Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 2018
Kara Listedekilere Kredi

Merkez Bankası kara liste sicil sorgulama sistemiyle, kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin tüm bankacılık işlemleri ortaya çıkmaktadır. 5 yıl süreyle kara listeden çıkamayan müşterilere, sicil bozukluğu nedeniyle bankalar kredi vermiyordu.

Çünkü BDDK’nın bu konuyla ilgili ciddi yaptırımları vardı. Kara listedekilere kredi veren bankalar, BDDK tarafından cezalandırılıyordu.

Buna bağlı olarak da kredi notu çok düşük olan, bankadan kırmızı kalem yiyen ve/veya kara listede yer alan tüketicilerin finansman başvuruları anında reddediliyordu. Ancak bu yıl içerisinde çıkan kara liste affı ile durumlar değişti!

Çeşitli sebeplerden dolayı kara listeye alınan tüketicilerin sayısı, her geçen gün artarak çoğaldığı için hükümet konuya ilişkin BDDK ile görüşmeler başlattı.

Ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişinin kara listeye girdiği açıklandı ve bu kişilere finansman sağlanabilmesi için düzenlemeler yapıldı. Bu sürecin ardından kara listedekilere kredi verme imkânı bulan bankalar, başvuruda bulunan tüketicilere finansman sağlama konusunda serbest bırakıldı.

Bu, tam olarak ne anlama geliyor? Kara liste affı; “artık bu listede yer alan tüketicilere kredi verilebilir, başvuruda bulunan kişilere onay verip vermemek konusunda tüm yetki bankalarındır” anlamına gelmektedir. Aşağıda kara listedekilere kredi veren bankalar ve aranan şartlar yer almaktadır…

Kara listede olan nasıl kredi alır?

Merkez bankası kara listeden nasıl çıkılır;

Kara listede olan kişinin kredi kullanması çok düşük bir ihtimaldir. Çözüm olarak ise, kara listede olan kişilerin isimlerini sildirmeli. Bunun için de, öncelikle bankaya olan tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir. Fakat borcunu ödenen kişilerin kara listeden çıkabilmesi için 5 yıl yıl süreci beklemesi ön görülmüştür.

Yayınlanan bir diğer bilgiye göre ise; Artan prim faizleri sebebiyle devlet kademesi 1 milyon insanı kapsayacak bir sicil affını gündemine aldı. Bu af kapsamında son 3 aylık süreç temel alınarak kredi taksitlerini düzenli ödeyen kişilere sicil affı ve bununla bağlantılı kara listeden çıkma durumu söz konusu oldu.

Bu yasa kapsamında sadece bireyler değil tüccar, esnaf ve iş adamları da yararlanabilecek. Bu aftan yararlanabilen kişiler banka olacak ve bankalara başvurarak kredi ekebileceklerdir. Kara listede olan kişiler kara liste konulu afları takip etmeli ve doğrultuda hareket etmelidirler.

Kara listede bulunan kişilerin, kredi kullanamam durumu kişileri hayli zor duruma sokmaktadır. Bu açıdan mağdur olduğunu Merkez Bankasına bildiren vatandaş, kredi kullanma özgürlüğüne ulaşmayı hedeflemiştir.

Bu durum karşısında sessiz kalmayan merkez bankası, bankalar ile anlaşma içine girerek bazı koşulların sağlanması halinde, kara listede olan kişilere kredi vermektedir. Bankalar büyük oranda kefil, ipotek gibi hususlar karşılığında kredi vermektedir.

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar

Kara listede olup kredi kullanmak kişiler için merkez bankasıyla anlaşma yoluna giden bankalar, belirlediği finansal politikaları ve çeşitli kampanyaları sebebiyle kişilere nakit desteği vermektedir.

Ancak geri ödeme hususunda önceden sabıkalı olan kişilere bankaların kredi vermesin ancak ipotek ya da kefil göstererek mümkün olmaktadır.

