evlilik kredisi

Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2020

Evlilik Kredisi

Yeni bir aile kurma telaşında olan genç çiftlere, ekonomik anlamda destek veren ve diğer kredi çeşitlerine oranla daha avantajlı olan kredi türü evlilik kredisi olarak nitelendirirler. Sıfırdan bir yuva kurmak, düğün, nişan, çeyiz ev eşyası gibi bütçeyi zorlayan masraflar, kişilerin hayalini kurduğu düğünleri eğlenceli olmaktan çok yerini strese bırakmaktadır.

Hayatın yeni bir aşamasına geçen, ruh eşini bularak hayatını onunla birleştirmek isteyen çiftler bu mutlu günlerini ekonomik olarak sıkışmadan atlatabilmek için bankaların düğün kredilerine ya da evlilik kredilerine başvuruyorlar. Evlilik/düğün kredisi veren bankalar çiftlerin bu mutlu günlerini ekonomik olarak daha rahat şekilde geçirmelerini sağlıyor. Evlilik/düğün kredisi veren bankalar hangileri, başvuru nasıl yapılır, şartları nelerdir, hesaplama örneği nasıl oluşur gibi pek çok detaylı bilgiyi rehber niteliğindeki yazımızda bulabilirsiniz.

evlilik kredisi

Bankaların verdiği evlilik kredisi için, klasik prosedürler hemen her kredi türü için gerekli olan sabit evraklar istenmektedir. Gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile bu kredi türüne başvurmanız olağan olacaktır. Bu kredi için bankaların tüketicilerde dikkat kesildiği diğer nokta ise kredi notudur. Geri ödeme hususunda kendini garanti altına almak için banka kurumları böyle bir politika geliştirmişlerdi.

Evlilik/Düğün Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik/düğün kredisi çekmek için bankalara eşlerden birinin ya da her ikisinin birden müracaat etmesi gereklidir. Findeks kredi notu yüksek olan eşin krediye başvuru yapması avantajlı faiz oranlarından yararlanmayı sağlayacaktır. Düğün/evlilik kredisi şartları diğer ihtiyaç kredilerinden pek farklı olmamakla birlikte; bir eşin diğer eşe kefil de olabilmesi nedeniyle daha cazip koşullarda, daha yüksek miktarlı ihtiyaç kredisi kullanılabilir.

Evlilik/Düğün Kredisi Alma Şartları

Evlilik ya da düğün kredisi kullanmak isteyen müşteriler, diğer ihtiyaç kredisi ürünleri için bankalarca talep edilen kredi şartlarını en azından asgari koşullarda sağlamak durumundadırlar. Bunları kısaca listeleyecek olursak:

 • Yasal takipte açık kredinin bulunmaması
 • Varlık şirketlerinde ödenmeyi bekleyen borç bulunmaması
 • İcraya ve hacze konu borç bulunmaması
 • Gelir belgesi ibrazı
 • Mevcut toplam kredi borç bakiyesinin taksitlerinin aylık belgelenebilir gelirin kullanılacak yeni kredinin taksitleri ile birlikte 4’de 3’ünü aşmaması
 • Varsa ve banka tarafından talep edilirse teminat veya ipotek gösterilebilmesi

Evlilik Kredisi Veren Bankalar (Düğün Kredisi Veren Bankalar)

Evlilik/Düğün Kredisi Veren 9 Banka

Evlilik veya düğün kredisini ihtiyaç kredileri veya tüketici kredileri kapsamında hemen hemen her bankadan çekmek mümkündür. Şube ve ATM ağı ile büyüklük bakımından ülkemizin önde gelen 9 bankasının evlilik ve düğün kredisi olarak kullanılabilecek kredi ürünlerini içeriğimiz devamında banka banka bulabilirsiniz.

Garanti BBVA Evlilik/Düğün Kredisi

Garanti BBVA evlilik kredisi çekmek isteyenler için 100 bin TL’ye kadar krediyi 60 aya kadar vade imkanıyla aylık yüzde 0,99’dan sağlıyor. Garanti BBVA düğün kredisi başvurusu hemen 444 0 335 numaralı Anında Kredi Hattı üzerinden yapılabilir. Ayrıca Garanti BBVA resmi internet sitesi ile internet bankacılığı da diğer başvuru seçenekleridir. Garanti BBVA şubelerinden başvuru yapmak isteyenler yanlarında kimliklerini ve son aya ait gelir belgelerini bulundurmalıdırlar.

