Havale nasıl yapılır?

Havale nasıl yapılır?

Bir bankadan diğer bankaya veya banka müşterisi olmasanız bile yapabileceğiniz para gönderim şekline havale denir. Ülkemizde ki sistem aslında oldukça basittir. Bir kişinin bankada yer alan hesabına para göndermek istediğiniz zaman bilmeniz gereken bazı hususlar vardır. O kişiye ait hesap bilgileri yani numarası, bulunduğu bankanın şube kodu veya şubesinin adı yeterli olacaktır.

Global olarak uygulanan ve son yıllarda uygulanan bir sistemle Türkiye için TR ile başlayan 20 haneli bir hesap numarası tüm bankalarca müşterilerine tanımlanmıştır. Böylece dünyanın herhangi bir yerinden de hesabınıza para gönderimi başka hiçbir ekstra bilgi gerektirmeden mümkündür.

Artık herkes tarafından yaygın olarak uygulanabilen bu sistemde fark yaratacak bilgi hangi bankanın ne şekilde bu işlemi ücretlendirdiğidir. En yüksek eft ve havale ücreti hangi bankada? başlıklı makalemizde de sizler için hazırladığımız tablodan hangi bankanın ne kadar ücret talep edebileceğini karşılaştırmalı olarak okuyabilirsiniz.

Bir diğer tavsiye edebilceğimiz olgu ise havale masraflarının ve gönderiminin banka şubeleri yerine elektronik ortamda ki gönderimde daha ekonomik ve hızlı olduğudur. Bu yüzden internet bankacılığını ve mobil bankacılık kullanım taleplerinizi bankalarınızdan isteyerek aktif olarak kullanmanız çok faydalı olacaktır.