Seracılık Destekleri Nereden Alınır?

KOSGEB Seracılık Destekleri ve Banka Kredileri 2020

Ülkemizin birçok noktasında yaygın bir şekilde seracılık faaliyeti yapılmaktadır. Seracılık faaliyetleri ile birlikte tarım sektöründeki üretim miktarlarımızda ciddi bir artış olmasının yanı sıra, kısıtlı alanlarda ya da mevsim koşullarının elverişli olmadığı bölgelerde bile tarımsal üretim yapılmasının önü açılmış durumdadır.

\"KOSGEB

Bundan dolayı da devlet tarafından seracılık faaliyetlerinin desteklenmesi ve bu sektörde faaliyet gösteren vatandaşlarımıza da yardımcı olunabilmesi amacıyla birçok proje geliştirilmektedir. Seracılık destekleri için yaptığımız araştırmalarda ise, aşağıda belirteceğimiz alanlarda finansman destekleri yapıldığını söyleyebiliriz.

  • Yeni bir sera alanı oluşturmak
  • Sera alanı için gereken arazinin satın alınması
  • Özel bir firmaya sera kurulumu yaptırılması
  • Mevcut bir seranın modernize edilmesi
  • Seraların genişletilmesi ve daha modern hale getirilmesi

Eğer seracılık faaliyetinde bulunuyorsanız ya da devletin tarım sektörü ve seracılığa yönelik geliştirmiş olduğu desteklerden faydalanmak istiyorsanız, yukarıdaki alanlardan birisinde işlem yapmak istemeniz yeterli olacaktır.

Seracılık Destekleri Nereden Alınır?

\"Seracılık

Seracılık destekleri için başvuru yapılabilecek ilk kurum KOSGEB’dir. KOSGEB tarafından tarım sektöründe yapacağınız bu girişimleriniz için ilk etapta 50 bin TL değerinde hibe kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, KOSGEB’e yeni bir başvuru yaptığınız zaman, devlet ödeneği olarak ayrılan Sabit Yatırım Desteğinden, 100 bin TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Üst limit olarak 100 bin TL’den faydalanırken, herhangi bir faiz ödemek durumunda da kalmayacaksınız.

Seracılık faaliyetlerinin finansal açıdan desteklenmesi için başvuru yapacağınız diğer kurumlar ise; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve kalkınma ajanslarını belirtebiliriz.

Özellikle genç çiftçiler ve kırsal alana dönmek isteyen kişilere yönelik geliştirdikleri hizmetler ile dikkatleri üzerine toplayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kişilere ilk etapta 30 bin TL değerinde hibe ve sonraki dönemlerde de faizsiz kredi imkanları sunmaktadır.

Seracılık Kredisi Veren Bankalar

Seracılık alanında ihtiyaç duyacağınız finansman kaynağını oluşturmak için devlet desteklerinin yanı sıra bankaların kredi paketlerinden de faydalanma şansınız bulunmaktadır. Bu doğrultuda seracılık destekleri ile ilgili uygun koşullarda hizmet sunan bankaları şu şekilde listeleyebiliriz.

  • Ziraat Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası
  • QNB Finansbank
  • Şekerbank

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar, yıl içerisinde seracılık yani örtü altı tarım alanında yapacağınız girişimleriniz için sizlere kredi desteği sağlamaktadır. Alacağınız kredilerde ise, sera yapımı, sera tadilatı ya da ekipman tedariği gibi konularda kullanmak üzere başvurunuzu kayıtlara geçirebileceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir