HSBC Kredili Mevduat Hesabı

HSBC Kredili Mevduat Hesabı | 2021 |

HSBC tarafından müşterilerine sunulan eksi bakiyeyle para çekmeye imkan veren hesap, HSBC Kredili Mevduat Hesabı… Avans hesap, ek hesap, kredili maaş hesabı ve KMH olarak da bilinen ve vadesiz hesaba tanımlanarak kullanılan HSBC’nin kredili mevduat hesabı sayesinde müşteriler her zaman kullanıma hazır kredilerinin bulunmasının rahatlığını yaşamaktadır. HSBC KMH hakkında içeriğimizde; başvuru bilgilerinden faiz hesaplamaya, limit bilgilerinden geri ödemeye, bloke kaldırmadan avans hesap kapatmaya kadar pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

HSBC Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu ve Gerekli Belgeler

HSBC’den KMH açtırmak isteyenler için 2 başvuru kanalı bulunmaktadır. Bu kanallardan biri HSBC şubeleri diğeri de HSBC internet bankacılığıdır. HSBC KMH başvurusu yapabilmek için 18 yaşından büyük olmak ve düzenli gelire sahip olmak gerekmektedir. HSBC ek hesap başvuru işlemleri için gerekli belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi
  • Gelir belgesi (maaş bordrosu, ticari gelir, kira geliri, ek gelir belgeleri vb.)
  • Adres kayıt sisteminde güncel adresi bulunmayan kişiler için ikamet gösterir evrak yahut son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz faturalarından biri

HSBC Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kullanılır?

HSBC avans hesap müşterinin vadesiz hesabına tanımlı olarak açılır. Müşteri hesabında bakiye bulunmadığında devreye girer. Nakit çekimden fatura ödemelerine, cep telefonuna TL yüklemeden kira ödemelerine, otomatik ödeme talimatlarından alışverişe kadar hemen hemen her alanda kullanılabilir.

HSBC KMH Limiti Ne Kadar Olur, Nasıl Artırılır?

HSBC’den ek hesap açtırmak isteyen kişilerin asgari 350 TL düzenli geliri bulunması gerekmektedir. 350 TL düzenli geliri olan kişi için 100 TL KMH limiti banka tarafından tanımlanmaktadır. 100 TL ile 20.000 TL bandında tanımlanabilen avans hesap limiti; müşterinin düzenli gelir miktarı, Findeks puanı ve limit talebi dikkate alınarak banka tarafından tayin edilmektedir.

Müşteri gelirinin ya da kredi notunun artış göstermesi durumunda HSBC’ye KMH limit arttırma talebinde bulunulabilmektedir. KMH limit yükseltme talebi HSBC şubelerinden, internet bankacılığından ya da 0850 211 0 111 numaralı HSBC Bireysel Telefon Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir. KMH limitini düşürmek isteyenler için de bu kanallar geçerlidir.

HSBC Ek Hesap Faiz ve Masraf Hesaplama

HSBC avans hesap faiz oranı aylık yüzde 1,25 seviyesinde bulunmaktadır. Müşteri, ek hesaptan kullandığı miktar ile kullandığı gün kadar maliyete muhatap olacaktır. Masraf olarak HSBC faiz haricinde müşteriye bir gider yansıtmamaktadır. Yasal vergiler olan KKDF ve BSMV devlete ödenmektedir. HSBC avans hesap faiz hesaplama örnekleri şu şekildedir:

  • 700 TL 20 gün süre ile kullanıldığında 1,17 TL vergiler + 5,83 TL de faiz gideri olmak üzere toplam 7 TL maliyet ile karşılaşılacaktır.
  • 1200 TL 20 gün süre ile kullanıldığında 2 TL vergiler + 10 TL de faiz gideri olmak üzere toplam 12 TL maliyet ile karşılaşılacaktır.
  • 1400 TL 20 gün süre ile kullanıldığında 1,67 TL vergiler + 8,37 TL de faiz gideri olmak üzere toplam 14,04 TL maliyet ile karşılaşılacaktır.

HSBC Avans Hesap Geri Ödeme Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

HSBC’nin avans hesabı dahilinde nakit çeken ya da harcama yapan kişi geri ödemesini hesap kesim tarihinden itibaren azami 14 gün içerisinde yapmak durumundadır. Geri ödemeler vadesiz hesaba para yatırılarak yapılabilir. ATM’den, HSBC şubelerinden ya da internet bankacılığından vadesiz hesaba yatırılan para ek hesap dahilindeki eksi bakiyeyi kapatarak faiz işlemesini durdurmaktadır. Avans hesaptan kullanılan tutarın geri ödemesini yapmak için hesap kesim tarihi beklenmeye de bilir. Bu sayede müşteriye yansıyacak faiz ve masraflarda azalma olacaktır.

HSBC ek hesap ödemesinin asgarisi yapılmak istenilirse, müşterinin tarafına yansıyan faiz ve masrafları ödemesi gerekmektedir. Bu durumda kalan borç için gecikme faizi olan aylık yüzde 1,55 üzerinden maliyet artmaya devam edecektir. Hesap kesim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde geri ödemesi yapılmayan ek hesaplara bankanın sistemi tarafından otomatik bloke tanımlandığı da unutulmamalıdır. Blokeyi kaldırmak için borcun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Hesap kesim tarihinden itibaren 90 gün içerisinde hiçbir ödeme yapılmayan ek hesabın borcu yasal takip sürecine maruz kalmakta müşterinin kredi notu düşmekte ve ödemesi gereken masrafları da artmaktadır.

HSBC Ek Hesap Kapattırma veya İptali İşlemi Nasıl Yapılır?

HSBC kredili maaş hesabı ancak HSBC şubelerinden kapattırılabilmektedir. Bunun için söz konusu ek hesabın borcu bulunmaması gerekir. Borcu ödenen avans hesap şubelere yapılacak başvuru ile kapatılabilmektedir.

Web\’den başvuru ve bilgi için tıklayın.