Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2018Evlilik Kredisi

Yeni bir aile kurma telaşında olan genç çiftlere, ekonomik anlamda destek veren ve diğer kredi çeşitlerine oranla daha avantajlı olan kredi türü evlilik kredisi olarak nitelendirirler.

Sıfırdan bir yuva kurmak, düğün, nişan, çeyiz ev eşyası gibi bütçeyi zorlayan masraflar, kişilerin hayalini kurduğu düğünleri eğlenceli olmaktan çok yerini strese bırakmaktadır.

Kişiler birikmiş nakdi olmadığında ya da çevresinde finansal anlamda destek çıkacak birini bulamadığı durumlarda ilk olarak bankaların kredi oranlarını incelmektedir. Büyük oranda düğün sezonlarını açıldığı dönemlerde bu kredi türüne başvurulmaktadır.

Günümüzde evlenecek genç çiftlerin faydalanabileceği evlilik kredisinde, geri ödemesinin sadece ana paradan oluşmasında bankaların yeni çiftlere sunduğu büyük bir centilmenliktir.

Aile ve sosyal politikalar bakanlığının da, kişileri evliliğe teşvik etmek amacıyla desteklediği evlilik kredisinde sadece kamu kurumuna bağlı bankalardan kredi çekilebilmektedir.

Evlilik kredisi olarak bilinen kredi türü esasen iki başlık altında toplanmaktadır. Bankaların bireysel müşterilere ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu kredi ve devlet tarafından yeni evlenen çiftleri belirli koşulları sağlaması durumunda verdikleri evlilik kredisi olarak belirlenmektedir.

evlilik kredisi

Bankaların verdiği evlilik kredisi için, klasik prosedürler hemen her kredi türü için gerekli olan sabit evraklar istenmektedir. Gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile bu kredi türüne başvurmanız olağan olacaktır.

Bu kredi için bankaların tüketicilerde dikkat kesildiği diğer nokta ise kredi notudur. Geri ödeme hususunda kendini garanti altına almak için banka kurumları böyle bir politika geliştirmişlerdi.

Devletin yeni evlenecek çiftlere sunduğu evlilik kredisi ise, koşulları ve büyük imkânlarıyla, diğerinden oldukça farklıdır. Burada kurum öncelikle kişinin evlenmek amacıyla kredi çekeceğinde emin olmak istemektedir. Son derece kapsamlı bir kredi türü olan evlilik kredisi genel olarak genç kişilere verilmekte ve 18 ile 24 arası yaş sınırı koymaktadır.

Burada en önemli noktalardan biri de geri ödemelerin sadece çekilen meblağ olmasıdır. Yani faiz evlilik kredisi için geçerli bir sistem olmamaktadır.

Bu tür kredide diğer bir önemli nokta ise; geri ödemenin 1 yıl geri ötelemeli olarak başlaması ve 10 bin TL ye kadar kredi kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca ilk sene çocuk sahibi olan gençler için +1 yıl erteleme imkânı dahi olmaktadır.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Mutlu beraberliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen genç çiftler, evlilik kredisini kurtarıcı olarak nitelendirmektedir. Devletin de desteklediği bu hadiseyi gerçekleştirmek için, tabi ki ekonomik güce ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu anlamda bankalardan destek alacak kişiler öncelikler bankalar arasında tercih yapmalı ve hatta müşterisi olduğu banka varsa onu tercih etmelidir.

Tercih ettiğiniz banka şubesine giderek; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, maaş bordosu, vergi levhası fotokopisi(serbest meslekler için) ve evlilik harcamalarına ilişkin belgeleri tamamlayarak bankaya takdim etmesi gerekmektedir.

