İşyeri Açmak İçin Kredi Veren Bankalar 2020

İŞYERİ(DÜKKAN) AÇMA KREDİSİ

Kendine has gerekçeleriyle kişiler,  iş yeri açmak ve kendi işinin patronu olmak istemektedir. Sağlık problemleriyle farklı bir işyerinde çalışamayan kişiler genel de kendi iş yerini açarak bu şekilde istihdamını sağlamaktadır. Farklı bir iş yerinde çalışmak istemeyip, aylık gelirini daha yüksek tutmayı hedefleyen kişilerce de iş yeri açmak oldukça rağbet gören bir durum haline gelmektedir. Bakkal, manav, ayakkabı dükkânı gibi birçok esnaflık bunların başında gelmektedir.

Uzman olduğu alanda iş yeri açmak isteyen vatandaşlarda, becerisini farklı bir işyerinde hizmet ederek değil, kendine ait iş yerinde, atölyesinde kullanmak istemektedir. Bunlar içinse, mermer atölyeleri, marangozlar gibi kabiliyet gerektiren usta kişilerce yapılabilen sektörler örnek verilebilir. Bir işyerinde çalışmak için iş ilanlarını inceleyen kişiler büyük oranda eğitim düzeyi hususunda reddedilmekte ya da düşündüğü finansı bulmaktadır. Aynı şekilde emekli olup çalışmaya ihtiyacı olan kişilerde yaş prosedürüne takılmaktadır. Hal böyle olunca kişiler ufak da olsa bir iş yeri açarak geçiminin sağlamanın yollarına bakmaktadır.

Ne işi yapacağına karar veren tüketiciler, yüksek maliyet gerektiren bu iş akımına ilk adımı bankalardan destek alarak başlamaktadır. Bankaların sunduğu birçok kredi çeşidi arasında, esnaflık sektörü de atlanmayan bir husus olmaktadır. Bu konuda sadece özel sermayeli bankalar değil, devlet destekli bankalarında desteğinin görmeniz mümkün olacaktır. Türkiye ekonomisinde esnaflık sektörü için KOBİ lerin büyük önem taşıdığını düşündüğümüz de, devletin bu kişilere destek olarak, ekonomiyi canlı tutmalarını istemesi son derece önemli bir hamledir.

Özel sektör bankaların içerisinde olan rekabet havası, devletin de esnafı desteklemesi gibi gerekçeler, iş yeri açmak isteyenler için büyük bir avantaj olmaktadır. Çekilmek istenen kredi için bu rekabetten doğan fahiş faiz farkları kişileri karlı alışveriş yapma imkânı sunmaktadır.

İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır

İş yeri açmaya karar veren tüketiciler öncelikle, tam olarak ne kadar maliyete ihtiyacı olduğunu hesaplamalı ve tüm detayları düşünmelidir. Açacağı iş yerinin büyük ya da küçük işletmeli yer olması bu durumu etkileyen önemli bir faktördür. İş kurmak isteyenlere devletin de desteği olduğundan bahsetmiştik. Bu doğrultuda ihtiyaç sahibi girişimciler, hangi bankadan kredi çekeceğini belirlemeli ve mümkünse her banka için fiyat araştırması yapmalıdır. Bu aşamada kişinin müşterisi olduğu bankadan kredi kullanması faydasına olacaktır. Ekonomiye katkı sağlayan, yeni bir dükkân, fabrika veya atölye kuran kişileri devletin yanı sıra bankalarda desteklemektedir. Öyleki bazı bankalar kampanyaları doğrultusunda kefilsiz ve faizsiz kredi imkânı dahi sunabilmektedir. Yeni bir iş yeri açmanın büyük maliyetini karşılayan bankalarda, geri ödeme hususunda hemen her kurum gibi kendini garanti etmeyi planlamaktadır. Tam bu noktada bankalar bazı ön koşullar öne sürmektedir;

  • Kredi kullanacak kişinin kredi notu yüksek olmalı yâda çok düşük seviyelerde olmamalı
  • Kredi notu 1200 ile 1600 arasında seyir eden kişilerin iş yeri açmak için talep ettikleri ihtiyaç kredisi onaylanmamaktadır.
  • Önceki zamanlarda bankadan kredi kullanmış iseniz mutlaka zamanında ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Bankaların kara listesinde olmaması gerekmektedir.

Anlaşılacağı gibi bankaların iş yeri açmak için kredi kullanacak kişiler de banka geçmişi son derece önem taşımaktadır ayrıca işyeri açmak isteyen kişiler “Esnaf Ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifinden“kredi kullanabilirler.

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Bankalar gerek müşteri potansiyelleriniarttırmak, gereksemevcut müşterilerini kaybetmemek adına hemen her anlamada kredi çeşitleri ve kampanyaları yapmaktadır. Kişiler, iş yeri açmak için kredi kullanmadan önce acele etmeyip, bankaların müşteri hizmetleriler görüşüp fazi oranlarını araştırmalıdırlar. İş yeri açmak için tüketicilere fırsat veren başlıca bankalar ise; Vakıfbank, Finansbank, GarantiBankası, YapıKredi ve TEB olarak bilinmektedir. Bunların haricinde iş yeri açmak için devlet destekli kurumlar (KOSGEB kredileri ) da bulunmaktadır.

Vakıfbank İşyeri Kredisi

İhtiyacınız olan nakdi,  iş yeri açmak için kullanacağınız zamanlarda da Vakıfbank destek olmaktadır. Dükkân açmak için kullanacağınız kredilerde banka, uygun faiz koşulları ve bütçenize uygun vade seçenekleri sunmaktadır.

Finansbank İşyeri Kredisi

Başvuru yaptığınız gün içerisinde uygun koşulları sağlayan her bir tüketiciye 50 bin lira esnaf iş yeri kredisi verilmektedir.  Ayrıca banka İş yeri açmak isteyen girişimciler için; KOBİ Nakit, dinamik,6ay geri ödemesiz ve kadın girişimci paketleri ile her kesime destek vermektedir.

Garanti Bankası İşyeri Kredisi

Türkiye de kedi imkânı ile iş kuramayan girişimcilere, nakit desteği sağlayan banka, şirketinizde yapacağınız tüm yenilikler için Kobilere özel kredilerden faydalanma imkânlıda vermektedir. Hizmete geçirmiş olduğu esnaf destek paketi için de bankanın web sitelerinden ya da müşteri hizmeti aracılığıyla bilgi alabilir v kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası İşyeri Kredisi

Hangi sektörde, ne kadar büyüklükte iş kuracağınızı ve sizin için gerekli bütçeyi hesaplamanız halinde Yapı Kredi Bankası tüm imkânlarını, iş kurmak isteyen vatandansa sunmaktadır. Hemen her sektörde kullanılabilen kredi çeşitleri için KOBİ kredileri her daim yanınızda olacaktır. Kredi kullanım şeklini genel kredi uygulamalarında geçerli teminatlar ile ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir eşit taksitler halinde veya 6 aya kadar ödemesiz olarak belirleyen banka, üst limit olmamasıyla ve 36 ay vade seçeneği sunmasıyla da kişilere büyük avantaj sunmaktadır.

TEB İşyeri Kredisi

İş yeri açmak isteyen tüketicilerin yanında olan bir diğer banka ise Türk ekonomi bankasıdır. Banka; ticaret, hizmet sektöründe yer alacak şekilde kafe, lokanta, atölye, imalathane, mağaza açma gibi geleneksel bir iş kurma hazırlığında ve işletme kuruluş tarihi 1 yılı geçmeyen tüm girişimcilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Taksitli Ticari Kredi adı altında verilen krediler,
Başta yatırım ihtiyaçları olmak üzere girişiminizin  tüm ihtiyaçları için kullanabileceğiniz krediler olup, ihtiyaca göre 50.000 TL den 100.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

KGF Teminatlı Girişimci Kredisi:

TEB & KGF İşbirliğiyle küçük bir işletme açacak girişimcilerin 100.000 TL’ye kadar teminatsız kullanabileceği kredidir. Projenin ihtiyacına göre teminat göstermeden 100.000 TL’ye kadar kredi tutarı olup, Her ay eşit taksitler halinde veya firmanızın nakit akışına uygun esnek geri ödeme imkânı 3-6-9-12 ay geri ödemesiz  daha sonrasında taksitle ödeme yapabilme imkânı. Verilmektedir. Vade planı ise 60 aya kadar belirlenmiştir.

İş yeri açmak için devlet desteği;

Bu konuda devlet desteği almak için, KOSGEB devlet destekli kredilerden faydalanabilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin Neden Kredi Kullanmalı?

Aslında işletmelerin kullandıkları krediler sadece işyeri açma için düşünülmemesi gerekmektedir. Genelde sezonlara hazırlık ya da kullanılan ekipmanların yenilenmesi kapsamında yapılacak bütün adımlar için bankalar küçük ölçekli işletmelere kredi imkanı sunduğu gibi yeni işyeri açmayı düşünen adaylara da destek amaçlı krediler sunmaktadır.

Yeni İş İçin Kredi Kullanabilir miyim?

Birçok banka işletmelere genelde Kobi kredisi kullandırmayı tercih etmekte ve bunun içinde vergi levhasını zorunlu tutmaktadır. Fakat bazı girişimciler sıfırdan başlayacakları için kullanmak istedikleri kredi ile şirket açmak için gerekli bütün işlemleri yerine getirmek isteyeceklerdir. Bu sebeple yolun başında olmalarından dolayı vergi levhaları da muhtemelen bulunmayacaktır.

İşyeri Açma Kredisi İçin Bankaların Hangi Birimine Başvurmak Gerekir?

İşyeri olanlar ya da işyerini yeni açacak girişimciler ticari sınıf olmasından dolayı bankaların ticari krediler birimi ile görüşmeleri gerekmektedir. Özellikle kobi gibi işletmelerin kredilerini ticari sınıfa sokmaları için kredi başvurusunu şirket üzerine yapmaları gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir