ING Bank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

ING Bank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

El değiştirdiğinden bu yana müthiş bir çıkış yakalamış olan ING Bank avantajlı ürünleri ile müşteri portföyünü büyüttü. Şimdilerde milyonlarca bireysel müşteriye sahip. İhtiyaç ve konut kredisi anlamında da oldukça ekonomik faiz oranlarına sahip. Tabi müşteri portföyündeki kişiler bu ürünleri sıkça kullanıyor.

Ancak günümüz ekonomik koşulları gereği, bazen çekilen kredilerin ödenmesi zor olabiliyor. Bu da beraberinde gecikmeleri ve ihtarları getiriyor. Kredili ürünlerin 3 ay ödenmemesi demek, kişinin icralık olacağı anlamında geliyor.

Dolayısıyla ING Bank kredi yapılandırma 2019 yılında en çok yapılan finansal işlemlerden biri oldu.

ING Bank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

ING Bank’tan Kredilere Yapılandırma Desteği

Bankaların kredilerini ödemekte güçlük çeken müşterilerine destek olması artık yapılandırma olarak biliniyor. Özellikle ödenen taksit miktarının azaltılması ve müşterinin rahat bir nefes alması hedefleniyor.

ING Bank’tan kredilere yapılandırma desteği son birkaç yıldır önemli ölçüde artmış durumda. Çünkü son 3 yıldır kredili ürün çekip, bunun ödemesinde güçlük çeken insan sayısı da bir hayli fazla.

ING Bank da özellikle bireysel kredi kullandırdığı müşterilerinin kredilerini refinansman yapıyor. Yani yeniden taksitlendiriyor ve aylara bölüyor. Elbette ilk kredide kullanılan faiz oranı yapılandırma kredilerinde söz konusu olmuyor.

Çünkü kredi anlaşması bozulduğundan, bankanın yeni bir faiz oranı uygulama hakkı doğuyor. İlk kredideki sözleşmede bu ayrıntılar yazdığı için müşteri otomatikman kabul etmiş sayılıyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

ING Bank ihtiyaç kredisi için müşterilerini yüzde 1.99 faiz oranı ile finanse ediyor. 20 bin TL kredi bu bankada, 24 ay vadede 1.104 TL taksitler ile ödeniyor. Toplamda geriye ödenecek bedel ise 26.600 TL oluyor. Ancak bu taksitler müşteriye fazla gelebilir. Bu aşamada ING Bank ihtiyaç kredisi yapılandırma desteği söz konusu oluyor.

Taşıt Kredisi Yapılandırma

48 ayda 50 bin TL İNG Bank’tan taşıt kredisi kullanırsanız aylık taksitleriniz 1.807 TL olur. Uygulanan faiz oranı yüzde 2.10’dur. Eğer bu taksitler sizi zorluyor ise taşıt kredisi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu aşamada uygulanan faiz 3’e yakın olacaktır. Bu da ödeyeceğiniz bedelin 87 binden 95 – 100 bandına çıkacağı anlamına geliyor.

Konut Kredisi Yapılandırma

Garanti Bankası da yüzde 2’nin altında konut kredisi faizi uygulayan bir banka. 1.84 faiz oranı ile kullanılan 150 bin TL 120 ay vadede 250 bin TL olarak geri ödeniyor. Ancak bu kredi 5. Yılı dolmadan taksitlendirilir ise otomatikman ödenecek bedel 300 bine yaklaşıyor.

Ayrıca konut kredisi yapılandırma aşamasında bankanın ekstra krediden cayma bedeli uygulama hakkı da bulunuyor.

Kredi Yapılandırma Faiz Oranları

Kişi taksitlerinin bitmesine birkaç ay kala da yapılandırma isteyebilir, henüz birkaçını ödemişken de. Her iki durumda da aynı faiz oranının uygulanacağını söylemek doğru olmaz. Ayrıca çekilen kredinin türüne göre, güncel faiz oranı uygulanır.

Yani 2012 yılında 0.85 oranından konut kredisi çekmiş bir kişi, 2019 yılında bu krediyi yapılandırmak ister ise güncel faiz oranından kredi yeniden hesaplanır. Kısacası ING Bank kredi yapılandırma faiz oranları de diğer bankalar gibi değişkendir.

Kredi Yapılandırma Şartları

Her banka müşterisinin kendisine düzenli ödeme yapmasını ister. Bunun için de taksitleri yeniden düzenler. Ancak hali hazırda düzenli ödeme yapan bir kişi için yeniden taksit düzenlemek yersiz olacaktır.

Bu nedenle gecikme söz konusu olmadan yapılandırmadan söz edilemez. ING Bank kredi yapılandırma şartları arasında da en önemli kriter müşterinin gelirinin kredisini ödemeye yetmiyor olmasıdır.