Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2017
Evlilik Kredisi

Yeni bir aile kurma telaşında olan genç çiftlere, ekonomik anlamda destek veren ve diğer kredi çeşitlerine oranla daha avantajlı olan kredi türü evlilik kredisi olarak nitelendirirler. Sıfırdan bir yuva kurmak, düğün, nişan, ev eşyası gibi bütçeyi zorlayan masraflar, kişilerin hayalini kurduğu düğünleri eğlenceli olmaktan çok yerini strese bırakmaktadır. Kişiler birikmiş nakdi olmadığında yâda çevresinde finansal anlamda destek çıkacak birini bulamadığı durumlarda ilk olarak bankaların kredi oranlarını incelmektedir. Büyük oranda düğün sezonlarını açıldığı dönemlerde bu kredi türüne başvurulmaktadır.

Günümüzde evlenecek genç çiftlerin faydalanabileceği evlilik kredisinde, geri ödemesinin sadece anaparadanoluşmasında bankaların yeni çiftlere sunduğu büyük bir centilmenliktir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının da, kişilerievliliğe teşvik etmek amacıyla desteklediği evlilik kredisin de sadece kamu kurumuna bağlı bankalardan kredi çekilebilmektedir. Evlilik kredisi olarak bilinen kredi türü esasen iki başlık altında toplanmaktadır. Bankaların bireysel müşterilere ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu kerdi ve devlet tarafından yeni evlenen çiftleri belirli koşulları sağlaması durumunda verdikleri evlilik kredisi olarak belirlenmektedir.

evlilik kredisi

Bankaların verdiği evlilik kredisi için, klasik prosedürler hemen her kredi türü için gerekli olan sabit evraklar istenmektedir. Gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile bu kredi türüne başvurmanız olağan olacaktır. Bu kredi için bankaların tüketicilerde dikkat kesildiği diğer nokta ise kredi notudur. Geri ödeme hususunda kendini garanti altına almak için banka kurumları böyle bir politika geliştirmişlerdi.

Devletin yeni evlenecek çiftlere sunduğu evlilik kredisi ise, koşulları ve büyük imkânlarıyla, diğerinden oldukça farklıdır. Burada kurum öncelikle kişinin evlenmek amacıyla kredi çekeceğinde emin olmak istemektedir. Son derece kapsamlı bir kredi türü olan evlilik kredisi genel olarak genç kişilere verilmekte ve 18 ile 24 arası yaş sınırı koymaktadır. Burada en önemli noktalardan biri de geri ödemelerin sadece çekilen meblağ olmasıdır. Yani faiz evlilik kredisi için geçerli bir sistem olmamaktadır. Bu tür kredide diğer bir önemli nokta ise; geri ödemenin 1 yıl geri ötelemeli olarak başlaması ve 10 bin TL ye kadar kredi kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca ilk sene çocuk sahibi olan gençler için +1 yıl erteleme imkânı dahi olmaktadır.

Evlilik kredisi nasıl alınır?

Mutlu beraberliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen genç çiftler, evlilik kredisini kurtarıcı olarak nitelendirmektedir. Devletin de desteklediği bu hadiseyi gerçekleştirmek için, tabi ki ekonomik güce ihtiyaç duyulmaktadır. Bu anlamda bankalardan destek alacak kişiler öncelikler bankalar arasında tercih yapmalı ve hatta müşterisi olduğu banka varsa onu tercih etmelidir. (gereksiz evrak zahmetinden kurtulmak için )Tercih ettiğiniz banka şubesine giderek; nüfuscüzdanı, gelirbelgesimaaş bordosu, vergi levhası fotokopisi (serbest meslekler için )ve evlilik harcamalarına ilişkin belgeleri tamamlayarak bankaya takdim etmesi gerekmektedir. Bankaların iş prosedürü esnek olmakla birlikte, evlilik kredisi için birçok banka Sms, internetbankacılığı ve telefon bankacılığı yoluyla kredi başvurularını kabul görmektedir. Eklenmesi gerek bir diğer önemi nokta ise kişilerin 18ile 24 yaş aralığında olmasıdır.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik kredisi veren bankaların faiz oranları, bankanın yıl içerisindeki finans durumuna göre değişmekle birlikte 0 faiz imkânını sunan bankalarda mevcuttur. Her yıl evlenmek isteyen çiftlere destek amaçlı kampanya sunan bankalar, bu şekilde müşteri potansiyellerini arttırmayı ve evlilik kurumuna destek olmayı hedeflemektedir.2 kategoride belirtilenbanka; kamu sermayeli olup 0 faiz imkânı sunan bankalar ;ZiraatBankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank olarak bilinirken evlilik kredisi veren özel sermayeli bankalar diğer bankalar alarakbilirin. Bunlar içinse

Ziraat Bankası Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Banka son dönemde çeyiz hesabı ve ihtiyaç kredisi şeklinde iki türde kredi kategorilendirmiştr. Tüketiciden faiz ödemelerini almayan ve kamuya bağlı olan banka hemen her yıl avantajlı kampanyaları reklam ederek, genç çiftlere destek vermektedir.”Ziraat çeyiz hesabı”da bunlar için örnek verilebilecek önemli bir kampanya olmaktadır.

