Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2020

5 dk okuma süresi

Gelir Belgesiz Kredi 2018

Gelirini belgeleyemeyen ancak birtakım gereksinimler için finansmana ihtiyaç duyan kişilere gelir belgesiz kredi verilmektedir. Geçmiş yıllarda Türk bankacılık sektörü henüz bu kadar gelişmemişti.

Bu nedenle sadece kredi geri dönüşüm oranı yüksek olan kişilere finansman sağlanmaktaydı. Gelirini kanıtlayamayan tüketicilerin, kredi taksitlerini ödeyemeyeceği düşünülerek kredi verilmemekteydi. Ancak sektörün gelişmesiyle birlikte finans kurumları da çoğaldı. Bu da, Türk bankacılık alanında rekabetin oluşmasına ve bankaların müşteri edinme yarışına girmesine neden oldu.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar, daha önceleri mevcut değilken şimdilerde ise neredeyse tüm finans kurumları gelirini belgeleyemeyen kişilere kredi vermeye başladı. Böylelikle gelir belgesi olmadığı için sıkıntı yaşayan tüketicilerin eğitim, sağlık, ev tadilatı, seyahat ve benzeri konularda finansman bulabilmelerinin önü açıldı.

Ancak kredi kullanmadan önce faiz oranları, vadeler ve geri ödeme seçenekleri hakkında biraz araştırma yapmak gerekir. Çünkü bu hususlar, geri ödemenizi daha rahat bir şekilde yapabilmeniz açısından önem arz etmektedir.

Bu nedenle gelir belgesiz kredi çekmek isteyenlere, yazımız içerisinde hem hangi kurumların kredi verdiklerini hem de faiz oranlarının ve ödeme seçeneklerinin neler olduklarına değindik.

Gelir belgesiz kredi

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Acil nakit ihtiyaçları için bankalar tarafından verilen krediler adeta bir can simidi gibi imdadınıza yetişir. Fakat bilindiği üzere neredeyse tüm bankalar maaş bordrosu (gelir belgesi) karşılığında kredi vermektedir yani bu borcu ödeyebileceğinizi garanti edebilen bir para akışınız mevcut olmalıdır. Fakat eğer bir geliriniz yok ve herhangi bir sosyal kuruma kayıtlı değilseniz bankalar size kredi vermek istemezler. Kredi çekebilmek için SGK’ ya en az 3 ay kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Bu belgeler olmadan da kredi veren bankalar piyasada mevcuttur. Bu bankalar elinizde gelir belgeniz bulunmaması durumunda kredi talebinde bulunan kişinin geçmiş ödemeleri ve kredi siciline bakılmaktadır. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar sonucunda başvuru sahibi eğer onaylanırsa gelir belgesiz kredisini kolaylıkla alabilir.

Piyasadaki önemli bankalar olan Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası ve Yapı Kredi gibi bankalar kesinlikle gelir belgesi sunulmadan kredi vermemektedir. Bu bankalardan birinden kredi almak isterseniz sunmanız gereken belgeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • N Kolay Kredi (kredi üst miktarı- 40.000 TL)
 • CEPTETEB (kredi üst miktarı- 40.000 TL)
 • Enpara (kredi üst miktarı- 35.000 TL)
 • Odeabank (kredi üst miktarı- 60.000 TL)
 • ING Bank (50.000 TL)

Bu bankalar sizden herhangi bir belge talebinde bulunmazlar fakat eğer gerekli görülürse bazı durumlarda ING Bank ve Odeabank sizden bazı belgeleri talep edebilir.

İş Bankası Gelir Belgesiz Kredi: Tanınmış ve oldukça sık tercih edilen bankalardan olan İş Bankası, ne yazık ki bankaya sunabileceğiniz herhangi bir gelir belgeniz olmaması durumunda size kredi vermemektedir.

Halkbank Gelir Belgesiz Kredi: Halkbank, gelir belgesiz kredi vermeyen bankalar arasında yer almaktadır. Kredi çekim işlemini gerçekleştirebilmek için en az 3 ay SGK’ya bağlı olarak bir iş yerinde çalışmanız gerekmektedir.