Kişiler kullanacağı kredi çeşidine göre, ev, araç gibi krediler için bu mülkleri ipotek ettirmeli, diğer kredi çeşitleri için ise kefil gösterme zorunluluğu bulunmaktadır.

Garanti Bankası Kara Listedekilere Kredi

Kredi ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunan Garanti Bankası; gelir belgesi, gelir yazısı, maaş bordrosu ya da SGK web belgesi temin ettiğiniz takdirde finansman sağlayabilir. Öğretmen, polis, doktor ve askerlerin ise kamu personeli olduklarına dair kimlik beyan etmeleri gerekmektedir.

Garanti Bankası kara listedekilere kredi verebilmek kişinin, gelir durumunun aylık taksitlere uygun olmasını talep etmektedir. Bireysel ihtiyaç kredisi çekmek isterseniz, yeni yıl kampanyasında % 1.39 ile % 1.59 arasında faiz oranı uygulanmaktadır.

Garanti Bankası Kredi Başvurusu için tıklayın.

İş Bankası Kara Listedekilere Kredi

İş Bankası, kara liste affından yararlanarak finansman almak isteyen kişilerde öncelikle ceza alınan borcun tamamen ödenip ödenmediğini sorgulamaktadır. Eğer borç ödenemiyorsa, bu durumda yapılandırma yoluna giderek toplam borç için başvuruyu değerlendirmektedir.

İş Bankası kara listedekilere kredi imkânı verirken, 2 farklı kampanya sunmaktadır. Bunlardan ilki maaş müşterilerine özel % 1,39 faiz oranı ile sunulan Maaşım İş Bankası’nda Kredisi’dir. İkincisi ise diğer tüketicilere yönelik düzenlenen Yeni Yıl Kredisi’dir.

Bu kredinin faiz oranı, çekilmek istenen tutara göre değişmekte ve % 1.42, % 1.39, % 1.36 olmak üzere üç farklı oran uygulanmaktadır.

İş Bankası Kredi Başvurusu için tıklayın.

Vakıfbank Kara Listedekilere Kredi

Vakıfbank, bir devlet bankası olmasından kaynaklı daima avantajlı faiz oranları sunmaktadır. Ancak devlet bankası olması, başvuruları daha sıkı incelemesine neden olmaktadır. Vakıfbank kara listedekilere kredi verme şartları için şube yetkilileri ile birebir görüşmeniz, sizin için daha yararlı olacaktır.

Çünkü bu banka SMS ya da telefon bankacılığı ile yapılan başvuruları, (eğer kara listedeyseniz) genellikle ön değerlendirmede olumsuz yanıtlamaktadır. Kurumun güncel faiz oranı ise % 1.44’tür.

Vakıfbank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Halkbank Kara Listedekilere Kredi

Halk Bankası, finansman başvurusunda bulunan kişilerin kredi kullanmaya uygun olup olmadığını belirli kriterlere göre incelemektedir. Kurumun en önemli gelir kaynakları arasında, kredi ürünleri ilk sırada yer almaktadır.

Bu nedenle başvuruda bulunan tüketicinin gerekli koşulları sağlaması durumunda finansman vermektedir. Halkbank kara listedekilere kredi vermeyi, ancak geri ödemenin garanti olması şartıyla kabul etmektedir.

Bunu da, taşınmaz mallarınızı ipotek ettirerek ya da benzer bir şekilde teminat vererek sağlayabilirsiniz. Faiz oranları, yararlanılmak isteyen kampanyaya göre değişmekte ve % 1.33 ile % 1.40 arasında faiz seçenekleri sunulmaktadır.

Halkbank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Ziraat Bankası Kara Listedekilere Kredi

Ziraat Bankası kara listedekilere kredi verme şartları çok açıktır. Geri ödemeye kefil olacak birinin bulunması, teminat gösterilmesi ve gelirin taksitleri ödeyebilecek dengede olmasıdır. Şayet kredi notunuz riskli gruba tekabül etmiyorsa, belirtilen koşulları sağlıyor olmanız durumunda Ziraat Bankası’ndan rahatlıkla kredi alabilirsiniz.

Ayrıca kurumun çiftçilere yönelik de ürünleri de mevcut. Kara listeye giren çiftçiler, bu kampanyalardan yararlanmak için şubelerle görüşebilirler. Kurumun, Tüketici Kredisi faiz oranları ise oldukça uygun. Aralık ayı itibariyle % 1.29 faiz oranı üzerinden finansman verilebilmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu için tıklayın.

Denizbank Kara Listedekilere Kredi

Denizbank, kredili ürünlerinden hemen hemen herkesi faydalandırmayı hedeflediği için kredi kullandırımıyla ilgili esnek uygulamalar geliştirmektedir. Bu uygulamalar içerisinde kara listedekilere ve kredi notu düşüklere yönelik kampanyalarda yer almaktadır.

Ancak Denizbank kara listedekilere kredi kullandırırken, tüketicinin mal varlığına ve gelir düzeyine bakmaktadır. Bu kriterler, bankanın çalışma politikasına uymuyorsa finansman başvurusuna olumsuz yanıt verilebilir.

Ayrıca kurum, bireysel müşterilerine 20’den fazla kredi ürünüyle hizmet sunmaktadır. Bu nedenle her ürünün faiz oranları değişkenlik gösterdiği için uygulanan faiz oranları hakkında, resmi web sitesinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Denizbank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Odeabank Kara Listedekilere Kredi

Kara listede yer alan kişilere Odeabank mülk durumu, SGK kaydı, maaş durumu ve kefil gibi unsurları göz önünde bulundurarak finansman veriyor. Kurumun aylık faiz oranı, ihtiyaç kredilerinde % 1.55 olarak belirtilmiştir.

Odeabank kara listedekilere kredi avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, belirtilen faiz oranının banka tarafından değiştirilebileceğini unutmayınız. Çünkü banka ücret tutarlarını, maksimum vade süresini ve faiz oranını değiştirme hakkını saklı tutar.

Odeabank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Yapı Kredi Kara Listedekilere Kredi

Yapı Kredi Bankası’da diğer finans kurumlarında olduğu gibi kara listede olan kişilere, listeden çıkmadan kredi vermemekteydi. Bu yıl içerisinde çıkarılan kara liste affı ile durumlarını düzeltmek isteyen tüketicilere kolaylık sağlamaya başladı.

Yapı Kredi kara listedekilere kredi kullandırırken, son 3 aylık dönemi baz almaktadır. İlgili süreçte kredili ürünlerinin taksitlerini düzenli ödeyen kişilere finansman sağlanabilmektedir.

Yasa kapsamında aftan faydalanmak isteyen kişiler, bu bankanın % 1.47 ila % 1.37 faiz oranları arasında sunulan ihtiyaç kredilerine başvuruda bulunabilirler.

Yapı Kredi Kredi Başvurusu için tıklayın.

QNB Finansbank Kara Listedekilere Kredi

Kara listedekilere kredi veren bankalar içerisinde yeni ismiyle QNB Finansbank’ta yer almaktadır. Aftan yararlanarak bu bankadan kredi kullanmak istiyorsanız, kimliğinizle beraber en yakın noktada bulunan şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Şube yetkilileri ceza aldığınız borcun tamamen ödenip ödenmediğine veya borcun yapılandırılıp yapılandırılmadığına bakarak, finansman başvurunuzu değerlendireceklerdir.

Çünkü kara listeden çıkabilmeniz için yukarıda belirtilen iki kriterden birini sağlıyor olmanız gereklidir. QNB Finansbank kara listedekilere kredi paketi, çekilmek istenen kredi tutarına göre faizlendirilmektedir.

