İlk Defa Araba Alacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler

İlk Defa Araba Alacaklara Altın Değerinde Tavsiyeler

Çoğu insan için, arabalar(konuttan sonra gelen en büyük ikinci masraftır. Ya arabaları severiz ya da onlardan nefret etmeyi severiz, ancak her iki şekilde de onlara çok para harcarız.

Bu otomobil satın alma rehberini, bir sonraki yeni arabanızla aldığınız (veya sattığınız) alım sürecini yönlendirmenize yardımcı olmak için bir araya getirdik.

\"İlk

Güvenli Bir Şekilde Araba Nasıl Alınır?

İlk defa ya da sonraki araba alımlarınızda yaşayabileceğiniz olumsuz tecrübelerden kendinizi bertaraf etmeniz için hazırladığımız bu yazımızda çok değerli bilgiler bulunmaktadır.

Ne kadarlık bir araba alabileceğinize karar verin:

İster ilk, ister ellinci kez araba alıyor olun, araba alım işlemine her zaman bir bütçe ile başlayın. Ne tür bir araba istediğinizden önce ne kadarlık bir arabayı karşılayabileceğinizi düşünün. Finansal açıdan bakıldığında, bir arabaya ne kadar az para harcarsanız, diğer her şey için o kadar çok para paranız kalır.

Araçlar bir yatırım değildir. Yeni bir araba satın almak duygusal bir heyecandır, ancak kullanılmış bir araba almak çok daha iyi bir alışveriştir. Daha önceden kullanılmış ya da kiralanmış bir araç almaya karar verirseniz, iyi bir araba satıcısının sizi en pahalı seçeneklere yönlendireceğini unutmayın. Önce cebinizdeki paranın hesabını iyi yapmazsanız sonrasında arabaya ayırabileceğiniz miktardan fazlasını harcama ihtimaliniz çok yüksektir.

Bir arabada en iyi fiyatı bulun:

İnternet, araba fiyatlandırma bilgisi ile doludur, bu nedenle avantajlardan yararlanın. En azından, internet sitelerinden fiyat karşılaştırması yapmayı ve araç özelliklerini incelemeyi ihmal etmeyin.

Pek çok otomobil galerisi fiyat şeffaflığı konusunda daha iyi bir hale geliyor olsa dahi, çoğu hala fiyatları yukarı çekmeye çalışabilir, gerek duyulmayan ve çoğu zaman çok pahalı olan eklentileri de zorla size aldırmaya gayret edebilir veya dolandırıcı bir satıcıyla karşılaşabilirsiniz. En yaygın otomobil satış püf noktalarını nasıl fark edebileceğinizi ve bunlara kanmadan nasıl pazarlık yapacağınızı öğrenin.

Yapabiliyorsanız, fiyatınızı her zaman telefon veya e-posta yoluyla görüşün. İlk önce test sürüşünüzü yapın. Bayiliği terk edin. Ertesi gün tekrar arayın ve telefon üzerinden bir fiyat için pazarlık yapın.

Finansman mı, nakit ödeme mi yoksa araç kiralama mı?

Yeni bir araba için nasıl ödeme yapılacağına karar vermek kişisel bir seçenektir, ancak biz bir araç için nakit ödeme yapmanın her zaman en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

Bir araba satın almak için para biriktirdiğinizde, harcama yapma olasılığınız daha düşüktür – cebinizde binlerce lira eksik ile ayrılmak, bir kredi başvurusunun imzalanmamasından çok daha fazla acıtır. Ancak istisnalar da vardır. Zaten belli bir miktarda yatırım elde ettiyseniz, nakit yatırımı korumanıza ve daha yüksek bir getiri oranı elde etmenize izin veriyorsa, finansman veya kiralama daha avantajlı olabilir.

Çoğu zaman, yeni bir arabaya ve finansmana ihtiyacınız olacaktır. Bu bir sorun değil. Neyse ki, araç kredilerini almak nispeten daha kolaydır ve genelde makul faiz oranlarında gelirler. Ancak imzalamadan önce, adil bir faiz oranı aldığınızdan ve kredi için ne kadar ödeyeceğinizi anladığınızdan emin olmalısınız.

Uzatılmış bir garanti satın almalı mısınız?

Araç üreticisi tarafından desteklenmeyen üçüncü parti tarafından genişletilmiş garantilere \”hayır\” deyin.

