Halkbank Esnafa Özel Kredi

Halkbank’tan Sıfır Faizli Esnaf Kredisi 2020

Önemli kamu bankaları arasında yer alan Halkbank, ticaretle uğraşan kişiler ve firmalar için sıfır faizle kredi desteği sunuyor. Halkbank’ın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaleti ile sağladığı sıfır faizli kredilerin yanı sıra; cazip faiz oranları ile sunduğu taksitli ticari krediler de bulunmaktadır. Halk Bankası’nın esnaf kredilerine dair sunduğu pek çok seçenek; Halkbank esnaf kredisi hesaplama ve başvuru işlemleri detaylı şekilde içeriğimizde incelenebilir.

Halk Bankası Esnaf Kredileri Nelerdir?

Halk Bankası’nın esnaflar için sunduğu pek çok farklı nakdi kredi çeşidi aşağıda listelenmiştir:

 • ESKKK Kefaletiyle Krediler
 • Esnaf Destek Paketi
 • ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler
 • 0 Faizli Esnaf Kredileri
 • Esnaf Yatırım Kredileri

Yukarıda listelediğimiz Halk Bankası’ndan KOBİ’lerin ve diğer ticaret erbaplarının kullanabileceği kredilerin detaylarını inceleyelim.

Halkbank ESKKK Kefaletiyle Kredi Özellikleri ve Başvurusu

Halk Bankası Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefaleti ile çok hızlı şekilde finansman olanağı oluşturmaktadır. Bu seçenekte sağlanan kredilerin özellikleri şu şekildedir:

 • 3 aydan 60 aya kadar vade ile verilebilmektedir.
 • Azami 225.000 TL’ye kadar verilmektedir.
 • Aylık, 3 ayda 1 ya da 6 ayda bir şeklinde geri ödeme imkanı mevcuttur.

En az 3 aydır faaliyet gösteren ve herhangi bir ESKKK’ya üye olan kişiler bu krediden faydalanabilmektedir. Halkbank ESKKK kefaletli kredi başvurusu Halk Bankası şubelerine şu belgeler ile yapılabilmektedir.

 • Kimlik Belgesi
 • Esnaf Oda Kayıt Belgesi
 • Esnaf Sicil Tasdiknamesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi

Halkbank Esnaf Destek Paketi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Halk Bankası’nın “Ekonomik İstikrar Kalkanı” dahilinde sunduğu Esnaf Destek Paketi kapsamında esnaf kredisi kullanmak mümkündür.

 • İşletme Kredisi Özellikleri ve Faiz Oranı:

Yıllık yüzde 4,5 faiz oranı ile KOBİ’lere ve esnaflara sunulan işletme kredisinde azami limit 25.000 TL olarak belirlenmiştir. 36 aya kadar vade ile çekilebilen Halkbank esnaf kredisi kapsamında 6 aya kadar ödemesiz dönem imkanından da faydalanmak mümkündür.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Hesaplama ve Başvuru

Halk Bankası devlet destekli esnaf kredisi olarak da adlandırılan bu finansmandan faydalanmak isteyenler bankanın şubelerine kimlik ve vergi levhası ile başvuru yapabilirler. Ayrıca Halk Bankası resmi internet sitesinden de esnaf kredisi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Halk Bankası’nın işletme kredisinden faydalanarak 25.000 TL’ye kadar ticari kredi çekmek isteyenler için hesaplama örnekleri aşağıdaki çetelede yer almaktadır:

KrediFaiz Oranı*Taksit TutarıGeri ÖdemeMasraflar*
12 Ay 5.000 TL0,4428,13 TL5.137,55 TL135 TL
18 Ay 10.000 TL0,4577,99 TL10.403,74 TL205 TL
24 Ay 15.000 TL0,4658,34 TL15.800,15 TL295 TL
30 Ay 20.000 TL0,4710,95 TL21.328,37 TL380 TL
36 Ay 25.000 TL0,4749,72 TL26.989,97 TL495 TL

 

 • Faiz Oranı ve Masraflar: Faiz oranı aylık olarak takribi olarak verilmiştir. Müşteri özelinde faiz oranı tayin etme hakkı Halk Bankası tarafından istenildiği gibi kullanılabilir. Masraflar sütununda bulunan rakamlar takribidir. Kredi meblağının binde 5’i olarak tahsil edilen kredi tahsis ücretine ek olarak sigorta ücreti, yasal kesintiler ve vergilerden oluşan masraflar toplamı müşteri özelinde değişebilir.
Halkbank ESKKK Kefaleti Olmaksızın Krediler

Halk Bankası kefaletsiz esnaf kredisi de sunmaktadır. 100.000 TL’den 225.000 TL’ye kadar Halk Bankası’nın kredi talep eden firmaları inceleyerek karar verdiği kredi limiti Hazine Destekli olarak ticaretle uğraşanlara ve KOBİ’lere sağlanmaktadır. Müşteriye uygulanacak faiz oranı kredi başvurusu esnasında Halk Bankası tarafından tayin edilmektedir. Halkbank ESKKK kefaleti olmayan kredi başvurusu yapmak için:

 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olmak gerekmektedir.
 • Herhangi bir ESKKK ortağı olmayan, en az 3 aydır faaliyette olan şahıs firmaları ve KOBİ’ler bu krediden faydalanabilmektedirler.

Kredi başvuruları Halkbank şubelerine; kimlik ya da ehliyet, Esnaf Sicil Tasdiknamesi, Esnaf Oda Kayıt Belgesi ve Vergi Levhası fotokopisi ile yapılabilmektedir.

Halkbank Sıfır Faizli Esnaf Kredileri

Halk Bankası bazı esnaflar için sıfır faizli kredi olanağı da sağlamaktadır. Sıfır faizli ticari kredi çekmek 3 durumda mümkündür. Bunlar:

 • Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenlere Kredi:

“Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaflar bu kapsamda sıfır faizli kredi çekebilmektedir. Bunun için 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre; oymacılık, yazmacılık, yorgancılık vb. gibi kaybolmaya yüz tutmuş bir dalda ticari faaliyet yürütmek gerekmektedir.

 • Ustalık Belgesi Sahibi Olup Yeni İşyeri Kuran Girişimci Esnafa Sıfır Faizli Kredi:

En az 1 yıldır ustalık belgesi sahibi olan ve son 1 yıl içerisinde kendi işyerini kuran esnaflar için krediler sıfır faiz ile sağlanmaktadır.

 • Genç Girişimci Esnaflara Sıfır Faizli Kredi:

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, KOSGEB tarafından onaylanmış bir projesi bulunan ve 30 yaşını aşmamış olan genç girişimciler Halk Bankası’ndan sıfır faizli kredi çekebilmektedirler.

Halkbank SMS ile Kredi Başvurusu

Halkbank Esnaf Yatırım Kredileri

Halk Bankası KOBİ’lere, ticaretle uğraşan şahıs firmalarına ve esnaflara yatırım kredileri de sağlamaktadır. Bu kapsamda Halkbank’tan İş yeri edinme kredisi ve taşıt edinme kredisi çekmek mümkündür.

Halk Bankası İş Yeri Kredisi Özellikleri, Faiz Oranı ve Başvuru

Halkbank’tan kredi çekerek iş yeri satın almak isteyenler için banka 500.000 TL’ye kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi geri ödemeleri 3 aydan 120 aya kadar yapılabilmektedir. Geri ödemelerde aylık taksit tercihi yapılabileceği gibi 3 ayda bir taksit seçeneği de tercih edilebilir. Halkbank iş yeri satın alma kredisi faiz oranı müşteri kredi skoruna göre banka tarafından belirlenmektedir. Kredi başvuruları Halkbank şubelerine, yukarıda içeriğimiz dahilinde yer alan belgeler ile şahsen yapılabilmektedir.

Halk Bankası Ticari Taşıt Kredisi Özellikleri, Faiz Oranı ve Başvuru

Halk Bankası’ndan ticari taşıt kredisi almak için kredi çekmek de mümkündür. Bu kapsamda Halkbank sıfır kilometre olmak kaydı ile; otomobil, kamyonet, kamyon, midibüs, minibüs, otobüs vb. araçların alımına yönelik finansman desteği sağlamaktadır. Halkbank ticari taşıt kredisi de maksimum 500.000 TL’ye kadar verilmektedir. Geri ödemeler 84 aya kadar vadelendirilerek yapılabilmektedir. Aylık taksit ve 3 aylık taksit geri ödeme seçenekleri müşteri tercihine bırakılmıştır. Taksitli ticari taşıt kredisi için Halk Bankası faiz oranı müşteri özelinde banka tarafından kredi başvurusu esnasında tayin edilmektedir. Halkbank ticari taşıt kredisi başvurusu bankanın şubelerine; kimlik ve vergi levhası ile yapılabilmektedir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.