Ertelemeli Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ertelemeli Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ertelemeli Kredi

Kredi ürünleri, kişilerin çeşitli sebepler nihayetinde nakde sıkıştığı anlarda başvurulan bir yöntem olmaktadır. Herhangi bir sebepten(acil ihtiyaç,özel gereksinim,konut araç alımı vb.) nakit desteği almak isteyen vatandaşa yardımcı olan bankalar, çoğu kez kampanyalı ürünler ile de ön plana çıkmaktadır.

Her geçen gün artan rekabet ortamında, vatandaşı kendi bünyesine dâhil etmek isteyen bankalar, kimi zaman faiz oranları kimi zaman da geri ödemelerde müşterisine cazip teklifler sunmaktadır. Son zamanlar da oldukça rağbet gören kavram ise,ertelemeli kredi olmaktadır.Bu anlamda birçok banka, kullanılan kredilerin geri ödemesine erteleme imkânı sunmuş ve kişileri finansal anlamda rahatlatmıştır.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli Kredi Nedir?

Normal şartlarda kullanılan kredileri taksitleri 1 ay sonrasında başlamakta ve borç bitene kadar aynı miktarda ödenmektedir. Ancak, çoğu kez vatandaş kredi kullanıp akabinde taksit ödeyememektedir. Tam da bu nokta da bankalar, genellikle 3 ay süreyle kredi taksitini ertelemekte ve taksitler 3 ay ertelenmektedir.

Örneğin, normalde ocak ayında kullanılan kredinin ilk taksiti 1 ay sonra başlayacağından şubatta ilk taksitin ödenmesi gerekmektedir. Ancak, 3 ay süre ile ertelemeli kredi ile ilk taksit,mart ayında başlayacaktır. Tüm bunların dışında, ertelemeli kredi kullanımında faiz oranları ya da kampanya koşulları, bankalar arasında değişkenlik göstermektedir.

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli kredi başvuruları, bankaların belirlemiş olduğu kanallar aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu anlamda kimi banka resmi internet sitesinde, ertelemeli kredi için özel bir bölüm oluştururken,birçok banka, gerekli evraklar ile banka şubelerine davet etmektedir.

Ertelemeli kredi için gerekli evraklar ise, kredi türüne göre değişmektedir. Örneğin ihtiyaç kredisi için, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, üzerine kayıtlı olup, son üç aya ait bir fatura istenirken, konut kredilerinde evin tapusu, ipotek gibi detaylar ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında diğer gerekli koşulları sağlayan kişiler, başvuru evraklarıyla birlikte, rahatlıkla ertelemeli kredi kullanabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: 3 Ay Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Ertelemeli Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ertelemeli kredi kullanmanın temel koşulunu kredi notu oluşturmaktadır. Hemen her kredi ürünü için önem arz eden kredi notu, ertelemeli krediler içinde oldukça mühimdir. Önceki dönemlerde kullanılan kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi, kişinin kara listede olması vatandaşın ertelemeli kredi kullanmasını zorlaştıracaktır.

Kredi notu yüksek olan kişinin ise başvurusu büyük oranda onaylanmaktadır. Bunun dışında, kişinin müşterisi olduğu bankadan ertelemeli kredi kullanması, ekstra zaman kaybını önleyip, kredinin onaylanma şansını da arttıracaktır.

Not: Ertelemeli kredi, kişileri o dönem için finansal rahatlama sağlarken, sonraki dönemler için ekonomik sıkıntıya sokabilmektedir. Sebebi ise,  bankaların genel olarak bu alanda uyguladığı politika da kar oranlarını da hesaba katmasıdır.

Kişinin 36 ay vade ile kredi kullanacağı düşünüldüğünde, 3 ay erteleme ile bu vade 33 aya indirgenmektedir. Dolayısıyla vade sayısı azalıp taksit miktarı artmış olacaktır. Bu anlamda kişilerin sonraki dönemlerde ödeme planını iyi hesaplaması gerekmektedir.

Ertelemeli Krediyi Hangi Bankalar Veriyor?

Bankaların vatandaşa sunmuş olduğu finansal ürünler,kişileri birçok anlamda rahatlatmış ve banka kurumlarına olan talebi arttırmıştır. Gerek kredi, gerekse kredi kartına olan ihtiyaç her geçen gün artması, bu kurumların hızla çoğalmasına sebebiyet vermektedir.

Şimdilerde sayısı oldukça fazla olan bankalar,bu durumda yeni müşteri kazanmak ve mevcut müşterisini kaybetmemek için birçok kampanyaya imza atmaktadır. Bunların başında ise,ertelemeli kredi ürünleri gelmektedir.

Bilhassa yeni kurulmuş ve kendi alanında tutunmak isteyen banka kurumları,ertelemeli kredi ürününü oldukça cazip imkânlarla hizmete sunmaktadır. Bu anlamda ertelemeli kredi veren bankaların başında, Vakıfbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, TEB ve ING Bank gelmektedir.