IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

Bankalar para transferini kolaylaştıran pek çok alternatif sunuyor. Bunlar havale, EFT ve virman olarak genellikle 3 farklı şekilde gerçekleşiyor. Eğer yabancı para transferi yapılacak ise Swift işlemi kullanılıyor. Çoğu zaman banka müşterileri bu para transferi arasındaki ayrımı yapmakta zorlayabiliyor.

Havale aynı banka arasında, ancak farklı şubelerde yapılan para transferidir. Virman aynı banka ve aynı şube arasında yapılan para transferidir. EFT ise elektronik fon transferi anlamına gelir ve farklı bankalar arasında gerçekleşir.

Yani A bankasından B bankasına para gönderilirken elektronik fon transferi işlemi yapılır. Tabi bu işlemi yapmak için de kullanılması gerek  bir IBAN numarası bulunuyor ki kaç haneli olduğu herkes tarafından merak konusu. İşte yanıtı.

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN Numarası Nedir?

Öncelikle IBAN numarasını kartının üzerinde arayanlar boşuna vakit kaybederler. Çünkü kart üzerinde müşteri numarası, hesap numarası ya da kart numarası gibi bilgiler yazar.

IBAN Numarası 2 tanesi ülke kodu olmak üzere toplam 26 haneden oluşan rakamlar topluluğudur. 2 hane ülke kodumuz olan TR’yi içerir. Geri kalan 24 hane de rakamlardan oluşan topluluktur.

Elbette bu 24 haneli rakamlar topluluğunun da gruplar şeklinde içerdiği anlamlar bulunuyor. Bunlar;

  • TR’den sonra kullanılan 2 hane kontrol numarası,
  • Kontrol numarasını takip eden 5 hane banka kodu,
  • Kontrol numarasını takip eden 1 hane rezerv alanı,
  • Geriye kalan 16 hane de hesap numarasıdır.

Bu rakamlar topluluğundan yalnızca 1 tanesi dahi yanlış yazılır ise tutar karşı tarafa geçmeyecektir. Aynı şekilde IBAN numarası ile birlikte isim ve soyisim de doğru yazılmalıdır.

EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasını öğrenmek için telefon bankacılığı, ATM, şube ya da internet bankacılığı kullanılmaktadır. Herkes bu alternatif kanallardan yalnızca kendine ait olan IBAN numarasını öğrenebilir.

IBAN Numarası yurtdışı para transferlerinde de kullanılmaktadır. Hatta yurtiçinde yapılan Swift işlemlerinde de IBAN’ın yeri çok önemlidir. Yapılan yabancı para transferlerinde swift kodundan sonra IBAN numarası yazılmalıdır. Bazı bankalarda ülke kodumuz olan TR ‘de yer alırken bazı ülkelerde yalnızca rakamlar topluluğu yeterli olmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir