İpotekli Ev Satılabilir Mi?

İpotekli Ev Satılabilir Mi?

Bankadan konut kredi çekme ile alınan evlere ipotek tesisi edilir. İpotek bedeli kullanılan kredi oranına göre belirlenir. Banka bu şekilde vermiş olduğu borcu garanti altına alır. Bunun dışında ticari faaliyetlerde ve borç alımlarında da evler teminat olarak gösterilir ve bu evlerin üzerine de ipotek tesisi edilir. İpoteği bulunan bir evin satılabilmesi için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk olarak evin üstünde bulunan ipoteğin kaldırılması gerekir.

Ev peşin olarak satılacak ise alınan tutar ile bankaya var olan borç kapatılır. Sonrasında ipotek kaldırılır. Bankaya erken ödeme yapıldığından dolayı banka erken ödeme bedelini tahsil eder. İpoteği kaldırma amaçlı evin sahibi bankaya kalan miktar için yeni bir kredi kullanabilir. Ama kullanılacak olan kredi tutarının faizi evi alırken kullanılan kredi faizinden daha yüksek olmaktadır.

ipotekli-ev-satilabilir-mi

Evi alacak olan kişinin evi ipotek tesis ile kabul etmesi gibi bir durumda satıcı olan kişinin mevcut olan kredisini kapatmadan evini satması mümkündür. Bu tarz bir durumda tapu dairesi borç olan bankayı haberdar ederek satışı gerçekleştirir. Satıcının kullanmış olduğu kredi konut kredi olma özelliğini kaybeder.

İpotekli olan evlerin satışındaki diğer bir yöntem ise bankaların ardan çıkarılmasıdır. Bu durumda alıcı olan kişi evin bedeli ile satıcı kişilerin bankaya olan borçlarını farkını satıcıya öder.  Geriye kalan kısmı da üstlenir. Bu durumda tapuda vaadi sözleşmesi düzenlenir.