instagramdan nasıl satış yapılır?

Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Instagram’dan satış yapmak isteyenlerin bir Instagram hesabı açması gereklidir. Ancak açılan hesabın kurumsal bir hesap olması gereklidir. Instagram’dan satış yapmak isteyenler; doğru bir satış ürünü seçmelidir. Bunun için hem hedefledikleri kitleyi hem sektörü hem de rakipleri analiz etmelilerdir. Satışları arttırabilmek için indirimler uygulanabilmektedir, çekilişler yapılabilmektedir. Sayfadaki paylaşımlar hem estetik durmalıdır hem de satışı amaçladığı kadar bilgi vermeyi de amaçlamalılardır.

Instagram’da Satış Yapılacak Olan Ürünü Belirleme

Instagram satılacak ürüne karar vermek için öncelikle insanların ilgisini neyin çekebileceğine odaklanmak gereklidir. Günümüzde popüler olan, insanların ilgi duydukları bir ürün belirlenmelidir. İnsanlar aykırı ve değişik parçalara daha çok ilgi duydukları için yapılmamışı yapmak hedeflenmelidir. Uzun vadede kar etmek hedeflenmelidir. Hedef kitlenin kimler olduğu hakkında bir araştırma yapılmalıdır. İnsanların beklentilerine göre satış şartları kesinleştirilmelidir.

Instagram’da Rakip Mağazaları İnceleme

Instagram’da rakip analizi yapmadan satışa başlanmamalıdır. Rakip mağazaların nasıl bir satış politikası izlediği, hangi ürünleri sattığı, satışlarında hangi noktalarda problem yaşadığı, insanların onların hangi politikasından memnun olduğu gibi durumlar incelenmelidir. Rakip mağazanın başarılı ve başarısız olduğu yönler, mağazanın geliştirilmesi ve düzenlenmesi açısından faydalı olmaktadır. Böylece rakiplerinin gerisinde kalmadan Instagram’da satış yapabilmesi mümkün olmaktadır.

Instagram’da Kurumsal Nitelikte Bir Hesap Açma

Instagram hesabı açmak için mağazanın satış yapacağı sektör ile ilgili bütün noktaların kararlaştırılması gereklidir. Ardından kurumsal bir hesap açılmalıdır. İşletmenin adı ile açılan bu hesabın profil fotoğrafı olarak işletmenin logosu kullanılmalıdır. Özgün, satışı yapılan ürünleri tanımlayan bir logo kullanılmalıdır. Hakkında kısmında işletme ile ilgili kısa ve net bir bilgi yer almalıdır. Aynı zamanda müşterilerin satışı yapılan ürünü hangi şartlar altında alabileceği de yazılabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; işletmenin slogan olarak kullandığı vurucu bir cümle yazılabilmektedir. Sonrasında ise kaç TL üzeri alışveriş yapılır ise kargonun bedava olduğu, gönderimlerin hangi kargo aracılığı ile yapılabileceği, ödeme yöntemlerinin neler olduğu, ürünler ile ilgili bir problem olması durumunda hangi numaradan ulaşılabileceği gibi soruların cevapları hakkında kısmına yazılabilmektedir.

Instagram Hesabını Etkileyici Bir Şekilde Düzenleme

Instagram hesabını ilgi çekici hale getirmek için öncelikle kullanılan görsellere dikkat edilmesi gereklidir. Paylaşılan fotoğrafların kaliteli ve ilgi çekici olmaları gerekmektedir. Fotoğraf ve video sayısının dengede olması gerekmektedir. Instagram sayfasında fotoğraflar 3 sütun olacak şekilde görülebilmektedir. Görsel olarak daha güzel gözükmesi açısından bu 3 sütunun birinde ürünler ile ilgili yazılı paylaşımlarının, diğerinde kullanım videolarının ve üçüncüsünde de ürün fotoğraflarının olması tercih edilebilmektedir. Doğal görünümlü fotoğraflar tercih edilmelidir.

Instagram’da Gönderi Paylaşım Sıklığı Belirleme

Instagram’da paylaşım sıklığının belirli bir periyotta olmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede insanlar yeni gönderinin ne zaman paylaşılacağı ile ilgili bir fikir sahibi olmaktadırlar. Paylaşımları ilgi ile takip etmeye devam etmektedirler.

Instagram’da Satışı Arttırmak İçin Hashtag Ekleme

Instagram gönderilerine hashtag eklemek satışı arttıran durumlardan biridir. Hashtag aracılığı ile daha fazla insana ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Hem takipçi sayısı artabilmektedir ve hem de ürünü daha fazla kişi göreceği için daha fazla satış yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak eklenecek olan hashtag’e dikkat edilmesi gereklidir. Öncelikle konu ile alakalı olmalıdır. Satılan ürüne özel bir hashtag belirlenebileceği gibi, konu ile alakalı olan ve daha önceden birçok gönderiye eklenmiş olan popüler bir hashtag de eklenebilmektedir. Instagram’dan satış yapmak isteyenler bu sayede birçok insana ulaşabilmektedirler.

