Gelir Belgesi Olmadan Taşıt Kredisi Çekilebilir Mi?

Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi

İnsanların yaşam standartlarının her geçen gün değişmesi ile ihtiyaçları da değişmektedir. Özellikle hem şehir hem de kırsal bölgelerde yaşayan kişilerin en büyük ihtiyaçları arasında otomobiller olmaktadır. Otomobil almak isteyenler her zaman nakit olarak alamadığı için bankalara başvurarak kredi kullanmaktadır. Fakat bankalar kredi verirken aradığı en önemli kriterler arasında belgelendirilebilir gelir olmasıdır. Durum böyle olunca otomobil için kredi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasında olan Gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi? Sorusuna bu yazımızda cevap arıyoruz.

Taşıt Kredisi İçin Gelir Belgesi Sunmamak

Bankalar taşıtların yaşı ve piyasa değerine göre %60-80’nine kadar taşıt kredisi verebilmektedir. Bazı bankalar otomobil markaları ile anlaşmalarına göre taşıt kredisini komple araba değerini karşılayacak kadar %100 kullandırabilmektedir. Bankalar taşıt kredisi verirken arabaya ipotek ve rehin koymasına rağmen müşteriden gelir belgesi istemektedir. Fakat bankaların dönemlik kampanyalarında gelir belgesi istemeden de kredi verebilmektedir. Gelir belgesi sunmadan otomobil kredisi almak istediğinizde bankanın vereceği kredi  %50-60 oranlarına düşebilmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Gelir Belgesi Yerine Neler Sunulabilir?

Kredi kullanmak istediğinizde bankanın sizden istemiş olacağı gelir belgesi yerine başka belgelerde sunabilme imkanınız bulunmaktadır. Bazı kişiler çalışma şekillerinden dolayı serbest gelir sağladıkları için herhangi bir belgesi olmayabilir. Bu tür kişilerin bankalardan taşır kredisi almak için gelir belgesi yerine sunabilecekleri alternatifleri arasında;

  • Gelir belgesi bulunan birini kefil göstermek.
  • Kira geliri ya da herhangi bir ticari gelir
  • Şirket sahibi olan kişiler için şirket ciro ve vergi bilgilerini gösteren evraklar
  • Kullanmak istediğiniz kredi miktarı kadar başka bir varlığı ipotek göstermek (Başka araç veya gayrimenkul gösterip ipotek koydurabilirsiniz)

Sonuç olarak baktığınızda Gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekilebilir mi? Sorusunun cevabı taşıt kredisi alınabilmektedir olarak cevaplanabilir. Fakat bu konuda aceleci davranmayıp bankaların yapacağı kampanyaları takip ederek kredi sağlayabilirsiniz. Özellikle markaların yapmış oldukları banka anlaşma kampanyaları çok avantajlı olabilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir