Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2020Evlilik Kredisi

Yeni bir aile kurma telaşında olan genç çiftlere, ekonomik anlamda destek veren ve diğer kredi çeşitlerine oranla daha avantajlı olan kredi türü evlilik kredisi olarak nitelendirirler. Sıfırdan bir yuva kurmak, düğün, nişan, çeyiz ev eşyası gibi bütçeyi zorlayan masraflar, kişilerin hayalini kurduğu düğünleri eğlenceli olmaktan çok yerini strese bırakmaktadır.

Kişiler birikmiş nakdi olmadığında ya da çevresinde finansal anlamda destek çıkacak birini bulamadığı durumlarda ilk olarak bankaların kredi oranlarını incelemektedir. Büyük oranda düğün sezonlarını açıldığı dönemlerde bu kredi türüne başvurulmaktadır.

Günümüzde evlenecek genç çiftlerin faydalanabileceği evlilik kredisinde, geri ödemesinin sadece ana paradan oluşmasında bankaların yeni çiftlere sunduğu büyük bir centilmenliktir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının da, kişileri evliliğe teşvik etmek amacıyla desteklediği evlilik kredisinde sadece kamu kurumuna bağlı bankalardan kredi çekilebilmektedir.

Evlilik kredisi olarak bilinen kredi türü esasen iki başlık altında toplanmaktadır. Bankaların bireysel müşterilere ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu kredi ve devlet tarafından yeni evlenen çiftleri belirli koşulları sağlaması durumunda verdikleri evlilik kredisi olarak belirlenmektedir.

evlilik kredisi

Bankaların verdiği evlilik kredisi için, klasik prosedürler hemen her kredi türü için gerekli olan sabit evraklar istenmektedir. Gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile bu kredi türüne başvurmanız olağan olacaktır. Bu kredi için bankaların tüketicilerde dikkat kesildiği diğer nokta ise kredi notudur. Geri ödeme hususunda kendini garanti altına almak için banka kurumları böyle bir politika geliştirmişlerdi.

Devletin yeni evlenecek çiftlere sunduğu evlilik kredisi ise, koşulları ve büyük imkânlarıyla, diğerinden oldukça farklıdır. Burada kurum öncelikle kişinin evlenmek amacıyla kredi çekeceğine emin olmak istemektedir. Son derece kapsamlı bir kredi türü olan evlilik kredisi genel olarak genç kişilere verilmekte ve 18 ile 24 arası yaş sınırı koymaktadır.

Burada en önemli noktalardan biri de geri ödemelerin sadece çekilen meblağ olmasıdır. Yani faiz evlilik kredisi için geçerli bir sistem olmamaktadır. Bu tür kredide diğer bir önemli nokta ise; geri ödemenin 1 yıl geri ötelemeli olarak başlaması ve 10 bin TL ye kadar kredi kullanılabilir olmasıdır. Ayrıca ilk sene çocuk sahibi olan gençler için +1 yıl erteleme imkânı dahi olmaktadır.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar (Düğün Kredisi Veren Bankalar)

Gerekli şartları sağlamanız durumunda, finans kurumları tarafından sunulan evlilik kredilerinden faydalanabilirsiniz. Evlilik planı içerisinde olan çiftlere özel sunulan bu kredinin şartları, her bankanın kendi çalışma politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

Bir tür ihtiyaç kredisi olan bu finansman paketi, özellikle evlilik aşamasında nakit sıkıntısı çeken bireylere özel oluşturulmaktadır. Evlilik kredisi için genellikle geri ödeme süresi maksimum 4 yılla sınırlandırılmaktadır. Hem özel bankalar, hem de kamu bankaları tarafından sunulan bu kredi için bazı kurumlar en fazla 36 ay taksit yapmaktadır.

Evlilik kredisi veren bankalarda, sunulan faiz oranları değişkenlik göstermekte ve piyasa koşullarına göre her banka ayrı bir faiz oranı uygulayabilmektedir.

Ayrıca kredi kullandırma şartları, sigorta detayları ve kredi tahsis ücretleri de değişmektedir. Bu nedenle evlilik arifesinde en uygun krediyi bulabilmek için aşağıda listelenen bankaları detaylarıyla birlikte inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankası Evlilik Kredisi

Düğün masraflarını karşılamak için Garanti Bankası’ndan çekeceğiniz kredide 36 ay faiz oranı %2,69 olarak belirlenmiştir. 12 aylık ve 24 aylık faiz oranı ise %2,74’tür. Ev hanımlarının Garanti Bankası’ndan çekeceği kredinin üst limiti 25.000 TL’dir. Faiz oranları vade süresi ve kredi tutarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Aşağıda Garanti Bankası Evlilik Kredisi için Sonbahar Kredisi kampanyasının faiz oranları verilmiştir.
Kredi Tutarı (TL) Faiz Oranı (%) Vade (AY) Taksit (TL) Toplam Maliyet (TL)
15.000 2,69 36 710,63 25.661,48
25.000 2,67 36 1180,22 42.618,96

İş Bankası Evlilik Kredisi

Ev hanımlarının kredi başvurusu yapabilmesi için kullanabileceği bir diğer banka olan İş Bankası’nda maksimum kredi tutarı 30.000 TL olarak belirlenmiştir. Krediye başvuru sms ile, internet şubesi ve webden yapılabilmektedir.

