Konut Kredisi Veren 5 Banka 2020

Konut Kredisi Veren 5 Banka 2020

Konut Kredisi

Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olması, kırsal alanlardan kentsel bölgelere yoğun göç olması gibi sebepler, özellikle büyük şehirlerde konut yapımlarını hızla arttırmıştır. Şehre taşınıp konut almak isteyenler, kira derdinden kurtulup kendi evinin sahibi olmak isteyenler ya da yatırım amacıyla ev almak isteyen birçok vatandaş, çoğu kez bankaların konut kredisi ürününe başvurmaktadır.

Ev fiyatlarının yüklü paraları gerektirmesi, çoğu kez vatandaşın ev alma hayalini kırmaktadır. Ancak, son dönemlerde bankaların sunduğu konut kredileri oldukça önem kazanmış ve hemen her vatandaş bu sayede ev sahibi olmuştur. Bilhassa, bankaların kendi arasında doğan rekabet ortamı, çoğu kez düşük faiz ve uygun ödeme planları ile dikkat çekmekte ve bu durumda vatandaşı, kârlı çıkmaktadır.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla, bankalar tarafından verilen bir kredi türdür. Diğer kredi ürünleri gibi, faiz uygulaması ve geri ödemesinin vadelere bölünerek yapıldığı bilindik bir durumdur. Mortgage olarak da bilinen konut kredileri genelde, yüksek meblağları karşılamakta ve uzun vadelerde verilmektedir. Bu aşamada vade sayısı arttıkça, faiz oranın da artması kaçınılmaz olmaktadır

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi almak için öncelikle satın alınacak evin belirlenmesi gerekir. Bu durumun temel sebebi ise, bankanın atayacağı uzman incelemesi(ekspertiz) değerine göre kredi miktarı belirlemesidir. Konut kredisi başvuruları genelde banka şubelerinden yapılmaktadır. Gerekli evraklar ile başvurular yapılması sonucunda banka, kişi ile alakalı kısa bir araştırma yapmaktadır ki, bu aşamada kişinin kredi notu, ön plana çıkmaktadır.

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

Yapılan değerlendirmenin ardından, banka evin değerinin ölçülmesi için eve uzman incelemesi yollamaktadır. Ekspertizden çıkan onay raporu dahilinde kredi onaylanmaktadır. Buradaki en önemli husus ise, kredi miktarı evin değerinin tamamı kadar kullanılmamaktadır.

Bankalar %10 – %25 ‘lik kısmı peşin almakta ve kalan miktar kadar kredi onaylamaktadır. Konut kredilerinde satın alınacak ev ipotek altına alınmakta ve kredi bitimine kadar ev üzerinde ipotek devam etmektedir. Bunun dışında, konut kredileri için taksitler genelde eşit miktarlarda olmaktadır. Bunun sebebi ise sabit faiz üzerinden vadelendirmek yapmaktır.

Krediyle ev almak mantıklı mı?

Not: Son dönemlerde bankalar, mortgage kredileri için geri ödemeleri, ara ödemeli, artarak ödeme ya da azalarak ödeme gibi alternatifler sunmaktadır.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Gelir belgesi, birçok kredi türünde olduğu gibi, mortgage krediler içinde, düzenli, sabit gelirin olması gerekmektedir. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler. Konut kredisi kullanacak kişinin, banka geçmişinde olumsuz bir durum olmaması gerekmektedir.

Yani, bankacılık teriminde kredi notu olarak bilinen verilerin, yüksek olması gerekmektedir. Geçmiş döneme ait, kredi ya da kredi kartı ödemelerini aksatmamış olması son derece önemli olmaktadır. Mortgage kredisi için dikkat edilen diğer bir koşul ise, kişinin Merkez Bankası tarafından kara listede olmaması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar:

  1. Başvuru Formu
  2. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi
  3. Çalışma durumunuza göre gelir belgesi
  4. Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi
  5. Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi

Konut Kredisi Veren Bankalar

En sık tercih edilen kredi ürünlerinden biri de konut kredisi olmaktadır. Konut kredilerine olan yoğun talep, hemen her bankanın konut kredisi vermesine sebep olmaktadır. Hatta birçok banka tercih edilen banka olmak adına, cazip teklifler sunup, faiz ve vade oranları hazırlamaktadır.

