Konut Kredisi Çekerken Alınan Masraflar Nelerdir?

Konut Kredisi Çekerken Alınan Masraflar Nelerdir?

Ev almak birçok kişinin en büyük hayallerinden biridir. Bu hayali gerçekleştirecek nakit parası olmayanların imdadına da çoğu zaman bankalar yetişmektedir.

Bankalar, sağladığı konut kredisi imkanı ile de kurulan hayalleri her daim gerçeğe dönüştürmeyi başarmaktadır. Ancak konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bu durumların başında ise konut kredisi masrafları gelmektedir. Yazımızda konut kredisi masraflarının neler olduğunu ve konut kredisi masraflarının geri alınıp alınamayacağı ile ilgili detaylı bilgilere yer verdik. İşte o yazı:

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, kişilerin alacağı evin belli bir teminat altına alınması şartıyla bankaların farklı seçeneklerle verdiği bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu krediye başvuru yapmanız için öncelikle alacağınız konuta karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonra ise konut kredisi veren bankaları iyice araştırmanız gerekmektedir. Kararınızı verdikten sonra da başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Konut Kredisinde Alınan Masraf Kalemleri Nelerdir?

konut kredisi çekerken alınan masraflar

Yeni bir ev hayali kuranların en çok tercih ettikleri yöntem olan konut kredisinde genel itibarıyla faiz oranlarına dikkat edilmektedir. Her bankanın faiz oranı birbirinden farklı olduğu gibi, faiz oranlarının yanında bazı ek masraflar da çıkarılmaktadır.

Ancak bu ek masraflardan çoğu kişinin pek de bilgisi olmamaktadır. Bu makalemizde konut kredisinde alınan masraf kalemlerinin öneminden bahsedeceğiz.

Peki, konut kredisinde alınan masraf kalemleri nelerdir? Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bankaların Konut Kredisi Masrafları

Konut kredisi almak isteyen kişiler,bankaların sadece faiz oranlarına dikkat etmemelidir. Faiz oranlarının yanında konut kredisi masraflarının da neler olduğu da bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

O yüzden konu bu denli önemli olunca, bizler de sizin adınıza bankaların konut kredisi masraflarını iyice bir araştırdık. İşte bankaların konut kredisi masrafları…

  • Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti)

Konut kredisi dosya masrafları, her bankada farklı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu tutar, kullanılacak olan kredi miktarının binde 5’inden asla fazla olamaz.

  • Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi tutarının belirlenebilmesi için, alınacak olan evin değerinin de belirlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de bankalar tarafından görevlendirilen eksperler yapmaktadır.

Evin değerinin belirlenmesi için yapılan işlemde çıkan masraf ise ekspertiz ücretini belirlemektedir. Bu ücretler de bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

  • Sigortalar

Konut sigortası, hayat sigortası ve zorunlu deprem sigortası konut kredisi sigorta işlemleri kapsamında yer almaktadır. Konut sigortası ve hayat sigortası yaptırmak kanunen zorunlu değildir.

Ancak bazı bankaların kredi verme koşullarında bu iki sigortanın yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Deprem sigortası ise tüm konutlar için kanunen zorunludur ve kişiler bu sigortayı yaptırmak zorundadır.

  • İpotek Tesis Ücreti

Bankalar konut kredisine teminat olarak bahsi geçen eve ipotek koymaktadır.

Bunun için de ipotek tesis ücreti adı altında masraf çıkarmaktadır. Ancak bu ücret sadece bir kereye mahsus alınmaktadır.

  • Erken Ödeme Cezası

Müşterilerin, konut kredisi borçlarını vadesinden önce ve toplu bir şekilde ödemesi sonucunda, bankanın faiz gelirlerinde bir düşüş yaşanır.

Bunun sonucunda ise müşterilere erken ödeme cezası uygulanır.

  • Hesap İşletim Ücreti

Bankalar, müşterilerine kredi kullandırmak için kredili mevduat hesabı açmaktadır. Bazı bankalar da bu hesaplardan hesap işletim ücreti almaktadır.

Konut Kredisi Masraflarını Geri Almak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı yeni düzenleme ile dosya masrafı üst sınırını, kredi tutarının binde 5’i olarak belirlemiştir. Bunun sonucunda;

  • 3 Ekim 2014 tarihinden sonra kredi kullanan kişiler, bu kredinin binde 5’inden fazla dosya masrafı ödediyse eğer, fazladan ödedikleri tutarı geri alabilme şansına sahip oluyor.
  • 3 Ekim 2014 tarihinden önce kredi kullananlar ise, ödemiş oldukları dosya masrafının tamamını geri alma şansına sahip oluyor. Üstelik bu verilen hakkı diledikleri takdirde, 10 yıl geriye dönük olarak da kullanabiliyorlar.