Vakıfbank Gelir Belgesiz Kredi: Gelir belgesi (maaş bordrosu) olmadan kredi olanağı sağlamayan bankalar arasında bulunan Vakıfbank, yalnızca gelir belgesi bulunan kişilere kredi imkanı sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi: Ziraat Bankası da gelir belgesi sunmadan kredi vermeyen bankalardan bir tanesidir. Ziraat Bankasından kredi talebinde bulunabilmeniz için belgelenebilir bir kazancınızın olması şarttır.

Garanti Bankası Gelir Belgesiz Kredi: Yine sık tercih edilen bankalardan birisi olan Garanti Bankası, gelir belgesi ve sigorta olmadan kredi talebinde bulunan kişilere kredi imkanı tanımayan bankalar arasında yer almaktadır.

Denizbank Gelir Belgesiz Kredi: Denizbank, diğer birçok banka gibi müşterilerine ve dışarıdan gelen kişilere gelir belgeleri olmadan kredi vermeyen bankalardan birisidir. Denizbank’ın kredi verebilmesi için maaş bordrosu gösterilmesi zorunludur. Nakit ihtiyacınız 55.000 TL’ye kadarsa Denizbank gelir belgesiz kredi ürününden yararlanabilirsiniz. 48 aya kadar vade seçenekleri sunan banka, talep edilen vade sayısına göre faiz oranı uygulamaktadır. Sadece nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile başvuruda bulunabilir, ayrıca ilk başvurunuzu SMS yoluyla da iletebilirsiniz. Bu kredi kampanyasını “Evrak yok, kefil yok!” sloganıyla tanıtan Denizbank, kişinin kredi notunun çok düşük olması durumunda ek belge isteme hakkını saklı tutmaktadır.

QNB Finansbank Gelir Belgesiz Kredi: QNB Finansbank, gelir belgesi olmaksızın kredi veren bankalar arasında yer almamaktadır. QNB Finansbank’tan kredi çekebilmek için kesinlikle bir gelir belgenizin bulunması şarttır ve en az 3 ay SGK’ya kayıtlı görünmeniz gerekmektedir.

Şekerbank Gelir Belgesiz Kredi: Gelir belgesi olmadan kredi imkanı tanımayan bankalardan bir tanesi olan Şekerbank, kredi başvurusu yapan her müşterisinden muhakkak gelir belgesi (maaş bordrosu) talebinde bulunmaktadır. Aksi halde kredi başvurularınız reddedilecektir.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Gelir belgesiz kredi veren banklar, kredi talebinde bulunan kişileri kısa bir araştırmaya almaktadır. Bu noktada en belirleyici durum ise kişinin banka notu, banka sicilidir. Kişi önceki zamanda kredi çekmiş ve düzenli bir ödeme gerçekleştirmişse kredi notu yüksek olacağından kredi çekme şansıda artmış olacaktır.

Fakat bankanın kara listesinde olması ya da kredi notunun düşük olması bu şansı en aza indirgemektedir. Daha önce kredi çekmediyseniz banka bu kez kredi kartı müşterisi olmanız halinde, bu alandaki ödemelerinizi incelemektedir. Bu aşamada kredi kartlarının asgari ödeme tutarının dahi düzenli ödenmiş olması bankalarca yeterli olacaktır.

Gelir belgesiz kredi kullanacağınız bankadan kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamış iseniz durum daha zor olmakla birlikte kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Gelir belgesiz kredi çekebilmek için gerekli şartlar ve belgeler

 • Hiç borcunuzun olmaması
 • Kredi sicilinizin iyi durumda olması
 • Üzerinzide taşınmaz bulunması
 • Son 3 ay içinde geçerli ola bir fatura
 • Esnaflar için vergi kimliği
 • Çiftçiler için çiftçilik belgesi
 • Nüfus cüzdanı ya da TC kimlik numarası belirtilen resmi belge

Maaş bordosu olmaksızın kredi çekilebileceğiniz bu zamanlarda çeşitli bankaların geliştirmiş olduğu sistem sayesinde SMS yolu ya da İnternet Şubesi üzerinden de gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın
x