Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

Çalışır durumda olmayan kişilerin, bankalar nezdinde riskli müşteri olarak değerlendirildiği algısı, işsiz vatandaşı şüpheye düşürmekte ve kredi başvurularını da engellemektedir. Ancak bu algı, özellikle son yıllarda kırılmış olup, kişilerin gelir belgesi olmasa dahi kredi kullanabileceği bilinmektedir.

Serbest meslek sahipleri, ev hanımları, kendi işi ile meşgul olan vatandaş, çiftçiler, özel sektörde çalışan birçok vatandaş gelir belgesi beyanında bulunamamaktadır. Ancak bu durum kişilerin kredi kullanmasına engel olmayıp, belirli koşulları sağlaması halinde rahatlıkla kredi kullanabilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Bankacılık kurumlarının, ihtiyaç sahiplerine sunduğu önemli hizmetlerin başında, kredi ürünleri gelmektedir. Ekonomik anlamda eksiğini gidermek ve geri ödemesini de bütçesine göre vadelendirmek isteyen kişiler, bankaların belirlemiş olduğu bir takım koşulları sağlaması gerekmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Bunların başında da kuşkusuz maaş bordosu ya da gelir belgesi gelmektedir. Bankalar, kredi kullanacak vatandaşın, geri ödemesini yapacağından emin olmak adına, herhangi bir kurumda çalıştığından emin olmak ister ve düzenli geliri olan belgeyi(gelir belgesi)istemektedir.

Ancak, gelir belgesi olmayan ev hanımları, o anki dönemde işsiz olan kişiler ya da herhangi bir sebepten gelir belgesi beyanında bulunamayan bay ya da bayanlar da kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bu durumda kişilerin bazı koşulları sağlaması halinde gelir belgesi olmasa dahi kredi kullanması mümkün olmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi İçin Şartlar Ve Gerekli Belgeler

Gelir belgesi olmadan kredi kullanabilmek için ilk alternatif kefildir. Bazı bankalar gelir belgesi olmayan vatandaştan, gelir belgesi beyanı olan 2. Şahsın kefil olmasını isteyerek kolayca kredi kullandırabilmektedir. Hatta birçok banka, o bankanın müşterisi olması halinde kefil koşulu aramadan da kredi imkanı sunmaktadır.

Ayrıca Bkz: Kefilsiz kredi Veren Bankalar

Dikkat edilen diğer bir yöntem ise, kredi notu olmaktadır. Kişi, geçmiş ya da hali hazırda banka müşterisi olup, borçlarını düzenli bir biçimde ödüyor ise, kredi başvurusu büyük oranda onaylanmaktadır. Kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödemesi bu anlamda oldukça önem arz etmektedir.

Öyle ki, kredi kartı dönem borcunun asgari ödemesini dahi yapmak, kredi notunu düşürmeyeceğinden, gelir belgesiz kredi kullanmak mümkündür. Gelir belgesiz kredi koşulları bankalar arasında esneklik gösterebilmektedir. Temel olarak kefil ve kredi notu ön planda tutulurken bazı bankalar, üzerine kayıtlı malın ipotek edilmesi koşulunu aramaktadır.

İhtiyaç, konut ve araç kredilerinde geçerli olan gelir belgesiz kredi için gerekli evraklar; nüfus cüzdanı, ikametgah adresi, son 3 ay içerisinde etkin olan herhangi bir fatura, Esnaflar için vergi kimliği ve Çiftçiler için çiftçilik belgesi, istenmektedir. Başvurular ise, büyük oranda online ya da sms ile yapılmaktadır.

Hangi Bankalar Gelir Belgesiz Kredi Veriyor?

Günümüzde hemen her bankanın gelir belgesi olmadan kredi verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Gelir belgesinin yanı sıra, kefil koşulunu da ortadan kaldıran banka sayısı, hızla artmaktadır. Gelir belgesiz(bordrosuz) kredi veren bankaların başında ise, Ziraat, Vakıfbank, İş bankası, TEB ve Akbank gelmektedir

Daha fazla banka için: Gelir belgesiz kredi Veren Bankalar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir