Hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir?

Hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir?

Hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir?

Son yıllarda gerek şehir hayatı gerekse kırsal bölgelerde yaşayanların en önemli ihtiyaçları arasında bazı araçlar gelmektedir. Bankaların sağlamış olduğu imkanlar sayesinde otomobil alırken büyük kısmını kredi kullanarak alım yapabiliyoruz. Fakat her araca farklı kredi yaklaşımları olduğu için birçok kişi tarafından merak edilen hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir sorusunu ele alıyoruz.

Hangi araçlara kredi bilgisini vermeden önce taşıt kredi alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

  • Bireysel ve kurumsal (şirket üzerine) taşı kredisi faiz oranları farklı olduğundan kurumsal olarak alma imkan olanlar seçmiş olduğunuz bankanın her iki tür içinde faiz oranlarını sorgulayınız.
  • Özellikle ikinci el otomobil ile 0 Km otomobil kredi oran ve şartları farklı olduğundan dolayı kredi masraflarında değişiklik olabilmektedir. Eğer 0-KM araç alacaksanız bankanız sizden proforma fatura isteyecektir. Fakat ikinci el araç alacaksanız noter onaylı satış sözleşmesi yeterli olacaktır.
  • Ticari araç ve bireysel araç kredileri arasında da farklı faiz oranları olabilmektedir.

“Bazı bankalar araç kredisi verirken kendi ürünleri arasında olan trafik kasko hizmetini zorunlu göstererek sizden masraf kesmektedir. Bu tür yaptırımlar zorunlu değildir”

Taşıt Kredisi Hangi Araçlara Çıkar?

Kredi almak istediğiniz araç ikinci el, sıfır ya da ticari olsa da birçok banka tamamına kredi vermemektedir. Sadece bazı markaların kampanya sezonlarında anlaşmış olduğu bankalar üzerinden komple kredi çekebilirsiniz. Bankaların kullandırdığı kredi miktarları değişiklik göstermesine rağmen genel olarak %60-75’ine kredi verebilmektedir. Birçok banka tarafından en sık kullanılan oran %70’dir.

0 KM araçların eğer kredi kullanacak kişinin sicilinde bir sıkıntı yoksa banka tarafından kredi verilebilir olarak değerlendirilmiş ise(araçların üzerine rehin koyduklarından dolayı bu konuyu birçok banka önemsememektedir.) aracın en az %65-70’ine kadar her banka kredi vermektedir.

İkinci el araçlarda ise aracın yaşına göre kredi oranları düşebilmektedir. Kredi kullanılmak istenilen araç 0-5 yaş arasında ve üzerinde herhangi bir ceza ya da rehin bulunmadığı zaman 0-KM araç gibi aynı oranlarda kredi çekebilirsiniz. Fakat aracın yaşı artmaya başladıkça kredi miktarlarının yüzdelerinde de risk faktöründen dolayı azalma olacaktır

Bankalar tarafından taşıt kredisi onaylanmayan araçlar;

  • Üzerinde rehin ya da yakalama emri olan ikinci el araçlar
  • Yabancı uyruklu araçlar
  • Çekme belgeli araçlar
  • Antika sınıfına giren araçlar (Bunlar için bankaların farklı tür kredileri bulunmaktadır)
  • Pert kaydı bulunan araçlar (Kredi kullanacak kişinin bankadaki ilişkileri ve kredi notuna göre bazı bankalar verebilmektedir)