İşsizlik sigortası nedir?

İşsizlik sigortası nedir?

İşsizlik sigortası, kişinin herhangi bir işte aktif olarak çalışırken kendi isteği ve elinde olan sebepler dışında işsiz kalması durumunda, o kişiyi mağdur etmemek ve ailesini zor duruma düşürmemek adına devlet tarafından yapılan bir tür zorunlu sigortadır.

Sosyal bir ülke olmanın gerekliliklerinden birisi olan işsizlik sigortası nedir sorusunun en geniş tanımı yukarıdaki gibidir. Çünkü ülke olarak işsizlik durumunun ortadan kaldırılması yaşanan bu sorun karşısında vatandaşların korunarak mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili çalışmaların yapılması gerekir.  Bunun bilicinde olan ülkemiz de işsizlik sigortası hizmetini sunarak halkımızın mağduriyetini gidermeye çalışmaktadır.

İşsizlik sigortasından işçi statüsünde çalışan kişiler ve yabancı olup da çalışma vizesi olan yabancı işsizler faydalanabilir. İşizlik maaşından faydalanabilmek için son 120 gün boyunca sigorta priminin yatmış olması ve işten kendi isteği dışında ayrılmış olunması gerekir. Ayrıca son 3 yılda ise en az 600 gün prim yatırılması gerekmektedir. İşsiz kalan kişi iş akdinin sona ermesini takibe 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR bürosuna bizzat giderek durumunu anlatmalı ve işsizlik sigortasından faydalanmak istediğini belirtmelidir. 30 günü aşması durumunda ise gecikilen süre toplam hak süresi üzerinden düşülmektedir.

İşsizlik sigortası kapsamında ödeme almaya hak kazanan kişiler ilk ay sonundan itibaren PTT şubelerine giderek parasını alabilirler. Bu haktan yararlanırken aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edilir. Bu süre içerisinde işe başlanırsa hemen gidip en yakın İŞKUR bürosuna durumunu anlatan bilgi verilmelidir.