İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

İdari ve Kanuni Takip

Son dönemlerde artan kredi ya da kredi kartı kullanımları, beraberinde birçok sorun da doğurmaktadır. Kişilerin ekonomik eksiğini gidermek amacıyla hizmete sunulan bu ürünler, bilinçsiz kullanılması ya da geri ödemesinin yapılmaması halinde üzücü sonuçlara sebep olmaktadır. Geri ödenme şartıyla bankanın müşterilerine vermiş olduğu kredi ya da kredi kartı kullanımları , bu durumu taahhüt eden evraklara imza atarak ,kişinin sonuçlarını kanuni olarak üstlendiğini göstermektedir.

idari ve kanuni takip nedir

Ödemlerin aylık düzenli biçimde yapılması, bankaların hizmetlerinden hatta avantajlarından faydalanmanızı sağlarken ,aksi durumlar da sonuç hüsran olacaktır. her dönem ödemenin gecikmesi kişinin hem ekonomik hem de psikolojik olarak olumsuz etkilemekte ve dönem borçlarının en az 3 ayı aşması ve hala ödeme yapılmaması, bankanın yasal yollara başvurmasına sebep olmaktadır.Bankacılık kurumu i bu anlaşmazlığa, idari takip ve kanuni takip süreçleri ile çözüm bulmaya çalışmaktadır.

İdari takip nedir?

İdari takip bankalar tarafından borçlu kişilere uygulanan bir takip sürecidir. İdari takip tüm bankalar tarafından uygulanmamaktadır. Bu nedenle kredi kartı veya kredi borçlarımızın düzenli yattığından emin olalım ve kötü durumlarla karşı karşıya kalmaktan çekinelim.

Peki bu idari takip tam olarak nedir ve nasıl işler?

İlk olarak şunu söyleyebiliriz ki, idari takip aslında müşteriyi mağdur etmemek adına verilmekte olan bir hizmettir. Burada alacaklı olan kurum müşterisine yardımcı olmak için çabalar ve ödemelerini yapması için bir çizelge hazırlar. Bu duruma nasıl gelindiğini açıklar isek; eğer kredi kartı veya kredi borcunuzun son ödeme gününden 90 gün geçmiş ise alacaklı olan banka müşterisine bir ihtar çeker ve borcunun tamamını 7 gün içerisinde ödemesini söyler.

Bu süreçte de banka icra aşamasına gelmeden önce idari takip aşamasında müşteriyi izler ve ödeme yapıp yapmayacağını kontrol eder. Eğer ödeme yapacağına inanıyor ise, müşteri ile birebir temas kurar ve birlikte bir ödeme planı çıkarılır. Bu ödeme planı ile müşterinin borcunu daha rahat ödemesi sağlanır. Fakat yukarda da belirttiğimiz gibi maalesef bu uygulamayı her banka yapmamaktadır. Bu uygulama icra işlemlerinin başlamasından hemen önce yapılmaktadır. Bu nedenle bazı bankalar hiç uğraşmadan direkt icra yoluna gidebiliyor ve paralarını bu yollarla almayı tercih edebiliyorlar.

Daha kötüsü ise idari takibe girmiş olan borçlular maalesef ilerleyen zamanlarda da bu sorun ile karşılaşıyorlar. KKB kayıtlarına bu durum işlendiği için, ilerleyen dönemlerde yeniden kredi kartı ya da yeniden kredi isterler ise maalesef red cevabı ile karşılaşabilirler. Bu nedenle de idari takip yoluna girilmemeli ve bu durumda kaçınılmalıdır. Aksi halde sürekli bankalar ile işimiz olan bir zamanda çok zor günler sizleri bekliyor olacaktır.

İdari Takip Ne Zaman Başlar?

tüketicilerin kredi ya da kredi kartı ürününe olan borcunu 3 ay süre ile (asgari ödeme hariç)ödememesi halinde, ödeme planı da otomatik olarak durdurulmaktadır. Bu aşamada vatandaşa 7 gün için de borcu ödemesi hususunda uyarı tebligatları gönderilmektedir. Herhangi bir gelişme olmaması halinde ise, idari takip süreci başlamaktadır. İdari takip süresinde önemli olan bir diğer nokta ise, idari takibe uğrayan borçluların gecikme durumlarının KKB kayıtlarında gözükmesidir. Bu durum kanuni takibe uğrayan borçlular gibi idari takibe uğrayan borçluların da başka kurumlar ile tekrar bir kredi ilişkisi kurmaya çalıştıklarında, kredi ya da kredi kartı taleplerinin ret olma sebebi olmaktadır.

İdari Takip Ne Zaman Kalkar?

İdari takip sürecinde olan şahsın, bu süreçten ne zaman kurtulacağı merak edilen sorulardan biridir. İdari takip, kişinin borcunu ödemesi halinde kalkmış olur. Ancak, kişi bankaların kredi risk raporunda görünmektedir. Yani kişinin geçmişinde böyle bir süreçte geçmiş olduğu, bankalarca kayıt altına alınmış olmaktadır.

Kanuni takip nedir?

İdari takip süresinde 3 ay boyunca pasif kalan vatandaşa çeşitli alternatifler sunulmuş ve ödeme alınmamış ise, akabinde kanuni takip başlamış olacaktır. Burada banka işlemleri avukat aracılığı ile yürütmekte ve borcun tamamının ödenmesi beklenmektedir. Ödenmemesi durumunda banka avukatları haciz memurları eşliğinde değerli mülkü satıp, borcu tahsil etme yoluna gitmektedir.

İdari takip kanuni takipten önce olan süreçtir. Bu süreç içerisinde eğer ödeme imkânınız var ise mutlaka paranızı yani borcunuzu ödemelisiniz. Çünkü kanuni süreç başlar ise artık banka ile değil sadece mahkeme ile yani yargı ile muhatap olacaksınız. Ne karar çıkarsa çıksın yapmak zorunda kalacağınız için bu noktaya gelmeden hemen önceki aşamada yani idari takipte bu işi halletmelisiniz. Bildiğiniz gibi idari takibe de girmiş olsanız yine de siciliniz kirlenmektedir. Bu nedenle idari takip olsun kanuni takip olsun tüm bu aşamalara gelmeden biran önce borcunuzu ödemelisiniz.

Bu durumun ülkemizde çok sık yaşandığını ve birçok kişinin mağdur olduğunu belirtebiliriz. Bu mağduriyet zamanla maalesef insanların siciline işliyor ve insanlar ilerleyen zamanlarda da kanuni takip gibi süreçler yüzünden kredi ya da kredi kartı alamıyor. Kısaca toplamak gerekirse, idari takip bankalar tarafından resmi olmayan kanuni takip ise direk mahkemeye intikal etmiş olan bir süreçtir. Bunları göz önüne alarak harcamalarınızı yapmanız çok daha yararlı olacaktır.

Kanuni Takip Ne Zaman Başlar?

İdari takip süresinde 3 ay boyunca pasif kalan vatandaşa çeşitli alternatifler sunulmuş ve ödeme alınmamış ise, akabinde kanuni takip başlamış olacaktır. Burada banka işlemleri avukat aracılığı ile yürütmekte ve borcun tamamının ödenmesi beklenmektedir. Ödenmemesi durumunda banka avukatları haciz memurları eşliğinde değerli mülkü satıp, borcu tahsil etme yoluna gitmektedir.

Kanuni Takip Ne Zaman Kalkar?

Kanuni takipte aynı şekilde kredi sicili sıfırlanana kadar kredi risk raporlarında yer almaktadır. İki durumda da kredi risk raporlarına oluşturulan bu kayıtlar sürekli durmaktadır. Ancak ,bankalar bu kaydı değerlendirip, kredi başvurunuzu onaylama konusunda tek karar noktasıdır. Banka daha önce takibe girmiş borcunuz nedeniyle kredi verip vermemekte serbest olup, etki edebilecek herhangi bir yol da bulunmamaktadır.

İdari Takip Ve Kanuni Takip Arasındaki Farklar

  • İdari takip,vatandaşa süre tanıyıp,borcun cüzi miktarlarda taksitli ödeme imkânını sunarken,kanuni süreç hukuki yollarla alacağı tahsil etmektedir
  • İdari takipte temerrüt faiz uygulaması devam ederken, kanuni takipte avukat ve dosya masrafları eklenerek borç, üst seviyelere çıkmaktadır.
  • İdari takip süresince her hangi bir icra işlemi veda haciz işlemi ile karşı karşıya kalmazsınız. Ancak kredi borcu kanuni takip işlemi sırasında yasal işlemler geçerli olduğu için icra ve haciz işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz