Kasko nasıl iptal edilir?

Kasko nasıl iptal edilir?

Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?

Kasko ve trafik sigortası trafiğe çıkacak olan araçlar için gerekli olan ve muhakkak yaptırılması gereken sigortaların içerisinde yer alır. Kaskolar trafik sigortası gibi zorunlu değildir. Ama yapılmasında fayda bulunur. Zorunlu yapılan trafik sigortası kaza esnasında oluşan bedeni ve maddi hasarları karşılar. Kasko ise sizlerin tarafında oluşacak olan bedeni ve maddi hasarları karşılar. Bundan dolayı kişiler kendilerini garantiye almak adına kasko yaptırmalıdır.

Kasko İptali Nasıl Yaptırılır?

Araç kaskosunu tamamen iptal ettirmek yol ve kişi güvenliği açısından riskli bir durum ve hareket olacaktır. Küçük meblağlar ile yaptırılan kaskolar olası olan kaza durumlarında kişileri yüklü masraflardan kurtarır. Bundan dolayı yeni bir kasko yaptırmamak üzere olağan kaskoyu iptal ettirmeyi kimse tavsiye etmez.

Kaskolu olan araçlar satıldığında var olan kasko alan kişiye devir olmaz. Direk iptal edilir. Bu tarz bir durumda kişilerin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Aracı alan kişi kasko poliçesi yaptırmak isterse kendi adına başvuru yapmalıdır.

Kaskosu var olan aracının yerine başka bir araç aldığında poliçeyi yeni araca devir etmek istenebilir. Bu tarz durumlarda önceki aracın poliçesi iptal edilir. Yeni alınan araç için yeni bir poliçe kesilir. Var olan iki poliçe arasında fiyat farkı doğduysa bu ücret sigorta yaptıran kişiler tarafından karşılanır.

Kaskolu aracınızı satmaya karar verip satışını gerçekleştirdiyseniz ve yerine yeni bir araç almadıysanız kasko poliçenizi ya da poliçelerinizi iptal ettirebilirsiniz. Bu tarz bir durumda kaskonun geriye kalmış günlerine göre prim hesaplamaları yapılmaktadır. Hesaplanan bu ücret sigorta şirketi tarafından sigortalı olan kişilere ödenir.

Araç sahiplerinin vefat etmesi durumlarında kasko poliçeleri iptal edilir. Bu tarz bir durum gerçekleştiğinde kasko poliçeleri mirasçılara devir olur. Mirasçılar dilediği takdirde poliçeyi yeniletme hakkına sahiptir. Yeniletme işlemi için sigorta şirketine 8 gün içerisinde başvuru yapılması gerekir. Yeniletme işlemini yaptırmak istemezler ise poliçe sigorta şirketi tarafından iptal edilir. Kalmış olan gün sayısına göre prim hesaplaması yapılara mirasçılara ödemesi yapılır.