Garanti Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

Garanti Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

Garanti bankası hem kredi, hem de kredi kartı anlamında müthiş bir portföye sahip. Müşterilerine sağladığı kolaylıklar sayesinde çok sık tercih ve tavsiye edilen bu banka da en az diğer bankalar gibi her yıl binlerce yapılandırma talebi alıyor.

Ödenmesi riske giren kredili ürünler için Garanti Bankası’nın da kolaylıkları bulunuyor. Garanti bankası kredi yapılandırma 2019 yılında daha çok ihtiyaç ve konut kredilerinde görülüyor. Çünkü konut kredileri faizlerindeki artış tüketicileri zorlamaya başladı.

Başta anlaşılan taksitler tüketicileri zorladığı için gecikmeler söz konusu oldu. Tabi bu aşamada yapılandırma kredileri tüketicilerin yardımına koşuyor.

Garanti Bankası’ndan Kredilere Yapılandırma Desteği

Garanti Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Garanti bankası yalnızca kredilerini değil, kredi kartlarını da yapılandırabiliyor. Elbette her bankada olduğu gibi Garanti bankasının da yapılandırma aşamasında uyguladığı bir faiz oranı bulunuyor. Aslında hem banka, hem de tüketici tarafından yapılandırma son tercih olarak görülmektedir.

Çünkü yapılandırma kişinin kredi notunu düşüren ve sonrasında kredili ürün kullanmasını engelleyen bir durumdur.

Garanti Bankası’ndan kredilere yapılandırma desteği her yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyor. Hem konut, hem araç, hem de bireysel kredilerde yapılan yapılandırmalar müşterilere derin bir nefes aldırıyor. Böylece banka da ödenmeyen taksitler için sürekli müşterisini arama gereği duymuyor. Çünkü taksitler kişinin ödeyebileceği miktarlara çekiliyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Yüzde 2.62 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi veren Garanti Bankası, bu kredisini yapılandırma isteyen müşterileri için yüzde 3 bandında bir faiz uyguluyor. 20 bin TL kredi 2.62 faiz oranından 24 ayda 1.200 TL’lik taksitler ile ödenirken ihtiyaç kredisi yapılandırma sonrasında vade sayısı artacağından 800 ile 1000 TL arasında taksitler ile ödeyecektir.

Taşıt Kredisi Yapılandırma

Garanti bankası taşıt kredisi faiz oranı yüzde 2.29. 50 bin TL kredi 48 ayda 1.887 TL’lik taksitler ile ödeniyor. 90 bini bulan toplam geri ödeme taşıt kredisi yapılandırma sonrasında elbette 100 bin TL’yi geçiyor. Çünkü vadeye bağlı faizde de bir artış söz konusu oluyor.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma ödenen toplam tutarı en çok değiştiren işlemdir. Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65. 10 bin TL kredinin aylık ödemeleri 120 ayda 1.919 TL.

Eğer bu şekilde kullanılan bir konut kredisi yapılandırma istenir ise yüzde 22ye yakın bir faiz ile hesaplanır. Geriye ödenecek toplam tutar 230 bin iken rahatlıkla 300 bine yaklaşır. Ayrıca ekstradan tahsis ücreti ya da cayma bedeli de tahsil edilebiliyor.

Kredi Yapılandırma Faiz Oranları

Garanti Bankası aslında pek çok bankadan daha uygun faizler ile müşterilerini sevindiriyor. Ancak söz konusu yapılandırma olduğunda, bu bankada da koşullar çok değişmiyor.

Garanti Bankası kredi yapılandırma faiz oranları diğer bankalarda da olduğu gibi ürünün türüne, kalan taksit ve ödeme miktarına bağlı. Dolayısıyla net bir faizden söz etmek olanaksız.

Ancak araç ve konut kredilerinde geri ödenecek tutarların artacağı unutulmamalıdır.

Kredi Yapılandırma Şartları

Yapılandırma, ödeme konusunda sıkıntı yaşayan, gelirini kaybetmiş kişiler için var olan bir uygulamadır. Ancak günümüzde taksit sayısını düşürmek isteyen insanlar hemen çareyi yapılandırma yaptırmaktan buluyor. Bankalar da bu aşamada gecikmesi olmayan kişiler için yapılandırma yapmıyor.

Dolayısıyla Garanti Bankası kredi yapılandırma şartları arasında müşterinin gecikmesinin olması bulunuyor. Zaten gecikmesi 2 ay ve üzerinde olan, ancak 3 ayı geçmeyen kişiler için bankalar yapılandırma teklifinde bulunabiliyor. 3 ayı geçmiş kişiler için yapılandırma uygun değildir.