Genel olarak, boya kaplama gibi bayi ekstraları buna hiç değmez. Araba yıkama ve kapsamlı sigorta için para biriktirin. Ancak, genişletilmiş garantiler daha karmaşık bir karardır. En iyi uzatılmış garantiler üretici tarafından yeni veya sertifikalı ikinci el araçlarda satılmaktadır ve bazen kullanılmış araçlarda satılan tamamen değersiz garantilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkatlice ilerleyin.

Araç üreticisinden (Ford, Toyota, BMW, vb.) Uzatılmış bir garanti (servis sözleşmesi) satın alma

seçeneğiniz varsa ve aracı fabrika garantisinin sona ermesinin ötesinde uzun yıllar boyunca kullanmayı planlıyorsanız, bu iyi bir fikir olabilir. Garanti bir çeşit sigortadır. Satın aldığınızda, büyük onarımların masrafına karşı sigortalı olursunuz. Satın almadığınızda, bu riski kendiniz kabul edersiniz.

Hangi araba sigortası şirketini kullandığım gerçekten önemli mi?

Evet! Size en uygun fiyatları sunabilecek olan araç sigorta şirketini bulmak, reklamların söz verdiği gibi, yılda yüzlerce lira tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Sadece fiyatları karşılaştırmak ve alışveriş yapmakla kalmayıp aynı zamanda hangi sigortayı aldığınızı da anlamanız gerekmektedir, böylece ihtiyaç duymadığınız bir sigorta için ödeme yapıyor olmak zorunda kalmazsınız ya da bir kaza sonrasında sahip olduğunuzu düşündüğünüz kapsamlı sigortaya sahip olmadığınızı öğrenmezsiniz.

Kullanılmış arabamı satmalı ya da takas etmeli miyim?

Kendi eski aracınızı kendiniz satmanız, her zaman için araç bayiliğinde aracınızı takas etmenizden daha karlı bir eylem olacaktır. Eski arabanızı kendiniz satarak ortalama yüzde 20 daha fazla kazanmayı bekleyebilirsiniz. Arabanızdan mutlak en yüksek değeri almak için aşağıda önereceğimiz işlemleri uygulayın:

Sabun ve suya elinizi sürmekten çekinmeyin:

Temiz bir araç size her zaman daha fazla kazanç sağlayacaktır. Bununla birlikte, birisinin aracını satış noktasına getirmeden hemen önce yıkattığı ve cilalattığı da bariz bir şekilde belli olacaktır. Tüm bunlar alıcının kusurları görmesini kolaylaştırır. Son olarak varmak istediğim nokta şudur: Aracınızı düzenli olarak temizlemeli ve temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Servis kayıtlarınızı göstermeye hazırlayın.

Hiçbir şey, arabanızın bir sonraki sahibini, tüm servis kayıtları damgalanmış ve tarihlendirilmiş bir bakım el kitabından daha mutlu edemez. Önceki yazımda dediğim gibi, düzenli bakım eski araç sahibinden beklenen bir eylemdir. İyi bir servis geçmişi aracınızın satışını veya ticari değerini en üst düzeye çıkarmak için önemlidir.

Aracınızdaki sorunları teşhis edip, tamir edilmesinin neye mal olacağını öğrenin.

Bunu şu yüzden yapmalısınız: Arabanızı elden çıkarırken aracın ufak tefek problemlerini farkettirmeden satabileceğinizi düşünebilirsiniz; ancak, daha önce de söylediğim gibi, bayiler her gün onlarca araç değerlendirmektedir. Satıcı, büyük olasılıkla gizlemeye çalıştığınız problemi görecektir. Bu sorunu doğrudan dillendirebilirler ya da konusunu hiç açmadan aracınızın total değerinden düşebilirler.

Örneğin, bir motor ışığınızın yanık olduğunu ve aracın biraz kaba çalıştığını varsayalım. Size ışığın ne için olduğunu sorulduğunda cevabını bilmiyorsanız, bayiler düzeltmek için en kötü senaryoyu değerlendirirler. Sonrasında 100 liralık bir problem olduğu ortaya çıksa dahi ilk etapta sorunu tamir etmek için aracınızın değerinden 1000 lira düşülebilir. Eski arabanızı düzeltmek için daha fazla para harcamak istemeseniz bile, en azından güncel sorunları ve onarım ücretlerini öğrenin.

Yukarıdaki önerileri takip ederek aracınızı olabilecek en yüksek değerde elden çıkarabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.