• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  454371,670
  % -9,63
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Emekliyim Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Emekliyim Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Kişiler, yaşamlarının belirli dönemlerinde nakit desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Bankalar da yıllar boyu vatandaşın ekonomik ihtiyacını karşılamak adına, kredi ürünü hizmeti vermekte ve bu açığa destek olmaktadır. En sık kullanılan kredi ürünleri ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olmakla birlikte, kredi kullanan vatandaşın aylık ekonomik geliri ön planda tutulmaktadır.

Bu anlamda 18 yaşını aşmış ve sabit maaşı olan birçok kişi kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Bunun dışında, yıllarca çalışmış ve bunun meyvesi olarak da emekli olan vatandaşında kredi talebinde bulunduğu olağan bir hal almaktadır.

Çocuğunun düğününü yapmak, dünya turuna çıkmak, araç ya da ev sahibi olmak isteyen emekliler de kolaylıkla kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Tabi ki,bunun için kişinin emekli maaşı ve kullanılan kredi türü belirleyici faktörler olmaktadır.

Emeklilere Kredi Limiti

Herhangi bir kurumdan emekli olan ve gerekli koşulları sağlayan (kredi notu, kara listede olma durumu vs.)hemen her vatandaş, kredi başvurusunda bulunabilmekte, büyük oranda onaylanmaktadır. Bunun dışında bankaların emekli kişiler için dikkat ettiği bir diğer husus ise yaş sınırı olmaktadır.

Bankalar arasında esneklik gösteren bu sınır, 65 ya da 80 yaşa kadar değişkenlik göstermektedir. Emeklilerin kredi limiti ise, kişinin emekli maaşının %70’i aylık ödemesini geçmeyecek şekilde olduğu bilinmektedir. Bu oranın üzerindeki başvurular büyük oranda iptal edilmektedir.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

emekliler ne kadar kredi alabilir

Emekli olup herhangi bir sebepten nakde ihtiyacı olan kişinin, aklına gelen ilk sorulardan biri de, ne kadar kredi kullanabileceğidir. Bu aşamada da kişi, maaşının %60’ı kadar aylık ödeme tutarına denk gelmesi gerekmektedir. Ancak, birçok banka, emekli olan kişiyi müşteri kitlesine dahil etmek istemektedir.

Hele ki, aylık sabit maaşı kesinleşmiş emekli kişinin maaşını bu bankadan alıyor olması, bankalara oldukça cazip gelmektedir. Buna bağlı olarak da bankaların emekliye kullandırdığı kredi miktarı da değişmektedir.

Örneğin,İş Bankası, üç ayda bir ödeme fırsatı ile emeklilere özel 15.000 TL’ye kadar kredi verirken, aynı şekilde Garanti Bankası da, üç ayda bir ödeme seçeneği ile emekliler için 30.000 TL’ye kadar kredi kullanımını desteklemektedir. Bunun dışında kredi türüne göre de kredi miktarı değişmektedir. Örneğin,taşınamaz mala çekilen kredi ürünlerinde malın ipotek ettiriliyor olması kredi miktarını arttırmaktadır.

Emekliler Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Ülkemizde en sık başvurulan kredi ürünlerinden biri de ihtiyaç kredileridir. Acil ihtiyaçlar, sağlık, seyahat hatta ev deklarasyonu gibi sebeplerden ihtiyaç kredisine başvurulmaktadır. Emekliler de herhangi bir sebepten bankaların ihtiyaç kredisine başvurabilmektedir.

İhtiyaç kredilerinde belirleyici olan nokta ise, kredi notu olmaktadır. Yani, kişinin geçmişte bankalar ile olan münasebetinde olumsuz olan bir durum yok ise, bir problem olmayacaktır, aksi durumda kredi kullanması oldukça zor olmaktadır.

Emeklilerin ne kadar ihtiyaç kredisi kullanabileceği ise, kişinin emekli maaşı ile doğru orantılı olup, bankaların kendi finansmanına göre de değişmektedir. Rakamsal olarak belirlenen oran ise, maaşının%60’ ı aylık taksitini geçmeyecek şekilde olmasıdır. Yani, 2000 TL emekliliği olan kişi, 2.000 TL*%60 Ay = 1200 TL ile 36 ay vade ile maksimum kredi kullanabilmektedir.

Emekliler Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Emekli olup, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarda, ne kadar kredi kullanabileceğini araştırmaktadır. Burada da kişinin emekli maaşı ön plana çıkmaktadır. Yani maaşı 2000 TL olan kişi aylık ödemesi 1200 tl olan taşıt kredisine başvurduğunda büyük oranda onaylanmaktadır.

Ancak, aylık taksit ödemesi 16000 tl olan kredi ürününe başvurması taşıt kredisi ret cevabı almaktadır. Emekliler taşıt kredisi kullanmak istediklerinde yeni kanunnameye göre 65-75 yaş aralığında olmaları gerekmektedir 65 ve maksimum 75 yaşa kadar olan kişi rahatlıkla kredi kullanırken 75 yaş üzeri emekli kişi, kredi kullanması mümkün görünmemektedir.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Bilindiği üzere konut kredilerinde, uzman incelemesi değerinin maksimum %80’ine kadar kredi kullandırmaktadır. Bu anlamda kişinin emekli maaşının çok yüksek olması halinde, kredi kullanması mümkün görünmektedir.

Örneğin, 100 bin TL için 10 yıl vade yapılacağı düşünülse, aylık 1.300 TL ödemesi olmaktadır ki bu da emekli maaşının yaklaşık, 2.600 tl olması gerektiğini gösterir. Öte yandan, hane halkının sabit maaşla çalışıyor olması ve bunu bankaya beyan etmesi halinde, emekliler için konut kredisi kullanılması daha kolay hale gelmektedir.