KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Desteği Vermektedir?

KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Desteği Vermektedir?

Türkiye’nin en büyük destek programlarından bir tanesi olan ve devlet tarafından oluşturulan KOSGEB, yıllardır pek çok sektöre verdiği destekle Türkiye’nin ekonomisine ve girişimcilerine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Günümüzde, Kosgeb tarafından hibe ya da kredi alarak kısa sürede işletmesini büyüten ya da projesini işler kılıp hem ülke ekonomisine hem de kendisine katkı sağlayan pek çok insan var. Bu yazımızda, Kosgeb hangi sektörlere hibe desteği vermektedir? Sorusunu yanıtlayacağız.

Siz de, daha önce Kosgeb’den destek almadıysanız ancak hali hazırdaki işletmeniz ya da yeni projeniz için destek almak istiyorsanız; yazımızı okuyarak kurumun sizin projenize destek verip vermeyeceğine dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb’in resmi sitesinde, desteklenen sektörler kısmında verilen bilgileri baz alarak, oradaki karmaşık pek çok şeyi kolaylaştırmaya ve elimizden geldiğince size basitçe anlatmaya gayret ettik.

Kosgeb’den Hibe Alan Sektörler

Kosgeb'den Hibe Alan Sektörler

Öncelikle belirtmekte yarar var, Kosgeb’den hibe alan sektörler 1, 10, 100 ile sınırlı değil. Bu kurum, binlerce meslek grubundan binlerce işletmeye destek verebiliyor. Resmi sitesinde bunları temelde dört kategoriye ayırmış durumda.

Girişimcilik Destekleri

Kendi işinizin patronu olmak ister misiniz? Kosgeb tarafından sunulan girişimcilik destek programı, bu hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için sunuluyor. Aşağıda, girişimcilik destekleri kapsamında hibe verilen en popüler sektörleri sıraladık.

  • Bilişim
  • Elektronik ürün imalatı
  • İnşaat
  • Ulaştırma ve depolama

Yukarıdaki dört sektör, Kosgeb’den hibe alan sektörler arasında en popülerleri arasında bulunuyor. Girişimcilik destekleri, 150.000 TL’ye kadar hibe anlamına geliyor. Geleneksel girişimciler ise (örneğin, inşaat firması ya da zanaatkarların işletmeleri) 60.000 TL’ye kadar destek alabiliyorlar.

AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

Teknolojik bir ürününüz var ve patentini aldığınız halde herhangi bir biçimde markaya dönüştüremiyor musunuz? O halde, KOSGEB tarafından sunulan programlara dahil olabilir ve tam 750.000 TL’ye kadar destek alabilirsiniz. Özellikle bilişim, ulaştırma ve inşaat sektöründeki AR-GE çalışmaları, son yıllarda Kosgeb tarafından en çok desteklenen projeler oluyorlar.

50.000 TL Geri Ödemesiz Hibe Kredi Nasıl Alınır?

İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri

Küçük ya da büyük ölçekli fark etmez. İşletmenizi büyütmek mi istiyorsunuz? Kosgeb tarafından geleneksel meslek kapsamlı işletmelerin de dahil edildiği bu destekler, 290.000 TL’ye kadar veriliyor. Özellikle aşağıdaki geleneksel pek çok alan, Kosgeb’den hibe alan sektörler arasında yer almakta.

  • İnşaat
  • Tekstil
  • İmalat
  • Toptan ve Perakende Ticaret
  • Konaklama

Yukarıdaki sektörlerin herhangi birinde bir işletmeye sahipseniz ve büyütmek için yatırım arıyorsanız, artık aramanıza gerek yok. Bunlar ve daha yüzlerce sektörde, Kosgeb tarafından verilen karşılıksız hibelerle, kısa sürede işinizi büyütebilirsiniz.

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Verilmektedir?

Son yıllarda özellikle toptan ticaret konusunda Kosgeb’e başvuran pek çok işletmenin kısa sürede hibe alabildiğini biliyoruz, dolayısıyla bir toptan ticaret işletmesine sahipseniz, şansınızı denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca, büyük işletmelerin de yurtdışına açılmak amacıyla Kosgeb’den büyük destekler alabildiğini belirtelim.

Kosgeb’in Hibe Verdiği Meslekler

Türkiye’de pek çok sektörde ve meslekte hibeler sunabilen Kosgeb’in hibe verdiği meslekler arasında, geleneksel ve modern pek çok meslek grubu yer alıyor. Siz de bir meslek sahibi ya da zanaatkarsanız ve kendi işletmenizi açmak, yahut var olan işletmenizi büyütmek istiyorsanız, işletme büyütme destekleri programına başvurabilirsiniz.

Bilhassa geçmiş dönemde Kosgeb tarafından sunulan hibeleri kolayca alabilen meslek grupları arasında, şehrinin geleneksel mesleklerini yapabilenler vardı. Örneğin, herhangi bir şehirde ayakkabı tamiratı konusunda gerekli tecrübeye sahip biri, başvurusunu yaparak bu mesleği yaşatmak adına Kosgeb tarafından hibe alabiliyordu.

Son olarak, Kosgeb tarafından sunulan güncel sektör destekleri dosyasına https://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/DesteklenenSektorler.pdf buradan ulaşabilirsiniz.