İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru nasıl yapılır?

4 dk okuma süresi

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredilerini belirleyen en büyük faktör, kişilerin aylık gelirleri olmuştur. Kredi notu ,ek gelir gibi seçeneklerinde etki etmesine karşın, kullanılacak kredi miktarını asıl olarak belgelenmiş aylık gelir belirlemektedir. Fakat, tüketicilerin zaman zaman aylık gelirin karşılayacağı miktardan ,daha fazla nakde ihtiyacı olabiliyor. Tam da bu nokta da, ipotekli ihtiyaç kredisi çözüm olmaktadır.

ipotekli ihtiyaç kredisi

İpotekli ihtiyaç kredisi ya da bireysel finansman kredi olarak bilinen kredi türü, yüksek miktarda ve ihtiyaç kredisine oranla daha uzun vadede kredi imkânı sunmaktadır. Bunun için, taşınamaz mülkünüzü ipotek ettirmeniz temel koşulları oluşturmaktadır. Kısacası, ipotekli ihtiyaç kredisi bir teminat karşılığında verilen kredi türüdür. İpotekli ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisine oranla daha avantajlı olup, ipotekli kredi hesaplama aracı ile bunu keşfetmeniz mümkündür.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpotekli ihtiyaç kredisi sayesinde, kredi notu düşük olan vatandaşlar, üzerinde kayıtlı herhangi bir taşınamaz malını ipotek göstererek hızlı ve yüksek kredi kullanabilmektedir. Bankaların sunmuş olduğu bu hizmetten faydalanabilmek için şubeye gidebilir, internet sitesini ziyaret edebilir ya da müşteri hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bu sayede başvurunuz için ön onay alabilir ve gerekli evraklarla şubeden başvuru yapabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar,gelir belgesi ve ipotek konulacak malın tapusu, nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir. Kredi ödemelerinizin bitmesi halinde ise , bankadan gerekli evrakları alarak, tapu müdürlüğünden ipoteği kaldırmanız mümkündür.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde birçok banka, rekabet ortamındaki yarışından galip gelmek ve müşteri hedefini yükseklerde tutmak için birçok avantajlı ürünlerini, vatandaşa duyurmaktadır. Bu doğrultu da, ihtiyaç sahiplerinin finansal ihtiyacını karşılamak ve tercih edilen banka olabilmek için bankalar ipotekli ihtiyaç kredisini, müşterileriyle buluşturmaktadır. Bu anlamda öne çıkan birçok banka bulunmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Garanti Bankası

Acil ihtiyaçların da karşılığı anlamına gelen ipotekli ihtiyaç kredisi, Garanti Bankasının kredi ürünleri arasında yer almaktadır. Banka diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi, bu kredi türü içinde maksimum 36 ay vade seçeneği sunmaktadır. Teminat olarak gösterilecek mülkün ise, en fazla %50 si oranında kredi kullandırılmaktadır. Mülkün değeri atanan expertiz tarafından belirlenir ve raporlandırılır. Rapor sonucuna bağlı olarak ise,kredi olumlu yahut olumsuz sonuçlanmış olacaktır. Garanti bankasının ipotekli ihtiyaç kredisinde faiz oranını %1,34 olarak belirlerken, minimum 6 ay vade imkânı sağlamaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi İş Bankası

İs Bankası ,“ipotekli hazır kredi” sloganıyla sunulan kredi türünde, maksimum 60 ay vade imkânı verilmekle birlikte, minimum vade 1 ay ile sınırlandırılmaktadır. %1,40 oranında fazı uygulaması veren banka, taşınamaz malın tamamı kadar kredi kullandırmaktadır. Teminat olarak gösterilen mülkün, expertiz incelemesi ve raporu nihayetinde olumlu yanıt gelmesi karşılığında, belirlenen miktarın tamamına kredi kullanabilir ve ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Akbank

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bir diğer banka ise Akbank’tır.Bu konuda destek isteyen kişilere 36 ay vade imkânı sunulurken,%1,25 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu krediden faydalanmak isteyen kişiler, kendilerine ya da herhangi bir yakınına ait bir evini ipotek göstererek ihtiyacı olan nakit parayı alabilmektedir.

Akbank ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmanın temel koşulu ise, krediyi çekecek olan kişinin aylık maaşının yarısı kadar aylık ödemelerine denk gelmesi gerekmektedir. Yani aylık maaşınızın yarısı kredi taksitine kesilecek şekilde olmalıdır.

Belirtilen bankaların haricinde, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Finansbank, Yapı Kredi gibi birçok banka ipotekli ihtiyaç kredisi türünden destek olmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları
  • Banka kurumları ipotekli ihtiyaç kredisini temel olarak,sadece gerçek kişilerin adına kayıtlı, tapu kaydı olan konutlara verilmektedir.
  • İpotekli krediler büyük oranda 48 aya kadar vade imkânısunmaktadır.Ancak kullanım sebebi eğitim ya da ev tadilatı ise olması durumunda yasal olarak 120 aya kadar uzatılmaktadır.
  • İpotek olarak verilecek teminat krediyi kullanacak kişinin adına olmalıdır. Eş, Çocuk, Anne, Baba adına olması durumunda dahi teminat kabul edilmemektedir.
  • Kredi talebinde bulunan kişiler için,teminat olarak gösterdiği mülke expertiz göndermektedir. Burada incelemeler sonucunda mülkün değeri belirlemektedir. Yasal olarak belirlenen değerin %80 ine kadar ipotekli ihtiyaç kredisi verilmektedir.Ancak bankalar tarafından yapılan uygulamaya göre genelde %50 oranında kredi verilmektedir.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın
x