Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyonun günümüz ekonomik hayata olan etkisi her zaman bulunuyor. Ekonomide istihdam ve genel fiyatların düzeyi bazen yükselmekte ve girişimcilerin kâr oranları artarak ve ekonomik kaynakların rahatlıkla kullanılması da risk teşkil edebilmektedir.

Enflasyonun ne tür etkileri bulunur?

Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyonun etkileri olarak ilk sorun gelir dağılımının bozulması durumudur. Bu bozulma sonrasında ise zararına satışlar ortaya çıkacaktır. Bu sorun, aynı zamanda bireylerin yararına olan bir durumdur çünkü enflasyon, zengini daha zengin, fakiri ise daha fakir hale getiriyor.

Orta sınıfta olan kişileri ise küçülterek dengeleri alt üst edebiliyor. Aynı şekilde fiyat dengesini de bozduğundan, ekonomide farklı çözümler üretmek isteyen değerlerin olumsuz etkilenmesine de neden olabiliyor. Bu anlamda sanayi ürünleri değil, arsa gibi taşınmaz mallar yüksek prim yapabiliyor.

Paranın değeri giderek azalıyor

Faiz oranları mevcut parasal durumun değer kaybını karşılayamayacak düzeye geliyor ve tasarruf oranı da giderek azalıyor. Tasarruf oranlarının azalması da yatırımların azalması anlamına gelir ve tüketimi artıran faaliyetlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Enflasyonun etkileri anlamında buna bağlı olarak fiyatların yükselmesine sebep olan bu sorun birçok kişi ya da işletmeyi mağdur edecektir. Dış ticaret anlamında da ciddi olumsuz durumlara neden olan enflasyon, ülkedeki dış ticaret dengelerini de bozacaktır. Bu sorundan etkilenen ekonomide kargaşa ortamları oluşacak ve refah düzeyi de azalacaktır.

Enflasyonun etkileri konusunda belirtilen sorunların ortaya çıkmaması için kaynakların kullanımı yönünde çeşitli tedbirler devletler tarafından alınmalıdır. Ülkeler gerekirse yatırım politikalarını değiştirmeli ve zararı en aza indirmeye çalışmalıdır. Maliyet hesapları net olarak saptanamaz ve yatırımlar makine alanlarına yönelebilmektedir.

Bunun nedeni de sanayi yatırımlarının üretime geçmesini sağlamak. Bu süreçte piyasadaki durumun nasıl olacağı belli olmadığından iş alanlarında güvensizlik hissi de meydana gelmektedir. Büyük yatırımcılar sanayiye yönelen yatırımlarda hangi hammaddeye sahip olma konusunda da tereddüt yaşayacaktır.

Yatırımcıların cesaretini olumsuz yönde etkileyen olan bu sorunlar yakından takip edilerek gereken önlemler de alınarak enflasyonun en aza indirilmesi için önlemler alınmalıdır. Kişiler de bu durumdan etkileneceği için farklı kredi yöntemlerine başvuracaktır. Ancak sürekli kredi kullanım talepleri nedeniyle kredi notlarının düşük olması sorunu da ortaya çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir