İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar

İşsizlik maaşı bir çok çalışanın ümidi durumda. Kovulursam bir süre işsizlik maaşıyla idare ederim diyen çalışanların hepsine işsizlik maaşı veriliyor mu? İşsizlik maaşı alabilmek için hangi şartlara sahip olmak ve ne yapmak gerekiyor?

İşsizlik maaşı için gerekli olan şartlar

-Çalışan kişinin kusuru dışında ve kendi isteği dışında işini kaybetmiş olması

-İşten ayrılma tarihinden geri dönük olarak 120 gün kesintisiz şekilde çalışmış olması gerekir.

– Son 3 yılın içerisinde 600 gün kişi ismine sigorta priminin olması

-İşten ayrılmış olan kişiler yukarıda bulunan şartları taşıyor ise işsizlik maaşından yaralanabilir. Ayriyeten işyeri iflas ettiğinde ve kapandığında işsiz kalan kişiler bu fondan yararlanabilmekt edir.

İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekir?

İşten çıkarılma tarihinden itibaren 3 yıl geriye dönük (600 gün) sigorta primi ödenmiş ise 6 ay, 3 yıl geri dönük (900 gün) sigorta primi ödenmiş ise 8 ay, 3 yıl geri dönük (1080 gün) sigorta primi ödenmiş ise 10 ay işsizlik için verilen maaştan yararlanılabilir. Hak edilen ücret ise son alınan 120 günün brüt ücretinin %40 kadardır.

Askerlik sebebi ile iş akdi feshedilen kişiler işsizlik maaşı alabilirler mi?

İşyerinden askerlik için ayrılanacak ise işsizlik maaşı fonundan maaş alınabilmektedir . Ama askerde geçen süre zarfında maaş alınamamaktadır. Askeriliğin bitmesi ile birlikte 30 gün içerisinde işkur’a müracaat etmek gereklidir. Askerlik geçen süre yokmuş yani iş yerinden yeni ayrılmış gibi görünmektedir. İŞKUR bu durumda olanlara 3 yıl geriye dönük (600 gün) sigorta primi ödenmiş ise 6 ay, 3 yıl geri dönük (900 gün) sigorta primi ödenmiş ise 8 ay, 3 yıl geri dönük (1080 gün) sigorta primi ödenmiş ise 10 ay işsizlik maaşı bağlamaktadır.