Instagram’da Kullanıcı Geri Dönüşlerini Paylaşma

Instagram’da müşteri yorumlarını paylaşmak gereklidir. Instagram’dan satış yapmak isteyen bir kişinin güvenilir olduğunu kanıtlaması lazımdır. Bunun için daha önceden kendisinden ürün almış olan kişilerle ilgili ilgi çeken ve güven veren paylaşımlar yapmalıdır. Örnek vermek gerekir ise; Instagram üzerinden ürün siparişi veren müşterinin sipariş mesajı, ürün müşteriye ulaştıktan sonra attığı teşekkür mesajı paylaşılabilmektedir. Ayrıca satın alınan ürünü kullanmış olan müşterilerin sonradan gönderdikleri memnuniyet mesajları da diğer potansiyel müşterilerin güvenlerini kazanabilmek açısından önemlidir. İnsanların kafalarında sorun işareti olarak kaldığı düşünülen konular ile ilgili kullanıcı yorumları paylaşılmalıdır. Satılan ürünün kalitesi hakkında bir soru işareti olduğu düşünülüyor ise; ürünü satın alan kişilerin ürünün kalitesi ile ilgili yorum yaptıkları bir mesaj paylaşılmalıdır.

Instagram Satışında Ödeme Sistemi Belirleme

Instagram satışlarında ödeme almak isteyen mağazalar için Instagram kapsamında bir ödeme sistemi bulunmamaktadır. Dolayısı ile Instagram üzerinden satış yapanlar genellikle havale, kapıda ödeme veya EFT aracılığı ile ödeme kabul etmektedirler. Ayrıca e-ticaret sitesi olanlar, müşterilerini ürün alımı için web sitelerine de yönlendirebilmektedirler. Ödeme yönteminin satış yapılan sayfanın profilinde belirtilmesi, insanların süreç ile ilgili bilgi sahibi olması açısından önemlidir. Instagram üzerinden satış yapacak olanların dezavantajlarından biri; Instagram’ın belirli bir ödeme sisteminin olmamasıdır. Para direkt olarak satış yapanlara herhangi bir ürün güvencesi almadan aktarıldığı için birçok insan Instagram üzerinden alışveriş yapmamaktadır. Ancak bu noktada devreye referanslar girmektedir. Daha önce alışveriş yapmış olan kişilerin yorumlarının profilde öne çıkanlara eklenmesi durumunda; insanlar güven problemi yaşamadan alışveriş yapabilmektedirler.

Instagram’da Satılan Ürünlerin Kullanımını Anlatma

Instagram’da ürün tanıtımı yapmak, potansiyel müşterilerin ürünlerin kullanımını anlayabilmeleri için önemlidir. Sadece ürünün gösterildiği bir fotoğraf ile veya video ile insanların ürünün avantajlı yönlerini görebilmesi mümkün olmayabilmektedir. Bu yüzden ürünün nasıl kullanıldığının uygulamalı olarak gösterildiği bir video çekilebilmektedir. Bu videonun kısa, amaca odaklı ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Ürünün kullanımı anlatılırken, insanların neden bu ürünü tercih etmesi gerektiğinden bahsedilmesi gereklidir. Ürünün piyasadaki benzerlerinden farkının ne olduğuna, hangi yönlerinin avantajlı olduğuna değinilmelidir.

Instagram’dan Yapılan Satışları Arttırmak İçin Takipçilerle Etkileşime Girme

Instagram’dan takipçilerle etkileşime girmek, dolaylı olarak satışları arttıran bir durumdur. Satış yapılan bir sayfada, takipçilerin sorularına ve mesajlarına yanıt verilmelidir. Memnuniyet mesajları diğer takipçilerin de görebilmesi için hikayede paylaşılabilmektedir. Olumsuz mesajlarda bir yanlış anlaşılma olduğu düşünülüyor ise; insanların satışı yapılan ürün ile ilgili problemleri yanıtlanmalıdır. Ayrıca satılan ürünler ile ilgili sorulan sorular cevaplanmalıdır. Gönderilerin altındaki soruları yanıtlamaya alternatif olarak hikayede soru cevap yapılabilmektedir. Takipçilerle etkileşime girerken samimi ve kibar olunmalıdır. Olumsuz yorumlar yanıtlanırken çözüm odaklı olunmalıdır. Ayrıca takipçiler sayfaya etkileşim vermeleri için teşvik edilmelidir. Çekilişlerle, indirimlerle ve hediyelerle de takipçilerden etkileşim talep edilebilmektedir.

Bir Hikaye Sahibi Olmanın Instagram Satışları İçin Önemi

Instagram satışlarında hikayenin gerekliliğine bakıldığında; insanların bir hikayesi olan paylaşımlara daha fazla etkileşim verdiği görülmektedir. Mağazanın kurulma hikayesi, satılan ürünlerin hikayesi, hesapta paylaşılan bir fotoğrafın hikayesi olabilmektedir. İnsanların ilgisini çekecek bir hikaye olmalıdır. Satışların yanı sıra tanınırlığı da arttırabilecek olan bir durumdur.

Instagram’da Influencerlarla Çalışma

Influencerlara tanıtım yaptırmak, Instagram’dan yapılan satışların artmasını sağlamaktadır. Influencerların belirli bir kitlesi bulunmaktadır. Bu kitle, influencerın her kullandığı ürünü kullanmaya meyillidir. Dolayısı ile de influencerın sayfanızda satılan bir ürünü kullandığını kendi sayfasında paylaşması durumunda; birçok insan da o ürünü satın almak istemektedir. Instagram’dan satış yapanlar influencer seçerken, ortak hedef kitleye sahip oldukları bir influencer seçmelilerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.