Konut kredisi ödemeleri gecikirse ne olur?

Konut kredisi ödemeleri gecikirse ne olur?

Bir çoğumuz ev alabilmek için konut kredisi kullanmaktayız. Kimimizin maaşı garanti kimimizinki de belirsizdir. Bu gibi durumlarda bazılarımız konut kredisi ödemelerini geciktirebilmekteyiz.

Peki geciken konut kredisi ödemelerini ne gibi işlemler bekliyor? Sorunun cevabı yazının devamında…

Konut kredisi ödemeleri gecikirse

Konut kredisi taksitleri birbirini takip eden iki taksitin ödenmemesi ile kredi temerrüde düşer. Bankalar bu temerrüt tarihini takip eden 5 iş günü içerisinde iadeli taahhütlü posta ile ihbarname gönderir. Kredinin geciken kısmının tamamının 1 ay içerisinde ödenmesini talep ederler. Temerrüt tarihinden itibaren asıl ödeme gününe kadar geçen zaman için, değişken faiz ile çekilmiş kredilerde cari faiz oranına, sabit faiz ile çekilmiş kredilerde aktif faiz oranına % 30 ekleme yapılarak borç tutarına ilave yapılır. Bunun temerrüt faizi ile birlikte ödenmesi istenmektedir.

Tüketiciler herhangi bir nedenden dolayı kredilerini ödeyemeyecek durumda ise bunu bankasına bildirmelidir. Böyle bir durumda ihbar süresine kadar ödenen tutarlar iade edilir ve evin satış işlemleri başlatılır. Evin satışa çıkma işleminden önce evin değeri değerleme uzmanları tarafından belirlenmektedir. Belirlenmiş olan rakam tüketiciye bildirilir. Tüketiciye rakam konusunda itiraz için süre tanınır. Evin satış işlemi tamamlandıktan sonra bankalar borcunu alır. Geriye kalan tutar mevcut ise tüketiciye ödeme yapar.