Hangi bankada hesabımın olduğunu nasıl öğrenebilirim?Hangi Bankada Hesabım Var

Ülkemiz de yaşayan hemen her bireyin mutlaka bir banka hesabı bulunmaktadır. Maaşını bankadan çeken kişiler, öğrenci olup devletten katkı alanlar, ev hanımları, emekliler gibi her türden kişinin çeşitli sebeplerden dolayı, zamanında açtırdığı bir banka hesabı olmaktadır.

Fakat, çoğu kez kişiler, işleri gereği farklı bankadan hesap açmak durumunda kalıp böylece birkaç bankada hesabı olabilmektedir. O dönem için gerekli olan banka hesabı ise, zamanla unutulup kullanılmayan hesap haline gelmektedir.

Ancak, Eylül 2013 ayında yapılan düzenlemeye göre, uzun süre hesabında herhangi bir hareket olmayan, yani hesabını faal bir şekilde kullanmayan vatandaşa, hesap işletim ücreti kesilmektedir. Bu da kişilerin kendine, hangi bankada hesabım var? sorunu somaya yöneltti. Bu durum, Kullanılmayan banka hesabı için ücret ödemek istemeyen vatandaşı panik haline soktu ve kişilerin hangi bankada hesabı olduğunu öğrenmenin yollarını aramaya yöneltti.

Günümüzde gerek bankaların sunmuş olduğu avantajlı teklifler, gerekse de birçok finansal işlemin bankalar aracılığı ile yapılabiliyor olması, vatandaşı banka hesabı açmasını zorunla hale getirmiştir. Ancak, banka ile münasebeti biten ya da çeşitli sebeplerden dolayı farklı bir bankadan hesap açmak durumunda kalan kişi sayısı oldukça fazladır. Hal böyle olunca, kişilerin birden çok bankada hesabı bulunmakta ve bu durum genişleyerek devam etmektedir

Hangi Bankada Hesabım Var Sorgulama

Kullanım alanı oldukça geniş olan banka hesaplarını unutan kişiler, ekstra ücretler olan hesap işletim ücreti ödememek için hangi bankaya ait hesabı olduğunu öğrenmeye çalışmaktadır. Öncelikle bu işlem, son derece önemli olup, kişilerin ertelemeden, kullanmadığı hesaplarını kapatması gereken bir durumdur.

Aksi halde, küçük miktarlar olan işletim ücretleri, gün geçtikçe artış göstermekte ve çığ gibi büyümektedir. Üstelik birkaç bankaya ait hesabın olduğu düşünülürse, bu durum oldukça can sıkıcı hal almaktadır.

Hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenmenin yolları ise, tek tek bankaları ziyaret etmek, hafızanızı zorlamak ve e-devlet Üzerinden sorgulama yapmak olacaktır. En kesin yöntemler ise, tek tek bankalar ile görüşmek ya da E- Devlet üzerinden hesabınız olup olmadığını öğrenmek olacaktır.

Hangi Bankada Hesabım Var E-Devlet Üzerinden Öğrenme

Hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenmenin en kolay ve güvenilir yollarından biri de e- devlet sayfasını ziyaret etmektir. İnternet şubeleri aracılığı ile başka bir şifreye ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde e-devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Bunun için,https://giris.turkiye.gov.tr resmi internet sitesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu sayede Türkiye içerisinde adınıza hangi bankada hesap olduğunu,

  • Hesapların açık veya kapalı olup olmadığını,
  • Hesapların ne zaman açıldığını ve hangi şubede açıldığını,
  • Açık hesaplarınızın hareket dökümlerini görmeniz mümkündür.

Not: kişinin bu gibi durumlarla uğraşmaması için, herhangibir sebepten açtırdığı ve artık kullanmadığı hesabını anında kapattırması gerekmektedir.

Yorum yazın