İşkur Kredi Başvurusu 2020

İşkur Kredisi

Devlet daha çok üretim, iş alanı ve buna bağlı olarak daha çok istihdam yaratmak adına KOBİlere hibe kredi desteği vermektedir. Yeni kurmak isteyeceğiniz bir işletme veya hayata geçirmek isteyeceğiniz bir fikir varsa İşkur aracılığıyla hibe kredi desteği almanız mümkündür.

İstediğiniz işi yapmak veya istediğiniz bir iş alanında girişimci olarak rol almak istiyorsanız devletin teşvik paketlerini incelemeniz ve takip etmeniz yerinde olur. İşkur kredileri kullandırırken KOSGEB desteği adı altında da hizmet vermektedir. Burada istenilen fikirler ve iş kurarken geçireceğiniz süreciniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir. Gerekli ayrıntıyı ve teknik detayları vermekten çekinmeyin.

Eğer mevcut bir işletmeniz varsa işinizi büyütmek için de teşvik modelleri mevcut. Gerekli başvuruları yaparken neden ve nasıl sorularına vereceğiniz cevaplar tatminkar olduğu takdirde hibe kredileri almanız mümkün. Sizden istenen bu süreç sonunda istihdam sağlamanız ve işinizi ileri boyutlara taşımaktır.

Hibe kredi başvurusu başlıklı yazımızdan da gerekli bilgi ve ayrıntıları edinebilirsiniz. Fikren temelleri sağlam ve gelecek vaat eden bir iş sektöründe inovasyon çalışmalarıyla birlikte ilerlemeniz ve bu konuda devlet desteği bulmanızın mümkün olduğunu söylemek gerek.

İşkur Kredi İmkanları

Yeni Girişimci Desteği (toplam 27.000 geri ödemesiz + 70.000 geri ödemeli)
Girişimcinin bu destekten faydalanabilmesi için;

  •  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlayarak katılım belgesi alması,
  • veya İŞGEM’de yer alan bir işletme olması gerekmektedir.

Girişimci yasal kuruluşunu yapmış olduğu işletme için hazırlayacağı İş Planı ile KOSGEB Hizmet Merkezlerine Yeni Girişimci Desteği için başvuru yapabilir. Girişimcinin başvurusu Değerlendirme ve Karar Kurullarında değerlendirilir.

Başvurusu kabul edilen girişimci için destek ödemeleri, işletmenin talep ettiği destek kapsamında, yapmış olduğu harcamalara ilişkin fatura, fatura yerine geçen belge tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu, tahsilat makbuz vb. belgeleri KOSGEB Hizmet Merkezine ibrazından sonra, ödemeye esas tutar üzerinden işletmeye ödeme yapılır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi;

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 60 saatlik ücretsiz eğitimlerdir. 1-1,5 ay kadar sürmektedir.

Eğitim dört ana modülden oluşmaktadır;

Modül 1: Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri
Modül 2: İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)
Modül 3: İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları
Modül 4: İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar

Eğitim ana modüllerine %80 oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri;

1- KOSGEB Hizmet Merkezleri tarafından veya
2- KOSGEB’in işbirliği yaptığı kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Eğitimden faydalanabilmek için;
Size en yakın KOSGEB Hizmet Merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğitim ile ilgili detay bilgiler (ne zaman başlayacağı, eğitim saatleri vb.) http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyurular.aspx?ref=22&refContent=346 adresinden veya Hizmet merkezlerinden alınabilir. Hizmet merkezlerinin iletişim bilgilerine www.kosgeb.gov.tr den erişilebilir.

Ayrıca İŞKUR aracılığı ile de girişimcilik eğitimleri verilmektedir. Verilen eğitimlerin ön şartı işsiz olmak yani İŞKUR’a kayıtlı olmaktır. İŞKUR’a ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurular İŞKUR İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Eğitim ile ilgili detay bilgiler (ne zaman başlayacağı, eğitim saatleri vb.) İŞKUR İl Müdürlüklerinden alınabilir. İŞKUR İl Müdürlüklerinin iletişim bilgilerine www.iskur.gov.tr den erişilebilir.

İşkur kredi başvurusu nereye yapılır?

Programdan yararlanmak isteyen işletmelerin www.kosgeb.gov.tr adresindeki KOSGEB Veri Tabanı’na kayıt olması ve KOSGEB Hizmet Merkezi’ne iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvurusu yapması esastır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.