Dileyenler şubelere giderekte ev hanımı kredi başvurusu yapabilirler. Cep şubeden kredi başvurusu yapmak için İşCep uygulamasında Krediler veya Başvurular menüsünden Anında Kredi seçeneği ile başvuru yapabilecekler.

Kredi Tutarı (TL) Faiz Oranı (%) Vade (AY) Taksit (TL) Toplam Maliyet (TL)
20.000 2,6 36 932,55 TL 33.571,80 TL

Vakıfbank Evlilik Kredisi

Vakıfbank Evlilik Kredisi başvurusu için ev hanımları Bahar Kredisine başvuru yapabilirler. Bahar kredisinde ayrıca krediyi ertelemeli olarakte alabilmeniz mümkün. 1, 2 ve 3 ay ertelemeli olarak krediye başvurabilirsiniz. Ayrıca kredide ek olarak 100.00 TL kredi tahsis ücreti ödenmektedir.

Bu kredi aylık taksitler halinde ödenebileceği gibi ayrıca 3er aylık taksitler halinde de ödenebilmektedir. Belirli ve düzenli bir gelirinizin olması da krediyi alırken size avantaj sağlayacaktır. Hayat sigortası şartı da bulunan bu kredide teminat istenebilmektedir.

Kredi Tutarı (TL) Faiz Oranı (%) Vade (AY) Taksit (TL) Toplam Maliyet (TL)
20.000 2,72 36 952,52 TL 34.290,45 TL

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli evlilik kredisi, her zaman değil; yalnızca belirli durumlarda verilir. Bu durumları, inceleyelim.

 • Evlenecek çiftin her ikisi de en az 18 en çok 24 yaşında olmalı; eğer bu kişiler üniversite mezunu ise 26 olabilir.
 • Her iki kişinin de ali sicil raporunda ağır suç bulunmamalı.
 • Çift, kendilerine kredi vermek üzere kurulan komisyonu ikna etmeli; durumlarının yetersiz olduğunu göstermeli.
 • Her iki kişi de daha önce evlenmemiş olmalı.

Belirtilen şartları sağlayan kişiler, 2 yıl geri ödemesiz en fazla 10.000 TL evlilik kredisi alabilir. Ayrıca yine belirtilen şartlara uyum sağlandığı takdirde 24 ay vade içerisinde düşük faizli evlilik kredisi almanın yolu açılır. Çift, evliliklerinin ilk yılında bir çocuk sahibi olursa kredi geri ödemesi bir yıl ertelenebilir.

Yeni Evlenenlere Devlet Destekli Kredi Nasıl Alınır?

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Mutlu beraberliklerini evlilikle taçlandırmak isteyen genç çiftler, evlilik kredisini kurtarıcı olarak nitelendirmektedir. Devletin de desteklediği bu hadiseyi gerçekleştirmek için, tabi ki ekonomik güce ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu anlamda bankalardan destek alacak kişiler öncelikler bankalar arasında tercih yapmalı ve hatta müşterisi olduğu banka varsa onu tercih etmelidir. Tercih ettiğiniz banka şubesine giderek; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, maaş bordosu, vergi levhası fotokopisi(serbest meslekler için) ve evlilik harcamalarına ilişkin belgeleri tamamlayarak bankaya takdim etmesi gerekmektedir.

Bankaların iş prosedürü esnek olmakla birlikte, evlilik kredisi için birçok banka Sms, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı yoluyla kredi başvurularını kabul görmektedir. Eklenmesi gerek bir diğer önemi nokta ise kişilerin 18 ile 24 yaş aralığında olmasıdır.

Evlilik Kredisi için gerekli evraklar

Evlilik kredisi alabilmek için iki farklı yolun olduğunu dile getirdik:

 1. Özel sektör
 2. Devlet

Devletten alınacak olan evlilik kredisine dair gerekli şartlar, yukarıda sıralandı; fakat hem özel sektör hem de devlet adına hangi evraklar ile başvurulacağını şimdi belirteceğiz.

 • Krediyi çekecek olan kişinin nüfuz cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi. Gelir belgesini temsilen son iki aya ait maaş bordrosunun biri
 • Çalışılan şirketin yetkilisinde imzalı maaş yazısı
 • İmzayı atan yetkilinin yetki belgesi ve şirket imza sirküleri
 • Bir şirkette çalışılmıyor ise vergi levhası fotokopisi
 • Şayet kişi emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi
 • Kira geliri olanlar için tapu ile kire kontrat fotokopisi
 • Son 3 aya ait ikametgah belgesi
 • Son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi taşınmaz faturaların kişinin adına ait olan nüshası.

One Response

 1. Mahmut Beşar 22 Aralık 2016

Yorum yazın