Konut Kredisi Veren Bankalar

Garanti Bankası Konut Kredisi

Garanti Bankası, mortgage ürünlerini oldukça geniş yelpazeye yaymış, böylece her bütçeden vatandaşa hitap etmeyi amaçlamıştır. Bu anlamda banka mortgage ürünlerini, Sabit Faizli Mortgage, Özel Ödemeli Mortgage, Ara Ödemeli Mortgage, Azalan Taksitli Mortgage, Artan Taksitli Mortgage, Değişen Faizli Mortgage ve Evini Gösterene Mortgage alt başlıklarına ayırmıştır.

Gelire oranla geri ödemlerin planlanabileceği ve düşük faiz oranları ile konut kredileri, tercih edilen ürünler olmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın.

Vakıfbank Konut Kredisi

Sunmuş olduğu konut kredileri ile kişilerin ev alma hayalini gerçekleştiren Vakıfbank, uzun vade seçenekleri ve uygun faiz oranlarıyla vatandaşı sıkıntıya sokmadan ev sahibi yapmayı hedeflemektedir. Vakıfbank, Sarıpanjur Konut Kredisi ile dikkat çekmekte ve geri ödemesini birçok seçenekte sunmaktadır.

Bu anlamada, Azalan Sarıpanjur, Kentsel Dönüşüm Kredileri, Ara Ödemeli SarıPanjur Ve Anapara Sabit SarıPanjur kredi türlerinden birini tercih etmek mümkündür. Banka mortgage kredileri için 120 aya kadar vade imkânı sunmakta ve faiz oranlarını da vade sayısına göre esnek tutmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın.

Halkbank Konut Kredisi

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşın, tercih ettiği ilk bankalardan biri de kuskusuz ki Halkbank olmaktadır. Bankanın öne çıkan mortgage kredi kampanyası, Canım Evim Konut Kredisi olmaktadır. Bu anlamda, maksimum 180 aya kadar vade yapılmakta ve cazip faiz oranları ile uygun geri ödeme seçenekleri sunulmaktadır.

Müşterisine özel indirimler sunan banka, kampanya kapsamında taksit ödemelerini ister aylık ister üçer aylık dönemlerde yapabilme imkânı sunmaktadır. Bunlara ek olarak, dileyenler gelirine paralel olarak serbest ödeme seçeneklerini de tercih edebilmektedir.

Bankanın diğer konut finansman ürünleri, Bireysel Destek Kredisi, İnşaatınıza Destek Kredisi, İşyeri Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kredisi, 2/B Kredi paketi, KKTC Konut Kredisi, KKTC Konut Transfer Kredisi ve KKTC Bireysel Destek Kredisi olmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın.

İş Bankası Konut Kredisi

İş Bankası, esnek ödeme koşulları, düşük faiz oranları ve uygun vade oranları ile kişileri istediği yuvaya kavuşturmaktadır. Banka,”Türkiye’nin Ev Kredisi ile binlerce aile bugün kendi yuvasında!” sloganıyla mortgage kredi kullanım oranını da vatandaşa duyurmaktadır.

Bankanın sunmuş olduğu konut kredisi ürünleri, Kişiye Özel Ev Kredisi, Evden Eve Kredisi, Her şey Dahil Ev Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kredisi, Ev Yapım/Tamamlama Kredisi, Yabancılara Özel Ev Kredisi, Anlaşmalı Konut Projelerimiz, Tüketici Destek Kredisi olmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Kişilerin ev alma hayalini gerçekleştiren bir diğer banka da Ziraat Bankası olmaktadır.” Bugünün evini yarına bırakma” diyen banka, 120 aya kadar vade imkânı sunmaktadır. Bunun dışında ekspertiz değerinin %80’i oranında kredi kullandıran banka, kredi boyunca hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır.

Ziraat Bankası konut kredi ürünleri ise, Ortak Konut Kredisi, Anlaşmalı Konut Projeleri, OYAK Üyelerine Özel Konut Kredisi, Komisyonsuz Konut Kredisi, Transfer Konut Kredisi İnşaat Tamamlama Kredisi ve İlk Yıl Sadece Faiz Ödemeli Konut Kredisi olmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın.