İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?İhtiyaç kredisini ödeyemezseniz

Ülkemizde tüketicilerin kullandıkları kredi oranları son 5 yılda Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranlarına ulaştığı açıklanmıştır. Bu rakamlar aslında tüketicilerin sadece durumlarının kötü olduğundan kredi çekiyor olarak görülmemesi gerekmektedir. Genelde borç yüzünden kredi çekiliyor olsa da ülkemizde İhtiyaç kredisi olarak kredi kullananların %30’Luk kısmı yeni girişimler için kredi çekmektedir. Türkiye’de ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin sayısı Nüfusa göre %20-25 oranında olmasından dolayı en çok merak edilen konuların arasında İhtiyaç kredisi ödenemezsen ne olur sorusu gelmektedir. Bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler ile bu konuya açıklık getirmeye çalışacağınız.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Birçok kredi kullanan kişinin başına borç ödeyememe ya da taksitleri aksatma sorunu gelmektedir. Kredi taksitinin ödenmeyen ilk taksiti sonrası bankalar müşteri ile iletişime geçerek borcun ödenmesini talep ederler bu süre içinde iki ve üçüncü taksitinde ödenmemesi durumunda banka haciz işlemini başlatma hakkını kullanmak üzere dosyayı banka avukatlarına göndermektedir.

İhtiyaç Kredisi Ödenmediğinde Yasal Takip Süresi

Bankalara göre değişmekle beraber 90 gün içinde ilk ödenmeyen taksitlerin ödenmesi talep edilmektedir. Bu süre içinde geçmiş taksitlerin ödenmesi durumunda herhangi bir yasal işlem başlamamaktadır. Sadece geçen süre içinde yasal faiz ve ilave olarak tahsil edilmektedir.

Fakat 90 günlük süre sonunda da taksitlerin ödenmemesi durumunda ödenmeyen geçmiş ve gelecek bütün kalan borç ve avukatlık masrafları da hesaplanarak haciz işlemlerine başlanmaktadır. Yasal süresi başladıktan sonra borcunuzu ödeseniz de 5 yıl süre ile sicilinizde eksi puan olarak görülecektir. 90 gün içinde ödenen borçlar sonrası kişilerin sicilinde kalıcı olumsuz bir durum olmamaktadır. Yasal takipte ilk olarak maaş haczi ve varlık satışları üzerine gidilmektedir. Eğer kredi verilmeden önce kefil istenmişse ilk olarak kefile haciz yazısı gitmektedir. Varsa kefil ve kredi sahibi üzerinden aynı anda aylık maaş kesintisi ve yetmiyorsa her iki kişinin de varlık satışlarına devam edilecektir.
Yasal takip süresi başladıktan sonra genelde borç üzerine en az %20-25(Kredi miktarına göre azalma ya da artabilir) oranında avukatlık masrafının yanında gecikme faizleri de geleceği için kredi kullanacak tüketicilerin bilinçli ödeme planı yapması gerekmektedir.

ihtiyaç kredisi ödenemezse ne olur?

İhtiyaç kredisini ödeyemezseniz

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi türleri arasında en sık tercih edilenlerden biri de ihtiyaç kredisi olmaktadır.Kişilerin hemen her türden ihtiyaçların karşılamak adına kullanılan kredi ürünleri,finansal anlamda vatandaşı rahatlatmakta ve çeşitle vade olanaklarıyla hizmete sunulmaktadır.Ancak, geri ödemelerin türlü sebeplerle yapılmaması, kullanılan nakdi desteği avantajın dışında dezavantaja çevirmekte ve borç miktarı hayli artmaktadır. İhtiyaç kredisinin geri ödenmemesi halinde uygulanacak yasal aşamalar;

  • İlk olarak borcun ilk taksitini geçip, 2. Taksitinödenmemsin halinde, Borç Takip, Merkezine durum bildirilir ve takip merkezi kişilere kısa sürede borcun ödenmesi gerektiğini belirtir. Eğer bu aşamada taksit ödenirse, herhangi avukatlık masrafı olmamakta ve kişinin risk raporuna sadece gecikme yansımaktadır.
  • 2. Taksitinödenmemesi ve devamı olması halinde ise, uzun bir süreç başlamakta olup, borçlu için hayli yorucu olmaktadır. Buaşamada, birkaç kez kişiye ihtar gönderilmekte, hatta borçlu ile uzlaşmanı yolları aranıp, toplam borca taksit teklifleri sunulmaktadır. Ancak durumun değişmemesi halinde durum avukata iletilir ve avukatın adli dosya hazırlaması halinde kanuni takip başlamış olmaktadır. Bu süreçten sonra ise, ek faizler, anapara, avukat ücreti gibi maslarla ödenerek dosyanın kapatılması gerekmektedir.
  • Bankanın tüm uğraşlarına rağmen halen borç ödenmemiş ise, maalesef durum hacizlik olabilmektedir. Üzerinize kayıtlı herhangi bir gayrimenkul haciz yoluyla satılır. Üzerine kayıtlı hiçbir malvarlığı olmayan kişiler,için varsa emekli maaşına, sigortalı ise maaşına kısaca devletten aldığı bir gelir varsa el konulmaktadır.

İhtiyaç kredisini ödemeyip yasal sürece giren kişilerle bankalar, en az 5 yıl herhangi bir çalışma yapmamaktadır. Kredi ve kredi kartı başvuruları reddedilmekte ve kredi notu riskli görünmektedir.

Etiketler:

Yorum yazın