İş Bankası Ek Hesap Başvurusu, Kullanımı ve Detaylar 2020

5 dk okuma süresi

İş Bankası’nın Kredili mevduat hesabı aynı zamanda ek hesap olarak da adlandırılıyor. Vadesiz hesaba tanımlanan İş Bankası ek hesap hazır kredi gibi kullanılabiliyor; ister taksitli ister tek seferde geri ödenebiliyor. Harcama miktarı ve gün sayısı ile doğru orantılı olarak maliyetle karşılaşılıyor. Cazip özellikleri ile vatandaşların yoğun rağbet gösterdiği İş Bankası KMH nasıl açılır, başvurusu ve başvuru sorgulaması nasıl yapılır, limiti ve faizi ne kadar olur, geri ödemesi ne zaman gerçekleştirilir, bloke kaldırma ve ek hesap kapatma işlemleri nasıl yapılır sorularını içeriğimizde detaylıca yanıtlandırdık.

İş Bankası ek hesap açtırmak için gereken asgari şartlar şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olmak ve düzenli gelir sahibi olmak (belgelenebilir)
 • Sabit ikamet adresi bulunmak
 • Findeks notu riskli veya çok riskli seviyede bulunmamak
 • Gecikmede, takipte, kapanmamış, varlık yönetim şirketlerine devrolmuş ya da icra dairelerinde takip edilen borcu bulunmamak

İş Bankası KMH başvurusu yukarıdaki şartlar belge ile bankaya ibraz edilerek İş Bankası şubelerinden yapılabilir. Buna ek olarak İş Bankası internet bankacılığından, İşCep’ten ve İş Bankası Bankamatiklerinden avans hesap başvurusu yapılabilmektedir. İş Bankası ek hesap başvuru sorgulama işlemi 0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası telefon bankacılığından gerçekleştirilebilir.

Bu yazımızda sizler için İş Bankası ek hesap başvurusu nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlayacak, ayrıca ek hesap ürünü hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye, kullanımının nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağız.

 

İş Bankası Ek Hesap Başvurusu

İş Bankası Ek Hesap Özellikleri

Türkiye’nin güvenilir bankalarından İş Bankası’nın ek hesabı, vadesiz TL hesabınızda bakiyeniz olmasa bile para çekebilmenize, faturalarınızı ödeyebilmenize ve her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmenize olanak sunuyor.

 • Ek hesap, yalnızca ihtiyacınız olduğu an devreye giriyor. Bunun dışında, ek hesabı kullanma zorunluluğunuz bulunmuyor.
 • Kira taksitlerinden faturalara, kredi kartından acil nakit ihtiyacınıza kadar tüm çözümler; İş Bankası ek hesabında.
 • İş Cep’ten ya da internet şubesi üzerinden açılacak hesapların limiti maksimum 10.000 TL olarak belirleniyor.

Ek hesap ürününün temel özellikleri bu şekilde belirtilebilir ve bu ürünü hesabınızda eksiye düşmek olarak nitelendirebilirsiniz. Eksiye düştüğünüz andan itibaren günlük faiz oranları ile işletilen ek hesaplar da, gelelim faiz oranlarına.

İş Bankası Ek Hesap Faiz Oranları

İş Bankası’nın avans hesabı için uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 1,25’tir. Gecikmeye girmiş avans hesap borcu için uygulanan faiz oranı ise aylık yüzde 1,55’tir. İş Bankası kredili maaş hesabından harcama yapan ya da nakit çeken kişiler için hesaplama örnekleri aşağıda yer almaktadır:

 • 2000 TL müşteri tarafından 5 gün kullanılır ise 0,84 TL masraf ve 4,17 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 5,01 TL olacaktır.
 • 2250 TL müşteri tarafından 10 gün kullanılır ise 1,88 TL masraf ve 9,38 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 11,26 TL olacaktır.
 • 2750 TL müşteri tarafından 17 gün kullanılır ise 3,89 TL masraf ve 19,48 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 23,37 TL olacaktır.

