İskansız Eve Kredi Veren Bankalar 2020

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar 2020

Son zamanlarda özellikle emlak sektörünün de canlanması ile birlikte ev sahipleri gayrimenkul varlıklarını değerlendirme ya da gayrimenkul satın alma fırsatları ile yakından ilgilenmeye başlamıştır. Özellikle bireylerin yeni ev almayı düşündüğü zaman birçok faktörü değerlendirmesi gerekmektedir.

Bu faktörlerden en önemlisi olan iskân, evin satın alınabilmesi için gereken kredinin sağlanması için mutlaka gerekli bir unsur olarak bilinmektedir. Zira iskanı olmayan evler için kredi veren bankaların sayısı oldukça azdır.

Belediyeler tarafından verilen iskân, yasal bir belge olarak bireylerin evlerinde oturabilmeleri için gereken önemli bir izindir. Bu sebeple de yeni bir ev alınacak olduğu zaman bankalar bu oturma izninin olmasını şart koşmaktadır. Bunun yanı sıra alınacak binanın daire olması durumunda ise kat irtifakı tapusunun olup olmadığı da bankalardan alınacak kredi olanağını etkilemektedir.

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

İskansız Eve Kredi

Hemen hemen çoğu banka iskana bağlı olarak ev kredisi imkânı sağlasa da bazı bankalar iskana gerek duymadan, kat irtifakı tapusunun olmasına bağlı olarak kredi sağlayabilmektedir. Bankalar, daha sonra binanın iskân almasına engel olmadığını düşünüyor ise bu durumda kredi alınmasına da herhangi bir engel olmadığından kredi sağlayabilmektedir.

İskansız binaya kredi alınması durumunda bankalar, bireylerin teminat sağlayıp sağlamadığına bakmaktadır. Bu sebeple de bireylerin iskanı olmasa dahi kat irtifak tapusuna sahip ise kredi alabilmekte olup bu noktada bireylerin bankalara karşı teminatı bu tapunun ait olduğu yapıdır. Fakat değinilmesi gereken önemli bir nokta da kat irtifakı tapusunun kat mülkiyeti şeklinde bir değişime uğramadığıdır.

İskansız Eve Kredi Nasıl Alınır?

İskân olmadan sadece irtifak tapusu ile alınabilen krediler için bireylerin bu kredileri sağlayan bankalara müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu noktada bireyler, ilgili bankalara giderek yanlarında bulundurulması gereken:

  • Evin, binanın tapusu,
  • Kat irtifakı tapusu,
  • Eve ait plan ve proje belgeleri ile birlikte müşteri temsilcisi ile görüşerek başvuru yapabilmektedir.

Bankalar bireylerden gelen bu talepleri, gösterilen teminat, plan ve projelerin incelenmesi gibi çeşitli ölçütler ile birlikte inceleyerek başvurulara cevap vermektedir. Dönüşün olumlu olması durumunda ise bireylere iskan olmadan kredi imkânı sağlanmaktadır.

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar

Sadece kat irtifakı tapusu ile teminat gösterilerek alınan bina kredilerinde ipotek ettirilecek başka bir konut bulunmadıkça, bina değerinin azami olarak %75’ine kadar bir kredi almak mümkündür. Bu uygulamayı sağlayan bankalar:

  • Deniz Bank
  • Garanti Bankası
  • Odeabank gibi bankaların kat irtifakı ile kredi imkânı sunduğu gibi İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası dahil olmak üzere farklı bankalara müracaat yolu ile de bu uygulamanın geçerliliğini öğrenmek mümkündür.

İskansız eve kredi veren bankalar, kredi sağlayacakları bireylerden birtakım belgeler istemekte olup bu belgeler genel olarak binaya ait olan inşaat projesi, mal varlığını gösteren belge, arsa tapusu ve planı gibi çeşitli belgeler olarak yer almaktadır.

Vakıfbank İskansız Ev Kredisi

Vakıfbank, ülkemizde faaliyet gösteren bir kamu bankası olarak ev kredisi başta olmak üzere bireylere çeşitli kredi imkânları sağlamaktadır. İskansız evlere yönelik olan kat irtifakının yeterli olduğu ev kredisi uygulaması Vakıfbank’ta İpotek Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi kapsamında alınabilmektedir.

Buna göre sahip olunan gayrimenkul ipotek gösterilerek bu kredi imkânından yararlanılabilmektedir. Kredinin özellikleri ise şu şekildedir:

  • 60 aya kadar vade ve aylık, 3 aylık dönemler ile ödeme seçeneği bulunmaktadır.
  • Kredi ipotek edilen binanın %80’i ile sınırlıdır.

Faiz oranları ise aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.

Kredi TutarıVadeFaiz OranıBankanın Aldığı Ücret ToplamıEfektif Yıllık Faiz Oranı
50.000 TL60 Ay%1,531.554%26,31

Halkbank İskansız Ev Kredisi

Halkbank olarak bireylere çeşitli kredi imkânları sunan banka, bireylere ev ve konut kredisi olanağını iskânın alınmış olması şartı ile sunmaktadır. Fakat bankanın ayrıca kat irtifakına sahip olan bireylerin de yararlanabileceği bir kredi seçeneği de bulunmaktadır.

Halkbank Hesaplı Evim Konut Kredisi olarak bilinen bu kredide bireylerin uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olması için nakit desteği sağlanmakta olup ilgili krediye ait bilgiler şu şekildedir:

Kredi TutarıVadeFaiz OranıTaksit TutarıDiğer ÜcretlerYıllık Maliyet Oranı
100.000120 Ay%1,281.6351455,76%19,15

İş Bankası İskansız Ev Kredisi

İskanı alınmamış, kentsel dönüşümde olan evlere sağlanan krediler ihtiyaç kredisi adı altında ya da İş Bankası’nın Kentsel Dönüşüm Kredisi, Ev Kredisi, Ev Yapım/Tamamlama Kredisi gibi çeşitli kredi seçenekleri ile bireylerin yaralanması mümkündür.

Özellikle Tüketici Destek Kredisi ile ev kredisi ürünlerinden biri ile nakit ihtiyacı karşılanabilmektedir. Buna göre faiz oranları ile birlikte birtakım şartlar şu şekildedir:

Kredi TutarıVadeFaiz OranıTaksit TutarıDiğer ÜcretlerYıllık Maliyet Oranı
100.00060Ay%1,852.773,27 TL1455,76% 25,58

Sağlanan bu kredi ile bireyler ayrıca 2.521,50 TL’lik banka ücretini de ödemek zorundadır. Ayrıca başvuru yapılırken de mutlaka arsa veya bina tapusu, kat irtifakı tapusu, mal beyanı belgelerinin bulundurulması gerekmekte olup özellikle iskansız kredi imkânından yararlanılacağı belirtilmelidir.

Ziraat Bankası İskansız Kredisi

Ziraat Bankası tarafından sağlanan ve kat irtifakının yeterli olduğu kredi uygulamasında bireyler gerekli belgeleri yanlarında bulundurarak en yakın şubeden başvuru yapabilmektedir. Bankanın bu krediyi kullanacaklar için açıkladığı faiz oranları ile maliyet tutarları şu şekildedir:

Taksit TutarıVadeFaiz OranıYıllık Maliyet Oranı
163,55 TL120%1,28%18,95

Ziraat Bankası ayrıca bu krediyi 120 aya kadar, ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi imkânı ile bireylere sunmaktadır.