirtildiği gibi bunun sebebe sabit gelirin olması ve bankaların da bunu güvence kabul etmesidir. Bankalar için kredi notu ve yaş sınırını tamamlayan hemen her emekli kredi kullanabilmektedir. Emekli olan kişinin kullanacağı kredi miktarı da, emekli maaşının miktarıyla doğru orantılı olmaktadır. Maaşı yüksek olan kişi de bu oranda fazla kredi kullanabilmektedir. Ancak bu durumda bankalar arasında esneklik göstermekte ve bankaların kampanyaları doğrultusunda vade seçeneklerine göre değişmektedir.

Emekli kredisi için gerekli olan belgeler

  • Nüfus cüzdanı ya da vatandaşlık numarası bilgisinin olduğu bir belge
  • Emekli belgesi
  • Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi
  • Emekli maaşınızı gösteren banka hesap cüzdanı
  • İkametgâh belgesi

Tamamlandığında tüm prosedürler tamamlanmış olacaktır. Bu doğrultuda emekliye kredi veren bankaların başında, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Denizbank, İş Bankası ve Vakıfbank gelmektedir.

Yapı Kredi Emekli Kredisi

Emekli maaşını yapı kredi bankasından alan kişiler 36 ay vade seçeneğine kadar kredi kullanabilmektedir. Faiz oranlarını emekliler özel düşük hesaplayan banka, ödeme seçeneklerinizde kişilerin maaşına göre belirlemektedir. Bankaya kredi başvurusu için, sms, telefon bankacılığı ve bankanın şubelerinden yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Emekli Kredisi

Emeli kişilere özel dev kapmayalar sunan bir diğer banka ise Garanti Bankasıdır. Maaşını 3 ayda bir alan emekliler için banka taksitleri 3 ayda bir şeklinde düzenlemiştir. Kredi başvurusu için sadece nüfus cüzdanı ile banka şubesine gitmeniz yerli olmaktadır. Bunula birlikte emekli maaşını garantiden alan müşteriler şubeye dahi gelmeden başvurudabulunabilmektedir.

Şekerbank Emekli Kredisi

SSKdan dan emekli olan kişilerin emekli maaşını şeker banka taşıması halinde 2 adet çeyrek altın hediye eden banka, faizsiz, masrafsız,24 ay vadeli 2.400lira tutarındaki ihtiyaç kredisini müşterilerine sunmaktadır. Şekerbank emekliye özel birçok kampanyasının yanış sıra son kampanya sloganı “emekli maaş kampanyası “olmaktadır.

Denizbank Emekli Kredisi

Değerli büyüklerimiz, Emekli maaşını Deniz’den alan emekliler çok özel ayrıcalıklara kavuşuyor emekli maaşını Denizbank’a taşıyan kişiler denizçakınhoş geldin kampanyasından faydalanarak hesaplarına 300 TL kazandırıyor. Kampanyadan SSKkapsamlıda(emekli sandığı, bağkur, ssk) emekli olan kişiler faydalanabilmektedir. Ödülün kazanılabilmesi için vira diğer şart ise maaşın en az 3 yıl süreyle deniz banktan alınmasıdır.

İş Bankası Emekli Kredisi

Türkiye’nin önde gelen bankalarından Türkiye iş bankası, emeklilerin en çok tercih ettiği bankalar arasında yer almaktadır. SSK’dan emekli olan kişilerin maaşını bu bankaya transfer etmesi halinde baka,3 ayda bir ödeme imkânı sunmaktadır.

 Vakıfbank Emekli Kredisi

Emeklilere özel özel kredi veren önemli bir banka da Vakıfbanktır. Emekli maaşınızı bankadan almanız halinde emekli ikramiyesinden faydalanabilirsiniz. Banka,  36 ay vadede aylık %1,29 gibi bir faiz oranı uygulamaktadır.

Yorum yazın