İş Bankası Ek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası ek hesap başvurusu yapabilmek günümüzde oldukça basittir ve bunun için şubeye gitmenize hiç de lüzum yok. Ancak, ek hesap açabilmek için İş Bankası’nda bir vadesiz hesabınızın olması gerekiyor. Dolayısıyla, vadesiz hesabınız yoksa ve İş Bankası müşterisi değilseniz, bir şubeye gitmeniz gerekecek.

 • İş Cep: Resmi mobil uygulama olan İş Cep üzerinden Krediler > Ek Hesap > Başvuru yolunu izleyerek ek hesap başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnternet Şubesi: İnternet bankacılığı üzerinden ek hesap açabilmek için izlemeniz gereken yol ise Kredilerim > Ek Hesap > Başvuru olarak belirtilmiştir.
 • Telefon bankacılığı: 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası çağrı merkezinden de ek hesap başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Yukarıdaki kanallar aracılığı ile maksimum 10.000 TL limitli ek hesap açılabiliyor ve daha yüksek limitli ek hesap talebiniz varsa, şubeye gitmeniz, belli belgeleri sunmanız gerekmekte. Özellikle gelir belgesi, yüksek limitli ek hesaplarda talep edilen en gerekli belge.

İş Bankası Avans Hesap Borç Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

İş Bankası ek hesabına başvuru esnasında müşterilerden “hesap kesim tarihi” belirlemeleri istenilmektedir. Hesap kesim tarihini belirleyen müşteri her ay bahse konu hesap kesim tarihini takip eden 14 gün içerisinde bankaya olan borcunu ödemek durumundadır. Borcunun tamamını ödeyemeyecek kişiler en azından masraf ve faiz ödemelerini yapmalıdırlar. Ek hesap borcunun tamamının ödenmediği durumlarda kalan tutarın aylık yüzde 1,55’lik gecikme faizi oranı üzerinden artmaya devam edeceği unutulmamalıdır.

İş Bankası Ek Hesap Limiti Ne Kadar Olur, Nasıl Artırılır?

İş Bankası ek hesabının limiti normal koşullarda azami 10.000 TL’ye kadar olabilmektedir. Müşterinin bankadan talep ettiği avans hesap limiti bankaca; müşteri kredi notu ve düzenli gelir meblağı kapsamında değerlendirilerek belirlenmektedir. Müşterinin gelir durumu ve kredi skoru yükseldiğinde KMH limitinin artırılması için de talepte bulunabilir. Bankanın belirlediği avans hesap limitini yükseltmek için İş Bankası şubelerinin yanı sıra 0 850 724 0 724 numaralı İş Bankası telefon bankacılığından da başvuruda bulunulabilir.

İş Bankası Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İş Bankası ek hesabına olan borcu ile ilgili hiçbir ödeme yapmayan kişilerin hesabına banka tarafından bloke tanımlanmaktadır. Tanımlanan bloke hesaba ödeme yapılmasının akabinde otomatik olarak kaldırılmaktadır. Bunun için ekstra bir başvuruya gerek yoktur. İş Bankası KMH borcuna dair bankaya 90 gün boyunca herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda bahse konu borç yasal takibe ve icra işlemine maruz kalacaktır. Bu durumda müşterinin karşılaşacağı maliyetler artacak ve kredi notu “kredi verilemez” seviyesine gerileyecektir.

İş Bankası ek hesabına olan borcun ödemesi ilgili hesabın bağlı bulunduğu vadesiz hesaba para yatırmaktan ibarettir. ATM, şube, internet bankacılığı, EFT, havale vb. ile vadesiz hesaba yatırılan para otomatik olarak ek hesap borcunun tahsilini sağlamaktadır. Anında tahsil edilen borcun faizi artmaya devam etmez. Bu nedenle İş Bankası KMH bakiyesinden kullanılan meblağın mümkünse hesap kesim tarihi de beklenilmeden, ilk fırsatta geri ödenmesi ek mali yüklerle karşılaşmamak adına mantıklı bir davranış olacaktır.

İş Bankası Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

İş Bankası kredili mevduat hesabı kapatma işlemi; İş Bankası şubelerinden ve İş Bankası telefon bankacılığından (0850 724 0 724) yapılabilmektedir. Ek hesap kapama işlemi için ek hesapta borç bulunmaması gereklidir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x