Harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural

Harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural

Hem tasarruf yapmak istiyorum hem de paramı doğru yerlere harcamak istiyorum diyorsanız, işte size harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural.

Az para harcamaya çalışmak tüketim çılgınlığı olan günümüz toplumunda neredeyse imkansız bir hal aldı. Ancak hepimiz kazandığımız paranın çoğunu fuzuli yere harcadığımızın farkındayız. Tek başına daha az para harcayarak bile tasarruf edebiliriz. Hayallerimizi, planlarımızı ve ihtiyaçlarımızı ertelemeden sadece para harcamalarımızı kontrol ederek, maddi sıkıntıya düşmeden hayatımızı kolaylaştırmanın tabiki de kuralları var. Şimdi, harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural hakkında bilgi sahibi olalım.

  1. Borçlarınızın Tamamını Ödeyin

Harcamalarınızı kontrol edebilmenin ilk şartı bugüne kadar yaptığınız borçları ortadan kaldırmaktır. Nereye, ne kadar borcunuz olduğunu öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Arkasından yapacağınız bir ödeme planı ile borçlarınızı en kısa zamanda ödemeye çalışın. Kısa vadede oluşturacağınız planlar sizi amaçlarınıza daha çabuk ulaştırır. Borçlarınız tamamen ödendiğinde hem kendinizi psikolojik olarak iyi hissedersiniz hem de paranızı dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

  1. Haftalık ve Aylık Gider Kaydı Tutun

Günlük hayatımızın içinde hergün pek çok ihtiyacımız olabiliyor. Ancak az çok neye ne kadar harcadığımızı bilebiliriz. Bazen de elimizdeki paranın nereye gittiğinin farkında bile olmayız. İşte bu tip durumlarda harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural arasındaki gider kaydı tutma size sandığınızdan daha fazla yardımcı olacaktır. Bunun için küçük bir not defteri veya ajanda kullanabilirsiniz. Kayıtlarınızın hepsinin bir defter içinde olması da önceki aylarda yaptığınız harcamaları göreceğiniz için size yardımcı olur. Temel ihtiyaçlarınız için harcadığınız ev kirası, fatura ödemeleri, mutfak masrafı, araba sigortası gibi giderlerden başlayarak yaptığınız her harcamayı not edin. Bu notların ayrıntılı olmasına özen gösterin. Yani faturalar gibi genel bir başlık yerine; su faturası, elektrik faturası gibi ayrıntılı notlar alın. Bunların yanında yaptığınız en küçük harcamaları da not etmeyi ihmal etmeyin. Böylece birkaç ay içinde paranızı daha düzenli harcamaya başlayacaksınız.

  1. Harcamalarınıza Sınırlama Getirin

Gider kayıtlarınızı belirli zamanlarda kontrol edin. Bazı yiyecekleri fazla aldığınızı ve çöpe attığınızı fark ettiyseniz, bu tip harcamaları azaltın. Aynı zamanda temel ihtiyaçlarınızı da tekrar gözden geçirin. Örneğin; araba sigortanızı daha ucuz yaptırabilir misiniz araştırın.

  1. Tasarruf Hedefleri Belirleyin

Harcamalarınızı neden kontrol etmek istediğinizi kendinize net bir şekilde anlatın. Ev alabilmek, yazın tatile gidebilmek veya yurt dışına çıkabilmek için harcamalarınızı kontrol altına almak istiyor olabilirsiniz. Motivasyonunuzun devam etmesi ve bozulmaması için bu tip bir hedefe ihtiyacınız olacak.

  1. Kendinize Borçlanın

Son olarak harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için 5 altın kural arasında en ilginç olan kazandığınız paranın bir kısmı ile kendinize borçlanmaktır. Kendinize ödediğiniz parayı bir banka hesabına yatırın ve ay sonuna kadar unutun. Örneğin; her ay kendinize yapacağınız 200 liralık bir borç sizi yazın tatile götürebilir.