Vakıfbank Evlilik/Düğün Kredisi

Vakıfbank ihtiyaç kredileri kapsamında 125 bin TL’ye kadar evlenmek isteyenlere kredi sunmaktadır. Geri ödemeler 60 aya kadar vade ile aylık yüzde 0,88 faiz oranından yapılabilir. Vakıfbank düğün kredisi başvurusu SMS ile anında; “KREDI, TC. Kimlik Numarası, Aylık Gelir Miktarı” bilgileri aralarında birer boşluk bırakıp yazılarak 5724’e kısa mesajla yapılabilir. Vakıfbank evlilik kredisi başvuru işlemi Vakıfbank şubelerinden şahsen ya da internet bankacılığı üzerinden de tamamlanabilir.

Ziraat Bankası Evlilik/Düğün Kredisi

Aylık yüzde 0,98 faiz oranından 5 yıla kadar vadeli kredi Ziraat Bankası’ndan kullanılabilir. Başvuru kanalları: Ziraat Bankası şubeleri, ATM’leri, resmi web sitesi, Ziraat Mobil ve Ziraat Çağrı Merkezi (0850 220 00 00).

Halkbank Evlilik/Düğün Kredisi

Halk Bankası evlilik kredisi 100 bin liraya kadar kullanılabilir ve 5 yıla kadar vadede geri ödenebilir. Faiz oranı aylık yüzde 1,01’den başlamaktadır. Başvurular Halk Bankası resmi web sitesinden ya da Halkbank şubelerinden yapılabilir. 0850 222 0400 numaralı Halkbank Dialog’tan daha detaylı bilgi alınabilir.

Yapı Kredi Evlilik/Düğün Kredisi

Yapı Kredi’nin ihtiyaç kredisi ürünü dahilinde evlilik kredisi kullanılabilir. Minimum vade 3 ay, maksimum vade 60 aydır. Minimum kredi tutarı 1.000 TL olup; maksimum kredi meblağı yoktur. Müşteri talebi ve geliri doğrultusunda banka tarafından uygun görülen meblağ müşteriye sunulmaktadır. Yapı Kredi düğün kredisi başvurusu Yapı Kredi Mobil’den, bankanın resmi web sitesinden ve şubelerinden yapılabilir. Ayrıca Yapı Kredi evlilik kredisi SMS başvurusu; “Bireysel, TC. Kimlik No.,  Aylık Gelir Miktarı” bilgisi aralarda boşluk bırakarak yazılıp 4411’e kısa mesaj atılarak ya da 444 0 444 numaralı Yapı Kredi Telefon Bankacılığı aranarak da yapılabilir.

QNB Finansbank Evlilik/Düğün Kredisi

QNB Finansbank evlilik kredisi başvurusu aylık yüzde 0,84’den başlayan faiz oranlarıyla edinilebilir. 5 yıla kadar vadeli kredi TC Kimlik Numarasının 5030’a SMS gönderilmesiyle kullanılabilir. Ek olarak; Alo Kredi hattı (0850 220 8 573), KrediGO uygulaması veya QNB Finansbank şubelerinden de düğün kredisi başvurusu yapılabilir.

İş Bankası Evlilik/Düğün Kredisi

İş Bankası 37 ay ve üzeri vadelerde aylık yüzde 1’den başlayan faiz oranlarıyla kredi olanağı sağlamaktadır. 100 bin liraya kadar düğün kredisi İş Bankası’ndan çekilebilir. Kredi başvurusu SMS ile yapılabileceği gibi İşCep’ten ya da İş Bankası resmi web sitesinden de tamamlanabilir. İş Bankası evlilik kredisi (850 724 0 724) numaralı telefon bankacılığından ve İş bankası şubelerinden de yapılabilir.

Denizbank Evlilik/Düğün Kredisi

Denizbank evlilik kredisi başvurusu SMS ile hemen; “KREDİM, TC. Kimlik Numarası” arasında boşluk bırakıp yazılarak 3280’e gönderilerek, Denizbank internet bankacılığından ya da Denizbank şubelerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kredinin faiz oranı kişiye göre kredi notuna göre değişmesinin yanı sıra aylık yüzde 1,24 düzeyinden başlamaktadır. Geri ödeme vadesi 5 yıla kadar konumlandırılabilir.

Akbank Evlilik/Düğün Kredisi

Akbank tüketici kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,09’dan başlamakta ve evlilik için harcama yapacakların kullanımına da sunulmaktadır. Taksitler aylık ya da 3 ayda bir şeklinde konumlandırılarak 5 yıla kadar yayılabilir. Akbank düğün kredisi başvuru işlemi Akbank şubelerinden kimlik ve gelir belgesiyle yapılabilir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

Evlilik/Düğün Kredisi Hesaplama

Evlilik süreci ve düğün hazırlıkları yoğun masraf gerektirmektedir. Bu nedenle 100.000 TL kredi 60 ay vade seçeneğiyle hesaplanmıştır. Evlilik/düğün kredisi hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir.

