Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kefilsiz Kredi Nedir?

Bankalar, bilhassa kredi notu düşük olan vatandaşa kredi kullandırmak için iki kez düşünürler. Bunun temel sebebi ise daha önceden yaşanan ödeme düzensizliği olmaktadır. Ancak bu durum, kredi notu düşük olan vatandaşın kredi kullanamayacağı anlamına gelmemekte ve bankalar çeşitli çözüm yolları bulmaktadır.

Bunlardan en belirginleri ise, kefildir. Ancak günümüzde kefil olacak birini bulmak oldukça zor olmakla birlikte, kefilin de bazı koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu durum da kefilsiz kredi veren bankaları araştırmak, vatandaş için kaçınılmaz olacaktır.

Kişinin kredi kullanırken 2. Şahsın kefil olmadan kredi kullanması olayına kefilsiz kredi denilmektedir. Birçok banka, gerekli koşulları sağlayan kişiler için kefil koşunu ortadan kaldırmış ve kefilsiz kredi kullanma imkânını sağlamıştır.

Hatta kefilsiz kredi başvuruları genelde online ya da sms bankacılığı ile yapılmakta ve dakikalar içinde sonuçlar bildirilmektedir.

Kefilsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kişilerin herhangi bir sebepten bankalardan kredi talebinde bulunması, oldukça sık rastlanan bir durumdur. Banka kurumları ise, kişilerin başvurusunu onaylayabilmek için, gelir belgesi, kira geliri gibi belgeleri talep etmekte, böylece geri ödemesini de garantiye almaktadır.

Ayrıca bkz: Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır?

Ancak, maaş bordosu olmayan ya da farklı bir geliri olmayan vatandaş için bankalar, kefil, ipotek gibi teminatlar istemektedir.

Bunun dışında, kişi önceden o bankaya ait kredi ya da kredi kartı kullanıp, ödemeleri hususunda sorun yaşamış ise, birçok banka o kişiden şüphe duyacak ve kefil koşulunu öne sürecektir.

 

Kefilsiz Kredi İçin Şartlar Ve Gerekli Belgeler

Kefilsiz kredi kullandıran banka sayısı oldukça fazla olmakla birlikte, kişiden sağlaması beklenen koşullar ve farklı alternatifler da ön planda tutulmaktadır. Bunlar;

Kredi notu yüksek olmalı: Kişinin daha önceden banka ile olan ilişkisinde (ödemelerinde)herhangi bir sorun olamamalı. Merkez bankası tarafından kara listeye alınmış olmamalı. Bkz: Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Üzerinize kayıtlı taşınamaz mülk olması: Kişinin adına kayıtlı ev, arsa, araç gibi değeri yüksek malının olması, kefil şartını ortadan kaldırıp, ipotek koşulunun önemini arttırmaktadır. Bkz: İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankada birim olması: Hali hazırda banka müşterisi olup, bankada yüklü bir birikiminizin olması da kefilsiz kredi kullanabilmenin temelini oluşturmaktadır.

Tüm bunların dışında, bankada prestij sahibi müşteriler, devlet büyükler, sanatçılar ya da makam sahibi kişiler için de bankalar genelde kefil koşulunu aramamakta ve kolaylıkla kredi kullandırabilmektedir.

Hangi Bankalar Kefilsiz Kredi Veriyor?

Kefilsiz kredi kullanabilmek için, gerekli koşulları sağlayan hemen herkes, neredeyse tüm bankalardan kredi kullanabilmektedir.

Kefilsiz kredi kullanabilmek için aranan şartlar bankalar arasında değişkenlik gösterirken, faiz oranları, vade sayıları gibi imkânlarda yine banklar arasında esneklik gösterebilmektedir.

Bu anlamda kefilsiz kredi veren bankaların başında, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Odeabank, Akbank ve ING Bank gelmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kefilsiz Kredi Veren Bankalar