Konut kredisinde hangi masraflar alınır?
Konut kredisi masrafları

Ev almak isteyen kişilerin kullandıkları mortgage kredileri bir çok kişiyi ev sahibi yaparken uzun dönemli geri ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sunuyor. Ancak konut kredisine başvuran banka müşterilerinin en büyük sıkıntısı konut kredilerinden alınan masraflar oluyor. Diğer kredi türlerine göre farklı masrafların kalemlendiği konut kredilerinden 7 farklı türde kesinti alınmaktadır.Bu kesintilerin miktarları ile alınacak gayrimenkul ve bankaya göre değişkenlik göstermektedir.

Kredi kullandırma ücreti

Bankaların konut kredisi başvurusu yapan müşterilerinden tahsil ettikleri kredi kullandırma ücreti 500 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir. Tüketici haklarına göre kredi kullanımı yapan banka  müşterilerinin geri alabilecekleri ödemeler arasında sayılan kredi kullanım ücreti konut kredisi başvurularında mutlaka kesintilenmektedir.

Ekspertiz Ücreti

Konut kredisi miktarı alınmak istenilen evin ekspertiz tarafından kontrol edildikten sonra ev değerinin %75’ine kadar kullandırılmaktadır. Konut kredisi içim başvuru yapan banka kullanıcılarının evlerine banka tarafından ekspertiz yönlendirilmesi zorunlu bir durumdur. Remi gazetede 2015 yılının konut ekspertiz ücretleri minimum
250 m2’ye kadar 350 TL

250 m2-500 m2arası 450 TL

500 m2 1000m2arası 540 TL

1000m2 üstü 810 TL

olarak duyurulmuştur.Ancak bu rakamlar minimum rakamlar olduğu için bankaya göre değişiklik gösterebilir.Ayrıcaekspertiz ücretleri tüketici hakem heyetine göre geri ödeme alınamayan kalemler arasında değerlendirlemektedir.

İpotek Tesis Ücreti

Konut kredisi ile alınılan evin kredisi bitene kadar banka üzerinden konuta ipotek konulmaktadır. Bu ipotek işlemi için bankalar 200-350 TL arasında ipotek ücretini konut kredisi alınırken masraflara sahil etmektedir. Tüketici haklarına göre geri alınamayan ücretlerden olan ipotek tesis ücreti dışında alınan ipoteği bozma ücreti olan ipotek fekki ise alınmaması gereken ücret arasındadır.

Hayat,Konut,DASK Sigortası Ücretleri

Kredi kullanan banka müşterisinin vefatı halinde bankanın kredi tutarını sigorta şirketinden tahsil edebilmesi için yapılan hayat sigortaları için kredi tutarının binden 10-15’i kadar kesinti yapılmaktadır. Hayat sigortası tüketici haklarına göre zorunlu değildir ayrıca kredi kullananın onayı olması halinde yapılabilir. Ancak bankalar konut kredisi kapsamında DASK sigortası ile bir paket halinde sundukları için konut kredisi kullanmak isteyen müşterilere yapılan bir sigorta türüdür.

DASK yani zorunlu deprem sigortası konut kredilerinde zorunlu olarak yansıtılsa da zorunluluğu yasalar tarafından güvenceye alınmıştır. Ev sahibi olan herkesin DASK yaptırması zorunlu olmakla beraber sigortayı kredi kullanılan banka aracılığı ile yaptırılması zorunluluk taşımamaktadır. Ancak bankalar kredi kullandırma aşamasında işlemin banka aracılığı ile yapılması gerektiğine dair bilgilendirme yapabilirler. Bu durumla ilgili tüketici hakem heyetine başvurular yapılabilinmektedir.

Konut sigortası ile DASK’tan farklı olarak zorunlu bir sigorta türü değildir.Her iki sigortada evinizi koruma alına almaktadır ancak konut sigortası isteğe bağlı bir uygulama olduğundan banka tarafından zorunlu tutulamamaktadır.Bankanın kredi kullandırma aşamasında bu durumla ilgili itirazınızı dile getirebilir yada tüketici haklarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Erken Kredi Kapatma Cezası

Konut kredilerinde diğer kredilerde olduğu gibi erken ödeme durumunda indirim hak kazanımı olmamakla beraber bankalar erken kapatma durumunda maksimum %2 olacak şekilde ceza uygulamaktadırlar. Ancak tüketici haklarına göre erken ödemelerde indirim yapılması gerektiğinden bankanın bu durumu sunması halinde gerekli başvuru işlemlerini yapmanızı öneriyoruz.

Dosya, İşlem, İstihbarat Ücretleri

Yasalara göre bankalar tarafından alınmaması gereken ücret kalemlerini oluşturan bu kesintiler her banka tarafından müşterilerine sunulan kalemler arasında yer alır. Yasal bir dayanağı olmayan bu kesintilere itirazda bulunulabilmekle beraber banka size bu ücretleri ödememeniz halinde krediyi kullandırtmayabilir. Bu masraf kalemleri faiz miktarına göre 500-2.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Yorum yazın