Faiz Oranı*Masraflar*Çekilecek Net TutarTaksitlerToplam Geri Ödeme
Vakıfbank0,91755 TL99.245 TL2.280,63 TL136.838,08 TL
Garanti BBVA0,99760 TL99.240 TL2.340,12 TL140.407,10 TL
Halkbank1,01750 TL99.250 TL2.355,12 TL141.307,45 TL
İş Bankası1700 TL99.300 TL2.347,61 TL140.856,87 TL
Yapı Kredi1,11765 TL99.235 TL2.430,96 TL145.857,34 TL
Ziraat Bankası0,98715 TL99.285 TL2.332,64 TL139.958,14 TL
QNB Finansbank0,84765 TL99.235 TL2.229,30 TL133.757,94 TL
Denizbank1,24755 TL99.245 TL2.531,52 TL151.890,94 TL
Akbank1,09750 TL99.250 TL2.415,68 TL144.940,97 TL

 

 • Faiz Oranı: Bankaların KKB skoru yüksek müşteriler için 60 ay vadede uyguladıkları taban faiz oranlarıdır. Kredi notu düştükçe yükselecektir. Müşteriye göre değişebilir. Kredi vadesi ve miktarı değişirse faiz oranı da buna göre güncellenecektir. Bankalar faiz oranlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.
 • Masraflar: Bankaların kredi tahsis ücreti (100 bin TL için 500 TL), vergiler ile hayat sigortası prim bedeli olarak kredi kullandırımı esnasında müşteriden peşin tahsil ettikleri tutardır. Tablodaki rakamlar ortalama verilerdir. Müşterinin yaşına, kredi tutarına ve vadesine göre değişebilir. Söz konusu değişiklik kredi çekildiğinde ele geçecek net finansman meblağını da etkileyecektir.

 

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli evlilik kredisi, her zaman değil; yalnızca belirli durumlarda verilir. Bu durumları, inceleyelim.

 • Evlenecek çiftin her ikisi de en az 18 en çok 24 yaşında olmalı; eğer bu kişiler üniversite mezunu ise 26 olabilir.
 • Her iki kişinin de ali sicil raporunda ağır suç bulunmamalı.
 • Çift, kendilerine kredi vermek üzere kurulan komisyonu ikna etmeli; durumlarının yetersiz olduğunu göstermeli.
 • Her iki kişi de daha önce evlenmemiş olmalı.

Belirtilen şartları sağlayan kişiler, 2 yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL evlilik kredisi alabilir. Ayrıca yine belirtilen şartlara uyum sağlandığı takdirde 24 ay vade içerisinde düşük faizli evlilik kredisi almanın yolu açılır. Çift, evliliklerinin ilk yılında bir çocuk sahibi olursa kredi geri ödemesi bir yıl ertelenebilir.

Yeni Evlenenlere Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Mutlu beraberliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen genç çiftler, evlilik kredisini kurtarıcı olarak nitelendirmektedir. Devletin de desteklediği bu hadiseyi gerçekleştirmek için, tabi ki ekonomik güce ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu anlamda bankalardan destek alacak kişiler öncelikler bankalar arasında tercih yapmalı ve hatta müşterisi olduğu banka varsa onu tercih etmelidir. Tercih ettiğiniz banka şubesine giderek; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, maaş bordosu, vergi levhası fotokopisi(serbest meslekler için) ve evlilik harcamalarına ilişkin belgeleri tamamlayarak bankaya takdim etmesi gerekmektedir.

Bankaların iş prosedürü esnek olmakla birlikte, evlilik kredisi için birçok banka Sms, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı yoluyla kredi başvurularını kabul görmektedir. Eklenmesi gerek bir diğer önemi nokta ise kişilerin 18 ile 24 yaş aralığında olmasıdır.

Evlilik Kredisi için gerekli evraklar

Evlilik kredisi alabilmek için iki farklı yolun olduğunu dile getirdik:

 1. Özel sektör
 2. Devlet

Devletten alınacak olan evlilik kredisine dair gerekli şartlar, yukarıda sıralandı; fakat hem özel sektör hem de devlet adına hangi evraklar ile başvurulacağını şimdi belirteceğiz.

 • Krediyi çekecek olan kişinin nüfuz cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi. Gelir belgesini temsilen son iki aya ait maaş bordrosunun biri
 • Çalışılan şirketin yetkilisinde imzalı maaş yazısı
 • İmzayı atan yetkilinin yetki belgesi ve şirket imza sirküleri
 • Bir şirkette çalışılmıyor ise vergi levhası fotokopisi
 • Şayet kişi emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi
 • Kira geliri olanlar için tapu ile kire kontrat fotokopisi
 • Son 3 aya ait ikametgah belgesi
 • Son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi taşınmaz faturaların kişinin adına ait olan nüshası.

1 thought on “Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2020”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir