İsteğe bağlı sigorta nedir?

İsteğe bağlı sigorta nedir?

Bilindiği üzere yapılan son düzenlemelerle birlikte artık hiçbir vatandaşımız sigortasız olarak çalıştırılamıyor. Çalışanların tamamı zorunlu sigorta kapsamında sigortalandırılmaktadır.

Fakat zorunlu sigorta kapsamında olmayan, bu şartları taşımayan ya da daha sonradan bu şartları yitiren, bir aylık süre içerisinde 30 günden daha az çalışan kişiler sorunlu sigorta kapmasında olmamaktadır. Bu kişiler isteğe bağlı sigorta yaptırarak malüliyet, yaşlılık, ölüm gibi sigorta primlerini ve Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemektedir. Böylece emeklilik için olması gereken prim ödeme gün sayısını tamamlamaya olanak tanınmaktadır.

Bu sayede 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre isteğe bağlı sigorta yaptıranlar kendi primlerini ödeyerek GSS ve uzun vadeli sigorta kollarına dahil olmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için aşağıdaki şartların taşınmış olması gerekmektedir:

– Ülkemizde ikamet etmek ya da ülkemizle karşılıklı Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalamamış ülkelerde çalışıyor olmak.
– Zorunlu sigorta kapsamında olmamak.
– Kendi sigortalığı sebebiyle aylık almamak.
– 18 yaşını doldurmuş olmak.
– İsteğe bağlı sigorta talebiyle SGK’ya başvurmak.

Yukarıda bahsedilen durumları taşıyan kişiler isteğe bağlı sigorta yaptırarak diğer sigortalıların faydalandıkları haklardan faydalanabilirler.

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

 

İsteğe bağlı sigortalılardan, prime esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) ile üst sınırı (alt sınırın altı buçuk katı) arasında kalmak şartıyla, kendilerinin belirleyeceği prime esas kazanç üzerinden yüzde 32 sigorta primi alınır. Bunun yüzde 20’si uzun vadeli (malullük – yaşlılık – ölüm) sigorta kolları, yüzde 12’si genel sağlık sigortası (GSS) için alınır.

DönemAylık Kazanç Alt Sınırına Göre Ödenecek Aylık PrimAylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim
01.01.2015 – 30.06.2015384,48 TL2.499,12 TL
01.07.2015 – 31.12.2015407,52 TL2.648,88 TL