Kara Liste Nedir?Kara liste nedir?

Kişiler ihtiyaçları doğrultusunda kullandıkları kredi ya da kredi kartlarının geri ödemesini uzun süre yapmaması halinde yasal süreçlerden geçerler. Ödeme yapmayan borçlular Merkez Bankasına bildirilir, bu bilgi doğrultusunda Merkez Bankası, kişinin ödeme hususunda zorluk çıkardığına ya da borcunu ödemediği dair şerhi çıkartır. Bu şerhe toplum arasında kara liste denmektedir.

Bankalar tüketicinin ihtiyacı doğrultusunda hemen her türden kredi çeşidi sunarak, kişilere ekonomik destek vermektedir. Ev, araç, ihtiyaç yâda iş kurmak için kullanılan krediler, geri ödemesi taksitlere bölünerek verilen borçlar olarak nitelendirilebilir. Son zamanlarda kredi kullanmak isteyen her kesime olumlu cevap vereyi hedefleyen bankalar, bu doğrultuda birçok ön koşulunu esnek tutup, nakit ihtiyaçların adresi olmuştur. Tüm acil ihtiyaçlarınız için nakit desteği veren bankalar, geri ödemeleri hususunda güvenilir potansiyeller ile çalışmak istemektedir. Bu noktada ise akla ilk olarak kredi notu gelmektedir.
kara-liste-nedir

Kredi kullanmak istediğiniz banka, ilk olarak kredi notunuza ve banka sicilinize bakmaktadır. Banka sicili temiz olan ya da kredi notu yüksek olan kişi için kredi kullanmak son derece kolay olacaktır. Fakat daha önce kullandığı kredi ya da kredi kartı ödemelerini geciktirmiş ya da borçları yasal yollarla tahsil edilmiş kişi için kredi kullanmak son derece zor bir durumdur ki ,bu kişiler bankaların kara listesinde olan kişilerdir. Bankalar her ne kadar kredi kullanmak isteyen tüketiciye kredi vermek için koşullarını esnek tutsa da, banka sicili, kredi notu aşılması zor bir engel olmaktadır. Çünkü daha önce ödemelerini yapmayan kişi, bankanın güveninin sarsmış ve tekrarlanmasından çekinmektedirler. Her ne kadar bankalar arasındaki rekabet, koşulları esnek tutmada kara listede olan kişi için durum pek de parlak olmamaktadır. Fakat tabi ki zaman içinde çıkan kara liste afları ya da banka kampanyaları kişilere kredi imkânları verebilmektedir.

Yorum yazın