Halkbank’tan Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

Halkbank’tan Esnafa Faizsiz Kredi Desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile beraber yayımlanan son karara göre esnaf ve sanatkarlara Halkbank tarafından kullandırılacak destek kredilerinde %100 oranında faiz indiriminin uygulanması kararlaştırıldı.

Halk Bankası Anonim Şirketi tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Esnaf ve Sanatkarlara yönelik Kredi Kullandırılmasına Dair Karar şeklinde yayınlandı. Esnaf ve sanatkarların ekonomik ihtiyaçlarının uygun bir şekilde karşılanabilmesini sağlayan bu karar, 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmiş olacak.

%100’lük Faiz İndirimi

Geleneksel, sanatsal ve kültürel değerlere sahip olan ve günümüzde artık kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında (bakır işlemeciliği, el dokuma işleri, çini, sedef kakma, çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, bastonculuk, semercilik, kaşıkçılık, yazmacılık, keçecilik, yorgancılık, oltu ve lüle taşı işçiliği, yemenicilik, oyacılık, çarıkçılık ve bu tür meslekler ile benzerlik gösteren) faaliyet göstermekte olan ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ne sahip olan esnaf ve sanatkarlara, geçmiş senelerde verilen kredilerden bakiyesi 2021 yılına devreden ve 2021 yılında kullandırılacak yeni krediler için faiz indirimine gidilerek %0 faiz uygulanacak.

Mesleki Eğitim Kanunu’na göre kredi başvurusu yapıldığı tarih itibariyle en az 1 yıllık süreyle ustalık belgesine sahip olmak ve ustalık belgesi ile ilgili faaliyet gösterilen meslek kolunda ise son 1 yıl içerisinde kendi üzerine işletme kurduğunu belgeleyebilen esnaf ve sanatkarlarla verilecek olan krediler ile birlikte önceki yıllarda verilmiş olan kredilerde de %100 oranında faiz indirimi uygulanacak. Verilecek bu destekten ise son 1 yıl içerisinde vergi mükellefiyetini ya da ticari faaliyetlerini sonlandırmış olanlar faydalanamayacaklar.

Genç Esnaf ve Sanatkarlar İçin %0 Faiz ile Birlikte 100 Bin Liraya Kadar Kredi İmkanı

KOSGEB aracılığıyla verilen faizsiz kredi ve hibe desteğinden yararlanan dışında; KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Eğitimi almış ve kredi başvuru tarihinde ise 30 yaşından büyük olmayan genç girişimci statüsündeki esnaf ve sanatkarlar için KOSGEB tarafından onaylanmış projeler bankaya sunulduğunda 100 bin liraya kadar alınabilen kredilerde de %100 faiz indirimi uygulaması yapılarak kredi kullandırılabilecek.

Bu imkandan yararlanamayacaklar arasında ise 2021 yılına devretmiş kredi borcu bulunanlar yer alıyor. Faizsiz kredi için detaylı bilgi için tıklayınız.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.