Bankaların iş prosedürü esnek olmakla birlikte, evlilik kredisi için birçok banka Sms, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı yoluyla kredi başvurularını kabul görmektedir. Eklenmesi gerek bir diğer önemi nokta ise kişilerin 18 ile 24 yaş aralığında olmasıdır.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar (Düğün Kredisi Veren Bankalar)

Gerekli şartları sağlamanız durumunda, finans kurumları tarafından sunulan evlilik kredilerinden faydalanabilirsiniz. Evlilik planı içerisinde olan çiftlere özel sunulan bu kredinin şartları, her bankanın kendi çalışma politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

Bir tür ihtiyaç kredisi olan bu finansman paketi, özellikle evlilik aşamasında nakit sıkıntısı çeken bireylere özel oluşturulmaktadır.

Evlilik kredisi için genellikle geri ödeme süresi maksimum 4 yılla sınırlandırılmaktadır. Hem özel bankalar, hem de kamu bankaları tarafından sunulan bu kredi için bazı kurumlar en fazla 36 ay taksit yapmaktadır.

Evlilik kredisi veren bankalarda, sunulan faiz oranları değişkenlik göstermekte ve piyasa koşullarına göre her banka ayrı bir faiz oranı uygulayabilmektedir.

Ayrıca kredi kullandırma şartları, sigorta detayları ve kredi tahsis ücretleri de değişmektedir. Bu nedenle evlilik arifesinde en uygun krediyi bulabilmek için aşağıda listelenen bankaları detaylarıyla birlikte inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Düğün masraflarınız karşılamak için Garanti’nin 48 aya varan vade seçenekleri ile finansman alabilirsiniz. Üstelik evliliğinizin ilk 3 ayını ödemesiz geçirmek için 3 y erteleme özelliğinden de yararlanabilirsiniz.

Bankanın güncel kampanyasında, talep edilen kredi tutarına göre faiz oranı uygulanmaktadır. Garanti Bankası evlilik kredisi için 1.000 TL – 25.000 TL’ye yüzde 1.59, 25.001 TL – 50.000 TL’ye yüzde 1.49 ve son olarak da 50.001 TL – 75.000 TL’ye yüzde 1.39 faiz uygulanmaktadır.

İş Bankası Evlilik Kredisi

İş Bankası, evlilik sürecinde tüketici kredisine ihtiyaç duyan müşterilerine özel paketler oluşturmaktadır. Gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz için size finansman sunmaya hazır olan bu banka, başvurularınızı 7 farklı kanal aracılığıyla gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır.

Bunlar; İşCep uygulaması, internet şubesi, SMS hizmeti, bankanın tüm şubeleri, internet bankacılığı, bankamatikler ve telefon şubesidir. İş Bankası evlilik kredisi faiz oranları, çekilmek istenen tutara bağlı olarak % 1.36’dan başlamaktadır.

Vakıfbank Evlilik Kredisi

Vakıfbank bünyesindeki ihtiyaç kredilerinden, avantajlı faiz oranlarıyla yararlanabilir ve tüm evlilik masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Üstelik aldığınız krediyi isterseniz değişken taksitlerle, isterseniz de üç aylık dönemlerle ödeyebilirsiniz.

Vakıfbank evlilik kredisi 3 ile 48 ay arasında vadelendirme yapılarak, % 1.35 faiz oranıyla sunulmaktadır. Kredi kullanım limiti 2.000 TL ve 90.000 TL ile sınırlıdır.

Bütçenizi zorlamadan geri ödemede bulunmak istiyorsanız, bankanın tüm güncel kampanyalarına bakmak için vakifbank.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank Evlilik Kredisi

Evlilik masraflarımız 30.000 TL’yi aşmaz diyorsanız, Halkbank evlilik kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. 48 aya varan vade seçenekleri ile geri ödeme sağlayabileceğiniz bu kredi ürününe sadece şubelerden başvuru yapılabilmektedir.

Kredi tahsis ücreti alınmayan pakete % 1.40 faiz oranı uygulanırken, tahsis ücreti kesilen pakette ise % 1.33 faiz oranı sunulmaktadır.

