Faizsiz kredi Veren Bankalar 2018
Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Kişilerin nakde sıkıştıkları olduğu anlarda bankalardan, ihtiyaçlarına göre taksitli bir biçimde ödemek koşuluyla çektikleri paraya kredi, çekilen kredinin (anaparanın), üzerine belirledikleri yüzdelikle eklenen paraya ise faiz denmektedir. Kredi ve kredi kartı faizleri vade süreleri, çekilen kredi miktarı ve her bankanın kendi finansına göre esneklik göstermektedir. Aynı zamanda faiz, ödemeleri geciken tüketiciler için de katlanarak artan bir düzenek oluşturmaktadır. Kredinin bir diğer anlamı ise borç paradır. Toplu alınan paranın geri ödemesini taksitle yapan kişiler, karşılığında bankaya faiz ödemektedir.

faizsiz kredi

Ancak günümüzde bankalara olan rağbetin ve ihtiyacın artmasından kaynaklı banka sayısında hızla artış göstermektedir. Bu durumda bankalar arasında rekabete ve rekabet kaynaklı kampanyalara yol açmaktadır. Mevcut müşterilerini elinde tutmayı ve potansiyel müşterilere hitap etmeyi hedefleyen bankalar, bu anlamda politikalarını esnek tutup, ön sıralarda yer almayı hedeflemektedir. Bu anlamda, gelir belgesiz kredi, öğrenciye kredi, sicili bozuk olana kredinin yanı sıra kefilsiz ve faizsiz kredi imkânları da sunulmaktadır. Özellikle bankacılık sektöründe yeni olan kurumların, müşteri sayısını arttırmak için yaptığı kampanyalar arasında faizsiz kredi uygulaması ön plandadır. Bu durum ihtiyacı nedeniyle bankaya başvuran tüketiciler için son derece karlı bir durum olmuştur. Faizsiz kredi olanağı sunan bankaların, gerekli koşulları bankalar arasında farklılık göstermektedir. Bazı bankalar yıl içerisinde finansman durumuna göre faiz uygulaması yaparken, bazı bankalar ise, müşteri vade seçenekleri ya da o yılki talep nedeniyle de faizsiz kredi uygulaması yapmaktadır.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz kredi, ihtiyaç sahiplerinin banklardan aldıkları borç para karışığında, kredi masrafları ya da sigorta masrafları dışında herhangi bir ek ücret (faik z)ödememesi anlamına gelmektedir. Faizsiz krediyi 2 başlık altında toplamak mülkündür. Biri yukarıda belirtildiği gibi faiz uygulaması olmayan kredi diğeri ise kar payı adı altında verilen kredilerdir. Kar payı; herhangi bir işletmenin giderleri ve masraflarının toplam cirodan düşmesi sonucunda işletmeye kalan ve hisse sahiplerine paylaştırılan anaparadır.

Faizsiz krediyi çekilen kredi türünün ve o yılki banka kampanyaların belirlediği söylemek gerekir. Bu tür kredilerde genel olarak vade süreleri kısa tutulmakta ve kredi masrafları ve sigorta primleri gibi ek giderler yüksek tutulmaktadır. Belirtmek gerekir ki bankalar faizsiz kredi için en ince detaya kadar araştırmakta ve bu uygulamaya pek de sıcak bakmamaktadır. Faizsiz kredi kampanyalarına örnek vermek gerekirse, devletinde desteklemiş olduğu esnaf kredileri ya da otomotiv üreticileri tarafından 30.000 TL 18 ay sıfır faizli, 24.000 TL 24 ay 18 ay sıfır faizli, vs. gibi kampanyalar ön plana çıkmaktadır.

Katılım bankalarında kullandırılan kar payı kazancın verimliliğine oranla karın yüksek ya da düşük olması denmektedir. Bu durumda faizli kredi ve kar payı arasında pek de fark bulunmamaktadır. Ancak kâr payının esnek olduğu aşikâr bir durumdur.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Son yıllarda kredi kullanmak, son derece kolay ve hızlı sonuçlanan bir durum haline gelmiştir. Bankaların yoğun rekabet ortamında olması ve ihtiyaç sahiplerinin her nakit ihtiyacında bankalardan destek alması bu durumu tetikleyen sebeplerden olmuştur. Faizsiz kredi uygulaması her bankanın belirlediği koşullarla gerçekleşmekte ve birçok bankanın müşterilere sunduğu bir yöntem olmaktadır. Bu konuda faizsiz kredi veren bankalar;

Odeabank Faizsiz Kredi

Tüketicilere ihtiyaçları doğrultusunda 0 fazi uygulaması geliştiren banka 36 aya kadar ihtiyaç kredisi vermektedir. Odeabank ile Evlilik hazırlıklarından ​eğitim masraflarına, ev dekorasyonundan tatil planlarınıza dek her türlü ihtiyacınız için İhtiyaç Kredisi kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Faizsiz Kredi

Kişilerin ihtiyaçlarına oranla hızlı destek veren banka, düşük faiz oranları ile de ön plana akmaktadır.  Banka 2000 TLfaizsiz kredi imkânı ile müşteri potansiyelini genişletmeyi hedeflemektedir

Türkiye Finans Faizsiz Kredi

Banka, kar payına oranla faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Projelerin kar dengesine oranla miktarlar kredilere ekleme yapan banka, Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer almaktadır.

Diğer Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi), Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi), Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi) ve Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi) olarak belirtilmektedir.

Son olarak ise  Ford, Fiat, Renault, Nissan, Opel, Dacia, Skoda, Peugeot, Citroen markalarının sıfır faizli otomobil kampanyaları bulunmaktadır.

İlgili yazılar:

30 bin TL’ye alınabilecek en iyi arabalar – 20 bin TL’ye alınabilecek en iyi arabalar

Yorum yazın