Konut kredisi çekerken nelere dikkat etmeliyiz?

Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Devlet desteği ile faizlerin düşürüldüğü 2016 ve 2017 yılları içerisinde, pek çok insan ev sahibi olmak amacı ile konut kredisi çekme talebinde bulundu ve kredi notu iyi, bir mal varlığını teminat gösterebilen hemen her aile bu krediye kavuştu. Şu günlerde düşük faizlerle verilmeye devam eden konut kredisi içerisinde, bankalar tarafından; müşteriden alınan masraflar ise arttırıldı diyebiliriz.

Bankalar, genelde sundukları bu masraflarla; düşürdükleri faiz oranındaki o indirimi çıkarmak istiyorlar ve devlet buna da herhangi bir engellemede bulunamıyor. Bugünkü yazımızda sizler için, konut kredisi alınırken sunulan zorunlu ve zorunlu olmayan masraflara değineceğiz. Özellikle, zorunlu olmayan masrafları kıstığınız vakit; bankalar tarafından sunulan konut kredilerini çok daha uygun ve az masraflı alabilmeniz mümkün. Konut kredisi almayı planlıyorsanız, sadece bu sebepten dahi yazıyı takip etmenizde yarar var.

Konut Kredisi Nedir?

Türkiye’de en çok kullanılan kredi ürünlerinden bir tanesi haline gelen konut kredisi; insanların yahut ailelerin ev almak amacıyla bankalardan talep ettikleri bir ürün. Dosya masrafları genellikle fazla olan, bunun yanında ekspertiz ücreti ve benzeri ücretler hasebiyle detaylı olarak araştırılması elzem bir kredi ürünü olarak konut kredisinin bir talepkarı iseniz öncelikle aşağıdaki başlıkta bu kredinin nasıl alınabileceği; sonrasında ise konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenleri paylaşacağız.

Düşük faiz oranları bulunmasına rağmen konut kredisinin günümüzde zorunlu olmayan masrafların bankalar aracılığıyla dayatılması sonucunda ekstra masraflı bir ürün haline gelmesi; bu tür konuları maalesef zorunlu kılabiliyor.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisini, herhangi bir bankadan çekebilmeniz mümkün. Günümüzde özel yahut devlet bankası fark etmeksizin pek çok banka, düşük faiz oranları ile konut kredisi sunabiliyorlar ancak bunun için kafanızda alacağınız evi de belirlemeniz şart.

Alacağınız evi belirledikten hemen sonra, ekspertiz gözlemi akabinde tarafınıza kredi verilebilir ve siz de bu krediyi sonrasında aylık periyotlarda ödemeye başlayabilirsiniz. Taksit ödeyerek, ev sahibi olmanın kolay yollarından konut kredisi çekebilmek için ayrıca, genellikle bir teminat istenmekte, teminatınız yoksa kefil talep edilebilmektedir. Bu koşullar, bankaya göre değişebilir ancak genellikle bu taleplerin yapıldığını bilmekteyiz.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aşağıda, sizin için konut kredisi çekerken hangi ayrıntılara dikkat etmeniz gerektiğini maddeler halinde sunmaya gayret ettik. Siz de, bir konut kredisi almak istiyor ancak pek çok bankanın konut kredisi ile ilgili araştırmalarınızı hangi yönde yapacağınızı bilmiyorsanız; öncelikle bu maddelere göz atabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler, bankaların gereğinden fazla masraf oluşturmaları için genelde bankalar aracılığı ile sizlere dayatılabilir ve bunların çoğunu reddetme hakkınız mevcuttur.

Faiz Oranları

Konut kredisi çekerken öncelikle faiz oranlarına dikkat etmeniz şart. Günümüzde epey düşük tutulsa da, faiz oranı bağlamında değerlendirilebilecek oranın gelecek senelerde yeniden artacağı belirtiliyor ve arttığı zamanlarda, daha çok kampanyalı konut kredisi tekliflerine yönelmenizde fayda var. Sonuç olarak, en düşük faiz oranını sağlayan konut kredisinde karar kılmanız elzem.

Dosya Masrafı

Türkiye’de her krediye farklı bir dosya masrafı istenebiliyor. Dolayısıyla ayrı tipteki bu dosya masraflarını kredi tutarınıza göre sunabilen bankaların aralarında bir karşılaştırma yapmanız, masrafta azalmaya gitmenizi sağlayabilmektedir. Masrafta azalmaya gitmeniz elbette faiz oranının da düşük olduğu göz önüne alınırsa sizlere minimum masraflı bir kredi ürünü verecektir.

Sigortalar

Konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu. Konut kredisinde zorunlu olarak kayıt olmanız gereken yahut almanız gereken tek sigorta; DASK yani deprem sigortasıdır. Deprem sigortası dışında, herhangi bir şeye kayıt olmak zorunda değilsiniz.

Dolayısıyla, bankanız tarafından; tarafınıza sunulacak hayat sigortası, konut sigortası ve daha pek çok sigorta ürününü reddedebilme hakkına sahip olduğunuzu bildirmek isteriz. Eğer siz de konut kredisi çekecekseniz, sözleşmeyi imzalarken muhakkak kayıt olduğunuz sigortaları gözlemleyin ve gereksiz olanları reddedin. Bu, size daha masrafsız bir kredi çekebilme imkanı sunacaktır.

Sözleşme Detayları

Konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de, imzaladığınız sözleşmeye dair ana detaylar. Bakıldığında, Türkiye’de pek çok banka, kredi sözleşmelerini imzalatırken aynı zamanda sözleşme içerisinde tarafınıza hesap açabiliyor, kredi kartı verebiliyor ve daha pek çok eklentiyi sözleşme arasına ekleyebiliyorlar.

Siz de, bir hafta sonra adresinize kart geldiğinde şaşırıp kalabiliyorsunuz. Bu tür durumlarla karşılaşmamak adına, muhakkak konut kredisi sözleşmenizin bir nüshasını talep edip detaylı bir biçimde okuyunuz.

Döküman ve Belgeler

Bankalar tarafından yapılan bir başka kurnazlık da; döküman ve belgeler içerisinde gerçekleşiyor. Özellikle sözleşmeye ve konut kredinize dair dökümanları kaybettiğinizde ve banka tarafından tekrar talep ettiğinizde; bu dökümanlara ek masraf çıkarabiliyorlar ve adresinize büyük bir meblağ ile bırakılmasını sağlayabileceklerini belirtiyorlar. Bu sebepten, siz de herhangi bir durumda, bankadan bu dökümanı almadan hakkınızı arayamaz hale geliyorsunuz.

Aile Ekonomisi

Ev alacağım derken, aile ekonomisini sarsmak da kötü durumlardan bir tanesi ve dikkat edilmesi gerekiyor. Konut kredisi aldığınız dönemde çalışan bir aile üyesi varsa örneğin ve işi kadrolu değilse; o kişi işten ayrıldığında aile ekonominiz rahatlıkla sekteye uğrayabilir ve ödemeleri güçlükle yapabilir hale gelebilirsiniz.

Dolayısıyla, aile ekonomisini sarsmadan ve “garanti” sayılabilecek bir ödeme düzeni oluşturmak; eğer bu oluşmuyorsa, konut kredisini ertelemek en doğru tavırlardan bir tanesi olacaktır. Aksi durumda aile içerisinde büyük sıkıntılar yaşanabileceği gibi aynı zamanda teminat gösterdiğiniz emtianıza el konulabilir ve siz avukatlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir