İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilmek için kredi notunuzun da yüksek olması gerekmektedir. Bankalar, kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda kredi notunu güvence olarak görmektedirler. Daha önce çektiğiniz kredilerin veya kredi kartı borçlarının düzenli ödenip ödenmediği bu kredi notuyla öğrenilir. Buna göre bankalar kredi verip vermeyeceklerine karar verirler.

İhtiyaç kredisi başvurusu yapıldığında kredi notu 1500 ve 1900 puan arasında olan müşteriler çok kolay bir şekilde kredi çekebilirler. Çünkü bu puan aralığı en yüksek puandır. Bu da müşterinin daha önce bankalarla herhangi bir sorun yaşamadığını, ödemelerini düzenli bir şekilde yaptığını gösterir. Bu durumda bankalar ödemelerinizi düzenli yapacağınızı düşünerek kredi başvurularınızı olumlu şekilde yanıtlar.

1100 ve 1499 arasında kredi notuna sahip olan müşteriler ise az riskli olarak tabi edilir. 1099 altında kredi notuna sahip olanlar ise bankalar tarafından müşterilerinin geri ödemelerde sorun yaşayabileceklerini düşünerek büyük ihtimalle kredi başvurularına olumsuz dönüş yaparlar. Kredi notu 699 puandan düşük olanlar ise bankalardan kesinlikle kredi kullanamazlar.

Kredi notu aralıkları şu şekildedir:

0 – 699 puan : En riskli müşteri grubu

700 – 1099 puan : Orta riskli müşteri grubu

1100 – 1499 puan : Az riskli müşteri grubu

1500 – 1699 puan : İyi gruptaki müşteri

1700 – 1900 puan : Çok iyi gruptaki müşteri

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Birçok kişi için nakit para sıkışıklığında ihtiyaç kredisi başvurusu akla gelen ilk çözümdür diyebiliriz. Özellikle de internet üzerinden sıklıkla yapılan online kredi başvuruları ve hesaplamalar alınan ret cevabının sebebi olabiliyor. Bu gibi durumlarda başka bir başvuru yapmadan 21 gün geçmesini bekleyip daha sonra tekrar başvuru yapmalısınız.

Nakit para ihtiyacı olduğunda ilk yöntem tüketici kredisine başvurmaktır. İstediğiniz bankalardan faiz oranlarını karşılaştırarak sizin için en avantajlı kredi seçeneğine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat tüketici kredisine başvuru yapabilmeniz için birtakım temel etmenler bulunmaktadır. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bu temel etmenleri karşılıyor olmanız gerekmektedir. Kredi notunuz sizin kredi kullanıp kullanamayacağınızı belirleyen en büyük etmendir. Eğer kredi notunuz yüksekse, yaptığınız kredi başvurunuzun da onaylanma ihtimali bir o kadar yüksektir.