QNB Finansbank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Şekerbank Kara Listedekilere Kredi

Son düzenlemelerle birlikte Şekerbank kara listedekilere kredi verebilmektedir. Kurum, ihtiyaç kredisi için talep edilen tüm vadelere aynı faiz oranını uygulamaktadır. (% 1.75) Bu faiz oranı üzerinden aldığınız finansmanı geri ödemeyi kabul ediyorsanız ve bankanın talep ettiği şartları yerine getirebiliyorsanız, kredi alabilirsiniz.

Eğer kara listede olmanıza sebep olan borç, Şekerbank bünyesinde değilse bile bu durumunda kurumun borç transfer kredilerinden faydalanabilirsiniz. Hem tek bir kuruma borçlu görünmeniz için hem de farklı bankalardaki mevcut borçlarınızın yapılandırılması için borç transferini değerlendirebilirsiniz.

Şekerbank Kredi Başvurusu için tıklayın.

Teb Kara Listedekilere Kredi

Mevcut borçlarınızı kapatma durumunuz yoksa yapılandırma yöntemini seçerek, 2017 sicil affından yararlanmanızın önünü açabilirsiniz. Bunun için TEB kara listedekilere kredi ürünlerine göz gezdirebilir, faiz oranı ve diğer masraflar size uyuyorsa başvuruda bulunabilirsiniz.

Kurum, diğer pek çok bankada olduğu gibi kişinin gelir durumuna ve kredi notuna bakarak, başvuruları değerlendirmektedir. Kredi kullandırma koşullarına dair detaylı bilgi almak için şube görevlileriyle görüşebilirsiniz.

Teb Kredi Başvurusu için tıklayın.

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar makalemizden de okuyabileceğiniz gibi artık bazı bankalar değil, çoğu banka bu yasayla birlikte yakın gelecekte kredi politikalarını gevşetmiş ve yine tüketicileri kredi musluklarını açmış olacaktır.

Eğer tüm başvurularınıza rağmen kredi alamıyorsanız bizim size tavsiyemiz kredi notunuzu yükseltmeniz olacaktır. Kredi notu yükseltme hakkında daha fazla bilgi için Kredi notu nasıl yükseltilir? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

44 yorum

 1. ayşe 16 Nisan 2016
  • editor 16 Nisan 2016
   • çağlıyan 3 Mayıs 2016
    • YAHYA 23 Temmuz 2016
 2. Gül 21 Nisan 2016
 3. Ozan 5 Mayıs 2016
  • editor 5 Mayıs 2016
 4. Halil 10 Mayıs 2016
  • editor 12 Mayıs 2016
 5. Ömer 5 Haziran 2016
 6. murat 8 Haziran 2016
 7. ülkü 12 Temmuz 2016
 8. Rıdvan 19 Temmuz 2016
 9. Oktay 11 Ağustos 2016
  • editor 11 Ağustos 2016
 10. Gokhan 8 Eylül 2016
 11. Turgut 2 Ekim 2016
 12. Ismail şahin 7 Ekim 2016
 13. Rifa 22 Ekim 2016
 14. ahmet 4 Kasım 2016
 15. HÜSEYİN 7 Kasım 2016
 16. Deniz 24 Kasım 2016
 17. Zehra 2 Aralık 2016
 18. Cansu 23 Aralık 2016
  • Kamil 15 Şubat 2017
 19. hacer 31 Ocak 2017
 20. İbrahim 8 Şubat 2017
 21. Burak 13 Şubat 2017
 22. Tuncay DİKİNEN 17 Şubat 2017
 23. ihsan 18 Şubat 2017
 24. Arkın Çetinkaya 2 Mart 2017
 25. Gökhan GÜNEY 6 Mart 2017
 26. Ergin 22 Mart 2017
 27. metin 12 Mayıs 2017
  • editor 12 Mayıs 2017
 28. Ercan 24 Temmuz 2017
  • editor 25 Temmuz 2017
 29. Sultan 19 Ağustos 2017
  • editor 20 Eylül 2017
 30. Ada 22 Ağustos 2017
 31. Cihan 19 Ekim 2017
 32. KADİR İLDEN 25 Kasım 2017

Yorum yazın