Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak

Türkiye’de banka mağduriyeti yaşayan ve borçlarından dolayı herhangi bir şekilde kredi çekemeyen kişi sayısı gittikçe artıyor. Özellikle 2000’li yılların başında büyük bir kriz ortamıyla başlayan banka mağduriyetleri o dönemde pek çok insanın karşılıksız çek ve benzeri olaylar yüzünden evinin haczedilmesine, hapse girmesine kadar gitmişti.

Günümüzde, her ne kadar “azaldı” dense de maalesef kredi kartı borçları ve kredi borçlarının ödenememe durumu son hızla devam ediyor ve bu insanlar, direkt olarak kara listeye alınıyorlar. Bugünkü yazımızda sizler için banka kara listesinden nasıl çıkılır? sorusunu cevaplamaya çalışacak ve aynı zamanda kara listeye dair bildiklerimizi tarafınıza aktaracağız.

Siz de, kara listede olmanın getireceği dezavantajları ve bu listeden nasıl çıkılabileceğini öğrenmek istiyorsanız; yazımızı takip ederek gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

kara listeden nasıl çıkılır?

Kara Liste Nedir?

Çok kısa bir tanım yapacak olursak, kara liste; Merkez Bankası tarafından avukata giden banka borçlarının sorumlularının bulunduğu liste olarak bilinmektedir. Genelde, bu liste gizli tutulur ve hemen herkes listede olup olmadığını farklı yollardan öğrenmek durumunda kalabilir; ancak biz direkt belirtelim, eğer kredi yahut kredi kartı borcunuz varsa, herhangi bir banka ürününe dair borcunuz bulunuyorsa ve bu borcunuzu artık banka ile değil, avukatlar ile görüşerek ödemeye başladıysanız, kara listedesiniz demektir.

İlgili yazı: Kara liste nedir? (Yeni sekmede açılır)

Kara listeye girmeniz demek, gelecekte herhangi bir şekilde bankacılık ürünleri kullanamamanız demektir. Yani, kredi çekemez, kredi kartı talep edemez ve var olan ürünlerinize yükseltme dahi isteyemezsiniz. Bunun, borç ödendikten sonra ne kadar süreyle devam ettiği; yani borç ödense bile ne kadar kara listede kaldığınız ise bilinmemektedir.

Genelde, otoriteler buna 5 yıl gözüyle bakmaktadır ve avukatlık olan borcunuzu ödemeniz halinde 5 yıl içerisinde yeniden bankacılık ürünü kullanabilir hale gelebilmeniz mümkündür.

Peki bir banka müşterisi nasıl kara listeye girebilir? Kara listeye girebilmenin herhangi bir koşulu var mıdır? Bu soruyu da aşağıdaki başlıkta, sizin için cevapladık. Pek çok etmenin kara listeye girmek için “sebep” olabileceğini bilmekteyiz.

Ne Yaparsam Kara Listeye Girerim?

Kara listede olanların sayısı Türkiye’de gün geçtikçe artarken, kara listeye girmenin ön koşullarından bir tanesi, herhangi bir bankaya borcunuzun olması ve bunu ödememenizden geçer. Müşteriler, genelde aldığı kredileri, çekleri, kredi kartı ürünlerini borç günü gelene kadar düşünmez ve amaçsızca harcarlar. Bu amaçsız harcamaların ertesinde, ödenemeyen borçlar eğer “90” gün içerisinde ödenememeye devam ederse; avukata devredilir. Borcunuz, avukata yahut avukatlık bürolarına devredildiği an ise kara listeye girmiş olursunuz.

Bunun dışında, KKB puanı yahut kredi notu diyebileceğimiz notunuzun düşük olması da; kara listenin eşiğinde olduğunuz anlamına gelebilir. Bu sebepten, kredi notunuzu elinizden geldiğince yüksek tutmaya ve bankacılık ödemelerini düzgün yapmaya gayret etmelisiniz. Aksi halde kredi kullanamaz hale gelmek bir yana kara listeye girebilmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Bu tür davranışlar, bankalar tarafından kara listeye alınabilmeniz için yeterlidir.

İlgili yazı: Kara listedekilere müjde! (Yeni sekmede açılır)

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kara listeden çıkabilmek için öncelikle, avukatlık olmuş borcunuzu kapatmalısınız. Örneğin, avukatlık bürosu aracılığı ile taksite böldüğünüz ve senet yaptığınız kredi borcunuz; taksitler başladığı an değil, bittiği an temizlenmiş olur ve kara listeden çıkma süreci de borç bittiği anda başlar. Bu sebepten eğer kredi borcunuz yahut kredi kartı borcunuz avukatlıksa ve kesinlikle kara listeden kısa sürede çıkmak istiyorsanız; bunu iki yahut üç seferde; toplu parayla kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili yazı: Yasal takip sistemi nedir? (Yeni sekmede açılır)

Borcunuzu kapattıktan sonra, avukattan gerekli belgeyi alıp bankaya göndermeli ve borcunuzun tamamı ile ödendiğini belirtmeniz gerek. Bundan sonra, bankadan tamamıyla bağımsız olarak iş Merkez Bankası’na döner. Merkez Bankası’nda bulunan bankacılık profiliniz, kara listede olduğundan ötürü; herhangi bir şekilde, herhangi bir bankadan borcunuzu ödemiş olsanız bile kredi, kredi kartı kullanamaz, talep edemezsiniz.

Eğer bir kara listedeyseniz, genelde 5 yıl boyunca kara listede kalmaya devam edersiniz ve bundan çıkmanın borcunuzu ödeyip, beklemek dışında herhangi bir yolu mevcut değildir. Kısacası siz de kara listedeyseniz, günümüzde en az 5 yıl, borcunuzu temizledikten sonra beklemeniz şart.

İlgili yazı: Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? (Yeni sekmede açılır)

Kara Liste Sorgulama

Günümüzde maalesef kara liste sorgulaması herhangi bir birey tarafından yapılamamaktadır; ancak, kredi notu sorgulama yöntemiyle, kara listede olup olmadığınızı kısmen tahmin edebilmeniz mümkündür. Örneğin, borcunuzu temizlediğiniz günün üzerinden beş yıl kadar geçtiyse, aylık olarak kredi notu sorgulamaları gerçekleştirerek kredi notunuzun yükseldiğini görüntüleyebilirsiniz ve bu durum, kara listeden çıktığınızı gösterebilir.

Kara listede olduğunuzu nasıl öğreneceğiniz ise yine kredi notunda “çok riskli” kümesinde bulunmanızla sağlanabilir. En düşük puanlar genelde 0 ila 300 arasındadır ve siz de bu puan arasında bir yerdeyseniz, muhtemelen kara listede olabilirsiniz. Bu yöntem dışında, Türkiye’de kara liste sorgulama işinin resmi olarak yapılabileceği herhangi bir mecra mevcut değildir.

Yine de sürekli çalıştığınız herhangi bir banka varsa burada şansınızı denemeniz, eğer yetkileri varsa sizin için sorgulama yapabilmeleri ve kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün olabilir; ancak özel bankaların da genelde kara liste sorgulaması yapamadıklarını belirtelim.

İlgili yazı: Kara listedekilere kredi veren bankalar (Yeni sekmede açılır)