Ayrıca kredi kullandırımı için Hayat Sigortası yapılmakta olup, kredi tutarına, müşterinin cinsiyetine, yaşına ve benzeri unsurlara bağlı olarak prim hesaplanmaktadır.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

İhtiyaç kredisi almak isteyen öğrencilere, çiftçilere, emeklilere ve KOBİ’lere cazip faiz oranları sunan Ziraat Bankası, evlenmek isteyen bireylere de finansman desteği sağlamaktadır. % 1.32 faiz oranı uygulanan kredi paketinden yararlanarak, tüm evlilik masraflarınızı sıkılmadan karşılayabilirsiniz.

Bu krediye başvuran evlenecek çiftlerden; başvuru formu, başvuruda bulunacak olan kişinin nüfus cüzdanı (sürücü belgesi ya da pasaportta olabilir) ve gelir belgesi talep edilmektedir. Ziraat Bankası evlilik kredisi için şubeden bunlara ek olarak belgeler istenebilir.

Denizbank Evlilik Kredisi

Denizbank, Yeni Yıla Özel İhtiyaç Kredisi ürünüyle tüm müşterilerinin nakit isteklerini karşılamayı hedefliyor. Kredi kullandırımı için bireyin 18 yaşını geçmiş olması ve kredi notunun, kurum içi politikalara uygun olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan ve evlenmek isteyen çiftler, değişken faiz oranlarıyla Denizbank evlilik kredisinden faydalanabilirler. Banka sadece 12 vade ile 3.000 TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlara % 99 faiz oranı uygulamaktadır. Kredi üst limiti 65.000 TL olup, faiz oranları % 1.19 ila % 1.49 arasında değişmektedir.

Odeabank Evlilik Kredisi

Evlilik hayalinizi gerçekleştirmek istiyor fakat gerekli finansmanı sağlayamıyorsanız, Odeabank evlilik kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu bankanın, müşteri skorlaması sonrasında faiz oranı belirlediğini unutmayınız.

Ayrıca sigorta masrafı da kişiye göre değişmektedir. Bu iki unsur hesaplandıktan sonra geri ödeme tablosu oluşturularak, müşterinin onayına sunulmaktadır. Başvuru sahibinin içeriği kabul etmesi durumda da, kredi işlemleri tamamlanarak finansman verilmektedir.

Yapı Kredi Evlilik Kredisi

Evlilik gibi özel bir günde, her şeyinizin tam olmasını isteyen Yapı Kredi Bankası tüm harcamalarınız için finansman sağlamaktadır. Yapı Kredi evlilik kredisi için şubelere giderek form doldurabilir, SMS gönderebilir, 444 0 444’ü arayabilir ya da Kredi Şimdi uygulaması üzerinden online başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru esnasında gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, su, doğalgaz, elektrik gibi abonelik gerektiren bir hizmete ait fatura talep edilmektedir. Ayrıca bankanın bu krediye uyguladığı faiz oranları, müşteri özelinde değişmektedir.

QNB Finansbank Evlilik Kredisi

Nişan, düğün, balayı, ev masrafı derken bu kadar giderin altından nasıl kalkacağınızı düşünüyorsanız QNB Finansbank kredi ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bankanın tüketici kredisi olarak sunduğu 3 farklı kampanyası mevcut.

Bu nedenle QNB Finansbank evlilik kredisi faiz oranları, bütçenize uygun gelmediyse diğer ihtiyaç kredilerini de değerlendirebilirsiniz. Üstelik evliliğin ilk aylarında maddi olarak sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, taksitlerini 3 ay erteleyebilirsiniz.

Ön başvurunuzu gerçekleştirmek için en yakın Finansbank şubesine gidebilir, SMS bankacılığı hizmet numarasına mesaj gönderebilir ya da internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Şekerbank Evlilik Kredisi

Özgür kredi tarifesiyle birçok müşterisinin özel bankacılık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan Şekerbank, 50.000 TL’ye kadar evlilik kredisi sunmaktadır. Anında kullanabileceğiniz bu finansmanı, talep ederseniz 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz.

