Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yatırım araçlarından en çok tercih edileni olan gayrimenkul alımı için bazı püf noktalara hakim olmanız gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın boş çıkması yada oturmak için aldığınız evde bazı sorunların oluşması bu noktalara hakimiyetiniz ile engellenebilir.

Gayrimenkul alış süreci elbette ki evi alınacak kişi ile görüşmeyle başlamaktadır. Bu aşamada alınacak evin satışını gerçekleştiren kişinin ev satışında yetkili olup olmadığı yada tapu sahibi olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca bu aşamada bir tapu kontrolü ile evin satışına engel bir durumun olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Alınacak evin kat mülkiyeti olup olmadığı önemli bir noktadır. Evin satın alımı sonrasında ev ile ilgili olan planlar tamamen sizi ilgilendireceği için tapuya gidildiğinde kat durumunun sorgulanması gerekmektedir.

Evinizi alırken ev fiyatınızı çevre evlere kıyas edilmesi evin hakkında değere varmanıza yardımcı olur.Eğer ortalamanın aşağısında bir fiyata alıyorsanız detaylı bir inceleme yapmanız yerinde olacaktır.Eğer ortalama üzerinde bir fiyat üzerinden görüşme yapıyorsanız evin fiyatını arttıran özelliklerle ilgili olarak satıcı ile görüşme yapmanız yerinde bir karardır.

Evinizin toplu taşımaya, alışveriş merkezlerine, okullara vb yakın olması her daim değerli olmasına etki eden unsurlardandır.Bu nedenle bütçenize göre bu merkezlere yakınlığını göz önünde bulundurmanız  hem yaşam alanı olarak hem de gelecekte ki değeri açısında önemlidir. Ayrıca semtin güvenlik durumunun da sorgulanması yerinde bir karar olacaktır.

Evin metrekare bilgisinin net alandan değerlendirilmesi önem taşır. Evde oturacak kişinin kullanabileceği net metrekare bilgisine ulaşarak alım yapmanızı öneriyoruz.

Ev için ayırdığınız bütçeye evin bakım durumunu da eklemeniz gerekir. Öyle ki evi satın aldıktan sonra ekstra masraf yapmanız bütçenizi zorlamanıza neden olabileceğinden evin alım aşamasından önce ne gibi masraf yapacağınızı belirleyip gerekli firmalardan bilgi almanız yüksek harcamalarınızın önüne geçecektir.

Evin geçmiş yıllardan kalan vergi, fatura gibi borçları varsa bu borçların sorumlusu evin satışını gerçekleştiren kişidir.Alım sürecinden önce bu borçların tamamının kapatıldığından emin olmanız için borcu yoktur kağıdı temin etmeniz yararınıza olacaktır.

Deprem gibi doğal afet durumlarına karşı binanın zemin etüdünün yapılmış olması, deprem etüdünün tamamlanması, binanın inşası sırasında kullanılan malzemelerin niteliği , binanın proje onayları satın alım öncesinde incelemeniz gereken diğer kalemlerdendir. Bu incelemeler alacağınız konutta yaşayacaksanız sizin hayatınızı doğrudan etkileyeceği gibi yatırım amaçlı aldığınız konutlarda da gelecek dönemdeki değerine etki eden unsurlardandır.

Evinizi almadan önce eğer bilgi sahibi değilseniz bir emlak uzmanından destek almanız faydalı olacaktır.