Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?2018 İstatistiklerine göz attığımızda, küçük bir ailenin standart bir biçimde yaşamak için ihtiyacı olan para tutarı 1900 TL’dir. Yani, asgari ücretten biraz daha az. Bir diğer istatistik ise yıllar geçtikçe büyüyen işsizlik. Siz de işsizseniz ve ailenizi geçindirecek maddi kaynağı herhangi bir yerden bulamıyorsanız, devlet tarafından fakirlik belgesi sahibi olmanız halinde verilen bir fakirlik maaşı mevcut.

Bu yazımızda sizin için, fakirlik belgesi nasıl alınır? Sorusunu yanıtlayacağız. Siz de, 2019 yılında fakirlik belgesi almak istiyorsanız ancak nereden alacağınıza dair bir fikriniz yoksa, yazımızda hem fakirlik belgesinin ne olduğuna hem de kimlere verildiğine dair bilgileri alabilir; bunun yanında bu belgeyi nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi, maddi durumu bir aileyi geçindirmeye yetmeyecek, 18 yaşından büyük bireylere verilen belge olarak tanımlanabilir. Bu belge sayesinde, devletten ve belediyeden ailenize pek çok yardımı alabilirsiniz. Bu yardımların başında, fakirlik maaşı gelir. Maaşın yanı sıra, belediye yardımları da, fakirlik belgenizin olup olmamasına bağlı olarak sunulmaktadır.

Dolayısıyla, aileniz gerçekten kötü bir durumdaysa ve aşağıdaki fakirlik belgesi koşullarını taşıyorsanız, siz de fakirlik belgesini çok kolay bir biçimde alabilir ve yardım talep etmeye başlayabilirsiniz.
Kimlere Verilir? Şartlar Neler?

2019’da fakirlik belgesi alabilmek için muhakkak sağlamanız gereken birkaç şart mevcut. Bu şartlar, aşağıdaki gibi listeleniyor.

  • Öncelikle, 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Bunun yanında, sadece bireysel değil ailenizin maddi sıkıntılarının olduğunu da bildirmelisiniz.
  • SGK, Bağkur ve benzeri sigorta kurumlarında herhangi bir işler sigorta kaydınızın bulunmaması gerekiyor. Bu, aynı zamanda işsiz olduğunuzun bir kanıtıdır.
  • Üzerinize, yani size ait bir mal varlığınızın olmaması, yine talep edilen fakirlik belgesi alma koşullarından. Babanızdan miras kalan işe yaramaz bir arsanız olsa dahi, fakirlik belgesi alamazsınız.
  • Son olarak, size ait, kayıtlı bir aracınızın da olmaması gerekir.

Yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız, fakirlik belgesi başvurunuzu 2019 içerisinde yapabilirsiniz. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıkta ayrıntılı bir biçimde açıkladık.

Nasıl Alınır?

Gelelim, fakirlik belgesi nasıl alınır? Sorusunun cevabına. Günümüzde, bu belge için tam yetkiyi muhtarlar taşımakta. Yani, Nüfus Müdürlüğü ya da Kaymakamlık gibi makamlara giderek zamanınızı öldürmenize kesinlikle gerek yok. Mahalle muhtarınızdan, fakirlik belgesini alabilirsiniz.

Eğer gerekli koşulları taşıyorsanız, mahalle muhtarınızın zaten size, siz talep etmeden fakirlik belgesi vermesi gerekiyor. Ancak pek çok muhtarın bu belgeyi farklı şekillerde dağıttığı da bilinen durumlardan. Bu yüzden, eğer henüz belgeniz yoksa, mahallenizin muhtarına giderek, gerekli durumlara dair belgelerinizi gösterebilir ve fakirlik belgesi vermesini talep edebilirsiniz.

Muhtarınız, kısa sürede belgenizi hazırlar ve size sunar. Bu belgeden herhangi bir ücret alınmaz. Bunu unutmamanızda da yarar var, çünkü mahallede pek de tanınmayan biriyseniz, sizden para talep edilebilir. Bu durumda, gerekli mercilere şikayetlerinizi mutlaka iletin.

Yorum yazın