Şekerbank evlilik kredisi faiz oranı tüm vadeler için sabit tutulmuş olup, % 1.66 oranındadır. Kullandırılan kredinin binde 5’i oranında da, tahsis ücreti alınmaktadır. Bankanın diğer ürünleri, değişken faiz oranları ve kredi hesaplama aracına ulaşmak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Teb Evlilik Kredisi

Evlilik kredisi veren bankaların sonuncusu, Türk Ekonomi Bankası’dır. Bu banka da, diğer pek çok finans kurumunda olduğu gibi evlilik arifesinde olan çiftlere kredi imkânı sağlamaktadır. Ancak geri ödemede 36 aya kadar vade seçenekleri sunmaktadır.

TEB evlilik kredisi için başvuru yapmak isterseniz; nüfus cüzdanınız ya da ehliyetiniz ve maaş bordronuz ya da gelir belgeniz tarafınızdan istenecektir.

Kredi notunuza göre faiz oranı değişebilir, azami oran bu ürün için % 1.80’dir. Detaylı bilgi için dilerseniz Şekerbank telefon bankacılığı hizmet numarasını arayabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli evlilik kredisi, her zaman değil; yalnızca belirli durumlarda verilir. Bu durumları, inceleyelim.

 • Evlenecek çiftin her ikisi de en az 18 en çok 24 yaşında olmalı; eğer bu kişiler üniversite mezunu ise 26 olabilir.
 • Her iki kişinin de ali sicil raporunda ağır suç bulunmamalı.
 • Çift, kendilerine kredi vermek üzere kurulan komisyonu ikna etmeli; durumlarının yetersiz olduğunu göstermeli.
 • Her iki kişi de daha önce evlenmemiş olmalı.

Belirtilen şartları sağlayan kişiler, 2 yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL evlilik kredisi alabilir. Ayrıca yine belirtilen şartlara uyum sağlandığı takdirde 24 ay vade içerisinde düşük faizli evlilik kredisi almanın yolu açılır. Çift, evliliklerinin ilk yılında bir çocuk sahibi olursa kredi geri ödemesi bir yıl ertelenebilir.

Yeni Evlenenlere Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi için gerekli evraklar

Evlilik kredisi alabilmek için iki farklı yolun olduğunu dile getirdik:

 1. Özel sektör
 2. Devlet

Devletten alınacak olan evlilik kredisine dair gerekli şartlar, yukarıda sıralandı; fakat hem özel sektör hem de devlet adına hangi evraklar ile başvurulacağını şimdi belirteceğiz.

 • Krediyi çekecek olan kişinin nüfuz cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi. Gelir belgesini temsilen son iki aya ait maaş bordrosunun biri
 • Çalışılan şirketin yetkilisinde imzalı maaş yazısı
 • İmzayı atan yetkilinin yetki belgesi ve şirket imza sirküleri
 • Bir şirkette çalışılmıyor ise vergi levhası fotokopisi
 • Şayet kişi emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi
 • Kira geliri olanlar için tapu ile kire kontrat fotokopisi
 • Son 3 aya ait ikametgah belgesi
 • Son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi taşınmaz faturaların kişinin adına ait olan nüshası.

Kefilsiz Evlilik Kredisi

Kefilim yok kredi alamam diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günümüzde kredi veya eşya alırken kefil bulabilmek neredeyse imkansız. Bunun önüne geçebilmek için bankalar artık kefil aramaksınız faiz oranlarını düşürüp vadeyi uzatarak kredi ödemelerini kolaylaştırdılar.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları Ne kadar?

Evlilik kredisi almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kısım düşük faiz oranlarına sahip olan aynı zamanda istediğiniz miktarı onaylayan bankayı bulabilmek. %1,35  ile %1,50 arasında değişen faiz oranları uygulanmaktadır.

One Response

 1. Mahmut Beşar 22 Aralık 2016

Yorum yazın