Ev Hanımları Ne kadar Kredi Çekebilir?Ev Hanımı Ne kadar Kredi Çekebilir?

Bankaların sunmuş olduğu kredi ürünleri, oldukça geniş kitleye hitap etmekte ve hemen her bütçeden vatandaşın faydalanabileceği hizmetler olmaktadır. Bu anlamda; memurlar, serbest çalışanlar, doktorlar, devlet erkanları gibi gelir düzeyi çeşitlilik gösteren kişiler örnek verilebilir.

Kredi ürünleri yalnızca çalışan kişilere hitap etmeyip, herhangi bir yerde çalışmayan ev hanımlarına da nakit desteği vermektedir. Ev hanımlarının kredi kullanmak istemesinde ki sebepler çoğunlukla, iş kurmak, ev dekorasyon ya da acil ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır.

Bankaların belirlemiş olduğu çeşitli şartları karşılayan birçok ev hanımı, kredi kullanabilmekte ve ekonomik eksikliğini gidermektedir. Ev hanımlarının ne kadar kredi kullanacağı ise, yine bir takım koşullara bağlı olmaktadır.

Ev Hanımı Ne kadar Kredi Çekebilir?

Ev Hanımlarının Kredi Limitleri

Çalışmayıp evdeki boş zamanını değerlendirmek isteyen ev hanımları, aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla yeni bir işe atılıp, gerekli nakdi de bankalardan karşılamaktadır. Bankaların ise, kredi başvurusu yapan kişi için dikkat ettiği en önemli husus gelir belgesi olmaktadır.

Ancak ev hanımlarının çoğu çalışmadığından gelir belgesi beyan edememektedir. Bu durumda bankalar ev hanımları için çeşitli alternatifler geliştirmiş ve eşinin ya da çocuğunun gelir belgesi üzerinden kredi vermeyi uygun görmüştür. Bu anlamda ev hanımlarının kullanabileceği kredi oranı da gelir belgesine oranla 50.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımları Ne Kadar ihtiyaç Kredisi Çekebilir?

Ev hanımları kredi başvurusu için büyük oranda ihtiyaç kredisini tercih etmektedir.İhtiyaç kredilerinin, kullanım alanının geniş yelpazeye yayılması,bu durumun temel sebebini oluşturmaktadır. İhtiyaç kredisinin onaylanması için en önemli hususular, kredi notu, sicil kaydı ve gelir belgesi olmaktadır.
Ev hanımlarının da kredi notunun yüksek olması, kredinin onaylanması için büyük rol oynamaktadır. Devamında ise, eşin ya da çocuğunun gelir belgesi ile başvurabilmektedir. Bununla birlikte, belgelenebilir diğer ek gelirler ile de ihtiyaç kedisine başvurabilmektedir.

Bunlardan en önemlisi ise, kira geliri olmaktadır. Tüm bunların dışında ev hanımları, taşınamaz malını ipotek ettirerek ya da kefil göstererek de ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunabilmektedir. İhtiyaç kredilerinde ev hanımlarına özel 3 aydan 48 aya kadar vade imkânı sunulmakta ve çoğunlukla 1000 TL ile 50.000 TL arası kredi kullanabilmektedir.

Ev Hanımları Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Birçok banka, ev hanımları için öze teklifler hazırlamaktadır.  Hazırlanan kampanyalar yalnızca ihtiyaç kredileri için olmayıp, taşıt kredilerini de kapsamaktadır. Bu anlamda, 0.km ya da 2. El araç almak isteyen ev hanımları, belirli koşullar karşılığında bu dileğini gerçekleştirebilmektedir.

Taşıt kredisi için bankların belirlemiş olduğu koşullar değişkenlik göstermekle birlikte, kefil gösterme(kefilin geliri minimum 3000 TL olmalı),eş ya da çocuğun gelir belgesi, ipotek ya da yan gelir beyanı ile de taşıt kredisine başvurulabilmektedir.

Bankaların, aracın fatura değeri üzerinden vermiş olduğu kredi oranları ise %60 ile %80 arasında değişkenlik göstermektedir. Taşıt kredisi kullanmak isteyen ev hanımları için de, kredi vadesi bitene kadar, araca rehin konulacağı unutulmamalıdır.

Ev Hanımları Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Mortgage kredisi olarak da bilinen konut kredileri, satın alınan evin ipotek altına alınması ve vade bitene kadar satılamaması koşuluyla kullandırılmaktadır. Bu koşul ev hanımları içinde geçerli olup, kredi miktarı, bankanın atadığı ekspertiz raporu dahilinde onaylanmaktadır.

Ev hanımlarının beyan etmiş olduğu gelir ve uzman incelemesi değeri sonucunda konut kredisi miktarı belirlenmektedir. Bankalar, konut kredileri için genel olarak uzman incelemesi değerinin %75’lik oranını belirlemekte olup %20’lik kısmını peşinat olarak almaktadır.

Hiç Borç Yoksa Kredi Limiti Daha Fazla Olur

Aynı bankada farklı bir kredi borcu olan, ya da kredi kartı borcu olan ev hanımlarının ikinci krediyi kullanması zor olmakla birlikte, kullanabileceği kredi miktarı da azalmaktadır. Bu anlamada banka kurumları, kişilerin ikinci krediyi ödemekte zorlanacağını düşünmekte ve kredi limitin hayli düşürmektedir. Hiç borcu olmayan vatandaş ise, daha şanslı olup, daha fazla limitli kredi kullanabilmektedir.

Yorum yazın