Vakıfbank Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Kamu sermayeli olan Vakıfbank müşterilere 20 bin TL ‘ye kadar destek vermektedir. 18 aya kadar vade imkânı sunan banka, kefilsiz kredi imkânıile de büyük avantaj sunmaktadır. Banka, kredi tahsis ücreti adı altında 1 defaya mahsus 100 TL almaktadır.

Halkbank Devlet Destekli Evlilik Kredisi

2016 yılında devlet evlilik destekleme ve çeyiz katkısıdâhilinde evlenme isteyenlere kredi vermektedir. Halkbank bu kapsamda Halkbank evlilik kredisi 2016 adlı yazımında kişilerin evlilik maslakları için destek vermektedir. Halkbank çeyiz desteğini 5.000 TL olarak belirlemiştir.

ING Bank Evlilik Kredisi

Son derece uygun koşullar ve düşük faiz oranlarıyla İng.bank, yeni yuva kuracak çiftlere destek vermektedir. Oldukça basit olan sms yolu ile evlilik kredisine başvurabilir ve kısa zaman da sonuç alabilirsiniz.

Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Banka cazip faiz oranları ve ödeme kolaylığıyla evlilik kredisinde tercih edilen başlıca bankalar arasında yer almaktadır. Garanti Bankası’nın fazi koşulları evlilik kredileri için kampanyalar hariç;

6 ve 12 aylık vade tercihinde %1,59

18 ve 24 aylık vade tercihinde %1,64

36 aylık vade tercihinde ise %1,41 faiz uygulanır

10 bin TL baremi için bu bilgiler geçerlidir.

İş Bankası Evlilik Kredisi

Fazi oranları düşük olan bankaların ön sıralarında yer alan iş bankası 10 bin TL ye 36 ay vadeli kredi ikanı vermektedir. 18 yaş ve üzerinde olmak kaydıyla evlenmek isteyen çiftlere banak, ayrı ayrı kredi verebilmektedir. Banka kişilerin ödeme koşullarına göre bazı durumlarda kefil isterken genel de kefilsiz kredi verebilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi, her zaman değil; yalnızca belirli durumlarda verilir. Bu durumları, inceleyelim.

 • Evlenecek çiftin her ikisi de en az 18 en çok 24 yaşında olmalı; eğer bu kişiler üniversite mezunu ise 26 olabilir.
 • Her iki kişinin de ali sicil raporunda ağır suç bulunmamalı.
 • Çift, kendilerine kredi vermek üzere kurulan komisyonu ikna etmeli; durumlarının yetersiz olduğunu göstermeli.
 • Her iki kişi de daha önce evlenmemiş olmalı.

Belirtilen şartları sağlayan kişiler, 2 yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL evlilik kredisi alabilir. Ayrıca yine belirtilen şartlara uyum sağlandığı takdirde 24 ay vade içerisinde düşük faizli evlilik kredisi almanın yolu açılır. Çift, evliliklerinin ilk yılında bir çocuk sahibi olursa kredi geri ödemesi bir yıl ertelenebilir.

Evlilik Kredisi için gerekli evraklar

Evlilik kredisi alabilmek için iki farklı yolun olduğunu dile getirdik:

 1. Özel sektör
 2. Devlet

Devletten alınacak olan evlilik kredisine dair gerekli şartlar, yukarıda sıralandı; fakat hem özel sektör hem de devlet adına hangi evraklar ile başvurulacağını şimdi belirteceğiz.

 • Krediyi çekecek olan kişinin nüfuz cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi. Gelir belgesini temsilen son iki aya ait maaş bordrosunun biri
 • Çalışılan şirketin yetkilisinde imzalı maaş yazısı
 • İmzayı atan yetkilinin yetki belgesi ve şirket imza sirküleri
 • Bir şirkette çalışılmıyor ise vergi levhası fotokopisi
 • Şayet kişi emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi
 • Kira geliri olanlar için tapu ile kire kontrat fotokopisi
 • Son 3 aya ait ikametgah belgesi
 • Son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi taşınmaz faturaların kişinin adına ait olan nüshası.

Kefilsiz Evlilik Kredisi

Kefilim yok kredi alamam diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Günümüzde kredi veya eşya alırken kefil bulabilmek neredeyse imkansız. Bunun önüne geçebilmek için bankalar artık kefil aramaksınız faiz oranlarını düşürüp vadeyi uzatarak kredi ödemelerini kolaylaştırdılar.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları ne kadar?

Evlilik kredisi almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kısım düşük faiz oranlarına sahip olan aynı zamanda istediğiniz miktarı onaylayan bankayı bulabilmek. %1,05  ile %1,79 arasında değişen faiz oranları için ortalama vade süresi 18 ay şeklindedir. Aşağıda birkaç bankaya ait faiz oranlarını öğrenip paylaştık.

Evlilik Kredisi %1.60 %1.60 %1.60
Evlenme Kredisi %1.11
Düğün Kredisi %1.32 %1.35 %1.39

Örnek Taksit Tablosu:

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı
(Aylık)
Taksit Tutarı
20.000.-TL 18 Ay %1,11 1.256,98.-TL
Taksit tutarına BSMV ve KKDF dahildir.

One Response

 1. Mahmut Beşar 22 Aralık 2016

Yorum yazın