• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  452822,146
  % -9,82
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Konut kredisi ödenmezse ne olur?

Konut kredisi ödenmezse ne olur?

Ev Kredisi Ödenemezse Ne Olur?

Konut kredilerindeki avantajlı faiz oranları ve ülkemizde inşaat alanında yapılan yatırımlardan dolayı birçok kişi hem yatırım hem de kendi ihtiyaçları için konut kredisi kullanmaktadır. En büyük hayaliniz olan konutu almak için kullandığınız kredinizin eğer bütçe hesaplamasını doğru yapamadığınız zaman taksitlerin ödenmeme durumu oluşmaktadır. Bu yazımızda konut kredisi kullanmış kişilerin akıllarındaki en önemli sorular arasında olan Konut kredisi ödenemezse ne olur sorusuna faydalı olabilecek bilgiler paylaşıyoruz.

Konut Kredisinin Taksitini Ödeyemezsek

Bankalar konut kredisi verirken kendi gönderdikleri expert ve piyasa araştırmasına göre konutun fiyatı belirleyip kredi karşılığı kadar ipotek koymaktadır. Konut kredisini ödenmediği zaman banka kredi sahibi ile iletişime geçerek kredinin ödenmesi için şubeye ve müşteri yapısına göre değişerek ilave süre vermektedir.

Konut Kredisi Kaç Taksit Ödenmediğinde Bozulmaktadır.

Bankalar taksitlerin ödenmemesi durumunda borç tutarına bakmaksızın alacakları için ipoteği bozdurma yoluna gidebilmektedir. Fakat 5582 mortage kanunu çerçevesinde bankalar ödenmeyen bir taksit olması durumunda taksitin son ödeme tarihinden itibaren 5 gün içinde hem telefon hem de noter kanalı ihtarname ile iletişime geçerek ikinci taksit gelmeden ödenmesini talep etmektedir. Eğer kredi sahibi ilave bir taksit daha ödeyemediği zaman Muacceliyet bildirimi süresi başlar ve müşterinin 3. Taksite süresi dikkate alınmadan geçen iki taksit tutarının 30 gün içinde ödenmesi talep edilir. Bu süre içinde de ödenmeyen taksitler ve gelecek 3.taksitte ödenmediği takdirde banka alacak tahsili için ipotek bozdurma yoluna giderek satış işlemlerini başlatmaktadır.

Borç tutarına bakmaksızın konutun expert değeri üzerinden satışa çıkartılmaktadır. Satıştan elde edilecek kar eğer borcu kapatıyorsa tüketicinin kredisi kapanmaktadır. Konutun satışından elde edilen gelir borcun kapanmasına yardımcı olmuyorsa başka varlıkları üzerinden haciz işlemi devam edecektir. Konut satışından elde edilen miktar borç tutarından fazla olması durumunda kalan para kredi sahibinin hesabına yatırılmaktadır.

Konut kredisi ödenemezse ne olur sorusunu soranların en çok çekindiği konular arasında olan ipotek olayı aslında hemen başlamamaktadır. İpotek bozdurma işlemine geçilmeden önce birçok banka tekrar yapılandırma hakkı da sunmaktadır. Özellikle ipotek ile satışın uzun sürmesinden dolayı bankalar tekrar ödeme planı oluşturarak paranın tahsil edilmesini sağlamaktadır.